Hello There, Guest! Login Register


Provocare pentru home roasteri

#31
Amestecul de Ethiopii naturale este demențial!Pe Gene am introdus 160 grame la 160 de grade pentru 2 minute apoi am mers în 235 până la FC după care am redus la 220 timp de un minut și 40 de secunde. Rezultatul este o minunăție de cafea. Nu același rezultat l-am obținut cu Columbia spălată. Cred că și amestecul este mai neomogen și boabele se comportă diferit drept pentru care am o amăreală mai pregnantă mai ales în profilare.

https://youtu.be/iwp5wcmfrSY
[Image: ad8eb014ce408e807d66a85630739d28.jpg]
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#32
Dupa ceva probleme cu utilajul(mai bine zis cu stabilizatorul care alimenteaza prajitorul care s-a gasit sa faca figuri chiar acum) am reusit sa prajesc si eu cafeaua de la Sloane - Brazilia procesare naturala.

La o dezvoltare de 15% a pierdut 13.9% la greutate.
A iesit super fain - este aproape epuizata - nu a apucat sa se degazeze prea mult  Big Grin
Ca si gust, Brasilia tipica cu o aciditate vioaie dar care pastreaza un corp placut.

Multumesc Teo si Oana & Sloane pentru aceasta initiativa! Nu mai vorbesc de sacii care isi vor gasi locul langa prajitor!


Attached Files Thumbnail(s)
       
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#33
Am prajit si eu cateva dintre cafelele primite.
Avand in vedere ca nu am avut la dispozitie decat o sarea, pe fiecare soi/procesare, nu am vrut sa risc si am mers pe pe prajiri spre mediu, pana la limita Fc dar fara a depasi, cu dezvoltari mai avansate, pentru solubilitati usoare. Am prajit si mai lung, 11+ min dar si mai scurt 9+ min, cu scaderi se 12-13%.
La o prima evaluare, mestecare boabe, Ethiopia natural promite mult in extractii espresso. Se simte floralul in arome, iar aciditatea este una sub medie dar evidenta si clara.
Bali spalata, m-a surprins prin aciditatea citrica, de grepfrut, nuci/alune prajite, aproape ca o ethiopie.
Brazilia naturala, pare a fi foarte buna, cu gust predominant de ciocolata cu lapte dar si cu o aciditate fructata distincta dar moderata, care da foarte bine.
Guatemala, tot procesata natural, nu a dezvaluit vreo aciditate dar are un gust foarte bun de ciocolata cu lapte si un pachet de arome pe care nu le-am deslusit inca; sunt foarte curios sa o descopar in ceasca. Cel putin in preparate cu lapte va fi foarte buna.
Ca o caracteristica generala pentru toate prajirile, am cautat si am reusit sa nu duc boabele in zone de piroliza. Nu am nicio urma asociata fumului, cenusii, carbunelui, de ars dar nici de celuloza, iarba sau paine. 
Poate ca nu sunt profilele ideale pentru soiurile si procesarile pe care le-am prajit dar, cu siguranta, cafelele au potential si voi adapta retetele de preparare pentru e extrage ce este mai bun din ele.

Multumiri Oana, multumiri Teo!
In continuare grafice: 

[Image: DFL7Wpv.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#34
Revin si cu impresii dupa preparare.
Ethiopia natural, sarja cu Ttotal 10:12 min, promite. Are un echilibru placut si o claritate buna.
Aciditate redusa de fruct bine copt, note florale si gust de ciocolata cu lapte, nuci, alune. Lichidul are corp si crema suficiente ca sa confere extractiei si un aspect placut, nu doar gust bun.
Mai am de lucrat la reteta ca sa cresc putin aciditatea si sa evidentiez mai bine floralul din cafea.
Pentru asta, ceva degazare in plus,  inca vreo saptamana, sunt sigur ca va ajuta. 
Gradul de prajire a dezvoltat o solubilitate buna, extractia decurgand fara probleme. Cu doua grade in plus, shotul da rezultate foarte bune si in preparate cu lapte.

[Image: Gvj48zo.jpg][Image: spPVBfJ.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)