Hello There, Guest! Login Register


Pullman Big Step tamper?

#1
Salut, am gasit pe aliexpress tamper Pullman Big Step la 400 lei plus transport? Credeti ca nu este original? Am vazut ca pe majoritatea site-urile este undeva la 1000lei+  voiam sa va cer parerea inainte sa comand. De asemenea voiam sa stiu dacă l-ați recomanda sau nu? La pretul acesta, 60% din cat este unul Bravo cred ca este destul de atractiv. Ms fain
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#2
[Image: hzv0uem.jpg][Image: 9ALWPZd.jpg]

Au si varianta simpla, fara Big Step, la 260lei, pare suspect, ce credeti?
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#3
poti da mail la mark@pullman.coffee cu link sa intrebi
de obicei, cand ceva pare prea frumos sa fie adevarat, cam asa e
eu unul ma indoiesc ca Pullman ar vinde la preturile astea pe canale neoficiale

legat de tamper, pt mine BigStep e mult peste Bravo
dar pt cei care nu pot tampa drept, e mai usor cu Bravo
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#4
Ms fain pentru idee, am trimis email, sper sa fie real, m-aș mira sa vanda fake-uri, din cate stiu nu au voie pe amazon, aliexpress etc desi pretul e ciudat, 400lei ( cu reducere 30% inclusa)
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#5
Scotand din calcul partea de design unde nu exista titlu de comparatie, la nivel de puck prep si mai ales rezultat final (gust in ceasca) sesizezi vreo diferenta in Pullman BS si de ex. Lelit PLA481A (aprox. 40 EUR) sau orice alt tamper cu baza de 58,55?

(16-12-2021, 16:00)vladdooo Wrote: poti da mail la mark@pullman.coffee cu link sa intrebi
de obicei, cand ceva pare prea frumos sa fie adevarat, cam asa e
eu unul ma indoiesc ca Pullman ar vinde la preturile astea pe canale neoficiale

legat de tamper, pt mine BigStep e mult peste Bravo
dar pt cei care nu pot tampa drept, e mai usor cu Bravo
 
Reply
#6
(16-12-2021, 16:00)vladdooo Wrote: poti da mail la mark@pullman.coffee cu link sa intrebi
de obicei, cand ceva pare prea frumos sa fie adevarat, cam asa e
eu unul ma indoiesc ca Pullman ar vinde la preturile astea pe canale neoficiale

legat de tamper, pt mine BigStep e mult peste Bravo
dar pt cei care nu pot tampa drept, e mai usor cu Bravo

am tot citit despre Bigstep ca este un super tamper, dar nu inteleg de ce este atat de apreciat. M-am uitat si pe youtube si imi pare un tamper "normal", in afara de design-ul placut nu am sesizat nimic inovator. 
Acum 2 zile mi-a venit tamperul de la Bravo si nu mi se pare ca as putea sa-i gasesc vreun defect. Nu te lasa sa gresesti nici daca vrei, iar la capitolul materiale si finisaje mi se pare impecabil.
#Lelit Mara X #Eureka Mignon XL #Duomo 8 #Bravo tamper #Felicita Arc
(past: #Lelit PL41TEM #Niche zero)
 
Reply
#7
Se numeste Hype-marketing.

Asa cum s-au vandut vagoane de OCD-uri pe "impersia" ca face bine fix, asa se vand si alte produse care iti creeaza impresia ca sunt bune. In plus, e scump deci n-are cum sa fie nasol.
 
Reply
#8
Nu mai stiu ce sa cred sau ce să-mi iau...
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#9
Fix ce-ți trebuie și nimic în plus, afară de cazul în care ai disposable income și îți face mare plăcere să cumperi și testezi lucruri noi.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#10
Eu am luat de aici: Pullman
Tamper BigStep I Jarrah LONG
Este ok.
[Image: ME5MSO2_t.jpg]
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#11
Eu mi-am facut un “Pullman Big Step upgraded” dintr-o baza de la un tamper Lelit de 58,55 si un maner de la un tamper dinamometric Joe Frex Wink

(16-12-2021, 19:27)paunmadalin89 Wrote: Nu mai stiu ce sa cred sau ce să-mi iau...
Expobar Brewtus IV Rotary Pump | Macap M42M
In WE: Flair Signature Pro Black | Kinu M47 Classic
 
Reply
#12
[Image: YxrzbpB.png]

Chier crezi in minuni de astea? Daca vrei obiectul original, cumpara-l la pretul normal....
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#13
(16-12-2021, 16:00)vladdooo Wrote: poti da mail la mark@pullman.coffee cu link sa intrebi
de obicei, cand ceva pare prea frumos sa fie adevarat, cam asa e
eu unul ma indoiesc ca Pullman ar vinde la preturile astea pe canale neoficiale

legat de tamper, pt mine BigStep e mult peste Bravo
dar pt cei care nu pot tampa drept, e mai usor cu Bravo

Ms pentru pont, mi-au raspuns si au zis sa intreb de serial number dar ei bănuiesc ca este fals. Apreciez!
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#14
Vand unii si mai ieftin...doar ca nu e varianta bigstep

https://www.aliexpress.com/item/10050016...6a57NU10DL&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.177756.0&scm_id=1007.13338.177756.0&scm-url=1007.13338.177756.0&pvid=ed809738-0355-47bc-bb5c-51d60d5af697&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreOtherSeller,scm-url:1007.13338.177756.0,pvid:ed809738-0355-47bc-bb5c-51d60d5af697,tpp_buckets:668%232846%238115%232000&&pdp_ext_f=%7B%22sceneId%22:%2223416%22,%22sku_id%22:%2212000016974143559%22%7D
#Lelit Mara X #Eureka Mignon XL #Duomo 8 #Bravo tamper #Felicita Arc
(past: #Lelit PL41TEM #Niche zero)
 
Reply
#15
O fi" minciuna in fals", vorba excesiv regretatului, dar arata bine.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#16
(16-12-2021, 16:41)neapci Wrote:
(16-12-2021, 16:00)vladdooo Wrote: poti da mail la mark@pullman.coffee cu link sa intrebi
de obicei, cand ceva pare prea frumos sa fie adevarat, cam asa e
eu unul ma indoiesc ca Pullman ar vinde la preturile astea pe canale neoficiale

legat de tamper, pt mine BigStep e mult peste Bravo
dar pt cei care nu pot tampa drept, e mai usor cu Bravo

am tot citit despre Bigstep ca este un super tamper, dar nu inteleg de ce este atat de apreciat. M-am uitat si pe youtube si imi pare un tamper "normal", in afara de design-ul placut nu am sesizat nimic inovator. 
Acum 2 zile mi-a venit tamperul de la Bravo si nu mi se pare ca as putea sa-i gasesc vreun defect. Nu te lasa sa gresesti nici daca vrei, iar la capitolul materiale si finisaje mi se pare impecabil.

Este apreciat pentru ca acum niste ani, era singurul tamper de 58.55. Si mai faceau o chestie: iti imperecheau una sau mai multe site VST cu tamperul, rezultand un tamper custom. 
Intre timp, au aparut alti producatori, mai ieftini, care ofera acelasi lucru. 
Daca mai merita sau nu, fiecare sa decida. Din zeci de tampere folosite, pe asta l-am pastrat pentru uzul personal.
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#17
(16-12-2021, 19:57)sebas Wrote: Eu am luat de aici: Pullman
Tamper BigStep I Jarrah LONG
Este ok.

Căutam o confirmare despre situl respectiv, deci totul e ok, transportul ok?
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#18
Nu demult am cumparat un Big Step de aici , daca esti ok cu maner de Acetal negru sau de lemn preturile sunt mai mici decat la nemti, in UK transportul este gratuit sau 5 lire in plus prin dpd cu tracking.
 
Reply
#19
Am uitat să specific poate, vreau să comand pe adresă de România.
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#20
(23-07-2022, 22:51)Kontrast Wrote: Am uitat să specific poate, vreau să comand pe adresă de România.

Ma gandeam ca il vrei in Romania, poti sa faci o simulare de comanda sa vezi cat este transportul, nu stiu ce cost suplimentar presupune vamuirea, daca nu te apropii ca pret cu cel comandat din germania.
Este mare diferenta de pret la acelas produs, luat din UK este 720 ron, din germania depaseste 1000 ron.

Eu sunt in UK cu un proiect de servici, mi-a fost mai ieftin sa il comand aici, il aveam pe lista de achizitii de ceva ani.
 
Reply
#21
S-a mai discutat mi se pare mai sus, nu se livrează în România. Pentru livrări în EU au site special unde nu mai apare tamperul...
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)