Hello There, Guest! Login Register

Propunere întâlnire pentru testare râșnițe

Dragi espressomani,

In momentul de față folosesc trei râșnițe. Lelit William, Cimbali Max și Kinu m47. Pot spune cu certitudine urmare a testelor pe care le-am făcut până acum că fiecare oferă gusturi diferite în ceașcă. Am fost surprins de Kinu, care pe unele cafele unde Lelit obținea rezultate bune, a fost o dezamăgire dar am avut și situatii în care acolo unde William îmi scotea aparente defecte de prăjire, Kinu a scos shooturi mărețe. Țin să precizez că nu vorbesc despre cafele prajite de mine ci de cafele de la prajitori. Doar pe Cimbali am o comercială pe care o îndrăgește cineva din familie. Gustul din ea este tipic horeca dar aceeași cafea pe Kinu este imposibil de băut.

Așadar as propune ca în cadrul viitoarei întâlniri espressoman să ne înscriem cu râșnițele din dotare pentru a realiza un test comparativ pe cel puțin două tipuri de cafea. Având în vedere interesul sporit în zona Kinu/Sette/Honne cred că ar fi ideal sa avem aceste râșnițe în mod special și apoi alte râșnițe pe cuțite plane/conice, poate limitând numărul la 8-10 unități. Cred că ar fi un real câștig, mai ales că majoritatea, chiar daca am avut experiența utilizării mai multor râșnițe, în general ele au plecat înainte de a putea fi testate comparativ în aceleași condiții și cu aceeași cafea.
Dacă considerați oportună ideea, poate organizam un eveniment de sine stătător când dă firul ierbii. Până atunci este timp de propuneri și dezbateri. Mulțumesc!
Lelit Bianca PL162T, Lelit PL72 William, Kinu M47, Gefu hand grinder, Rok espresso maker, Aeropress, Hario V60, Wega HX, LaCimbali Max, Gene CBR 101, Lavazza Guzzini.

Reply
Eu sunt pentru și vin cu Mazzer Major.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler

Reply
Aduc și eu Niche Zero la "concurs"
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Brewista Smart Scale II
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35

Reply
Eu as aduce R100 de la Compak
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Travel Press, KINU 47

Reply
Daca sunt in oras, aduc un Olympus 75 - sa fie distractia maxima
V60, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E

Reply
Super initiativa! Comentez si eu de pe tusa ca nu voi putea contribui dar multumesc anticipat pentru orice concluzii se vor posta  Big Grin
Hottop KN-8828B-2K+ (for sale) / Pavoni Europiccola(Tije Cooling Fin) / Eureka Mignon Specialita 17nx

Reply
(11-12-2018, 21:42)razvanMB Wrote: Eu as aduce R100 de la Compak

Big Grin  Defapt tu vrei sa spargi cheful. Lasa R100 la final, dupa ce se ambaleaza toti in teste, tragi si tu 2-3 cafele cu r100 sa se faca liniste. Poate te bate vre-un ditting, ca in rest nu vad ce.

Reply
Si eu cu ECM
Lelit Bianca + ECM V-Titan 64, Cafflano Kompresso/V60+Kinu M47

Reply
Eu as veni sa vad daca as fi din Bucuresti, ca rasnita...nu am ce sa aduc Smile

Reply
In! Quamar T48 E

Reply
(11-12-2018, 21:57)Zwanger Wrote:

Big Grin  Defapt tu vrei sa spargi cheful. Lasa R100 la final, dupa ce se ambaleaza toti in teste, tragi si tu 2-3 cafele cu r100 sa se faca liniste. Poate te bate vre-un ditting, ca in rest nu vad ce. 

Sincer sper sa ajunga vreun EK 43 la "petrecere", sunt curios. In rest intr adevar e cam nedreapta comparatia insa putem avea suprize Smile

Reply
(11-12-2018, 22:34)razvanMB Wrote:
(11-12-2018, 21:57)Zwanger Wrote:

Sincer sper sa ajunga vreun EK 43 la "petrecere", sunt curios. In rest intr adevar e cam nedreapta comparatia insa putem avea suprize Smile

aduc eu, dar sa vedem cand se face ca stau rau de tot cu timpul.
GS/3 AV | EK-43s | K30 | Comandante | VST 15/18/20g | Bravo Tools | Acaia Lunar

Reply
Daca pot ajunge (in functie de data) aduc Mazzer Kony, Comandante (stock si RedClix) si Kruve daca sunt necesare. Pot veni si cu Mazzer Major, dar este 380V si oricum s-a pronuntat deja nickso, care stiu ca are si convertizor de tensiune si frecventa.
Totusi, cred ca "intalnirea" ar trebui impartita in vreo 3 etape, pe clase de rasnite, pentru a putea exista timp fizic pentru testare. De asemenea, o procedura de testare prestabilita, cu pasi clari, cred ca este necesara pentru evitarea haosului, la atatea rasnite...  Smile
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST & IMS baskets, Acaia Pearl, Bravo Tools
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press, Moka

Reply
Cel mai probabil abia dupa definirea unei proceduri de testare se poate organiza sesiunea.
Quamar M80DR, ex-PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Frumos..
Doar ca, din experiență, va spun ca nu se pot testa atatea rasnite odata Smile
​​​​​​Depinde si de timpul avut la dispoziție dar mai mult de 3 rasnite simultan este foarte greu. Cumva trebuie pusa si o limită de participanți pentru ca inclusiv in 10 insi este nevoie de timp îndelungat.
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
O posibila idee ar fi ca rigoarea testarii (i.e. blind testing) sa fie asigurata pentru maxim doua rasnite (eu mai mult nu cred ca e posibil), deja ar trebui ca fiecare tester sa bea maxim doua duble, de la fiecare rasnita, deci 4 duble in total, ca sa poata sa isi dea seama de diferente si sa le confirme (pt al doilea shot).

Solutia pe care o propun este ca acea cafea care va fi testata la eveniment sa fie consumata acasa minim o saptamana de fiecare dintre participanti.

Astfel, la test, fiecare participant va constientiza instantaneu diferentele de nuanta fata de ce cunoaste deja.

Deci un punct important mi s-ar parea ca la eveniment sa fie extrasa o cafea deja cunoscuta de participanti sau cel putin de testeri.

Nu cred ca acest lucru ar avea dezavantaje sau ca ar putea crea un efect de incercare a evitarii unei "disonante cognitive" (de genul - eu acasa am extras-o pe cutite conice deci asa ar trebui sa fie cea mai buna), dar e bine sa luam si aceste aspecte subiective in calcul.

La fel de important mi se pare ca obiectivul nr. 2 al evenimentului (sau obiectivul nr. 1 al unui alt eveniment, dedicat lor) sa fie observarea rezultatelor celor doua rasnite cu cutitle plate si cu asezare verticala - Compak R100 si/sau EK43, mai ales in context de profilare, pentru ca exista multe pareri ca aceste rasnite, in conditii de profilare de presiune, genereaza rezultate deosebite.

Reply
Pare o idee buna ce zice @cradun . Probabil cel mai bine ar fi 2 3 rasnite care sa aiba o deschidere catre un public larg. Compak R100 vs EK 43 sunt convins ca ar fi o delicatesa pentru pasionati insa clar nu ar interesa asa multa lume.

Reply
Mai degraba un K3 Touch Advanced, daca ai de dat, caci e intr-o zona de pret ok. R100 sau PKR sunt din alta galaxie, si ca marime si ca pret, dar la un moment dat poate facem si o batalie a titanilor, cu EK43 si altele...
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Un K3 pot aduce. Oricum, o sa am si un PKR, n am mai rezistat, initial nu l comandasem dar azi am plasat comanda, R100 m a socat de a binelea pe espresso si sper ca PKR sa fie cel putin acolo. Doar ca nu se stie daca Compak va lansa vreodata seria PK...vad ca tot se prelungesc termenele, deja am depasit 6 luni de asteptare..ceva nu le iese inca..

Reply
Vin cu mare placere - rasnita manuala Comandante MK3.
Hario V60 no. 2, Comandante Mk3, Thermapen 3, Hario Buono Kettle, Hario Drip Scale

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)