Hello There, Guest! Login Register


[Proiect DIY] Proiect - Instrument de distributie a macinaturii tip WDT

#61
In mod normal trebuia sa-l cer eu la teste, caci m-am jucat cu Duomo, dar voi fi plecat putin in zilele urmatoare. Totusi, pentru succesul experimentului si pentru a vedea eficacitatea reala a instrumentului in comparatie cu Duomo, as propune sa trimiti tool-ul catre cineva care s-a mai jucat cu Duomo, ca sa primesti niste critici obiective, care mai departe sa te faca sa scoti un V2 cu tot ce ar lipisi, testat bineinteles pe rasnita cu mici probleme in distributia single dose (honne, ek 43 etc)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#62
Nu ar fi mai constructiv sa i trimita cineva un Duomo lui Kamasi?
Si eu sunt interesat de jucarie.
ECM Synchronika cu robinet, DF64V + SSP, M47, ECM S-automatik 64
in trecut: df64, K30, Vario Home, Bezzera BB005, si Bezzera Mitica Top
 
 
#63
Nu exista decat un posesor de Duomo in Ro si nu il poate trimite.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#64
Dacă e cineva mai în măsura sa folosească scula de la kamasi și nu a trimis-o încă spre mine  renunț cu plăcere.... Sad
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#65
Dupa 6 mai as vrea sa ajunga si la mine neaparat caci stiu cam ce ar trebui sa faca. Momentan se poate trimite asa cum s-a stabilit, in TM.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#66
(22-04-2019, 15:58)Lyvyoo Wrote: Dupa 6 mai as vrea sa ajunga si la mine neaparat caci stiu cam ce ar trebui sa faca. Momentan se poate trimite asa cum s-a stabilit, in TM.
miine il trimit lui orwo apoi la o sa mearga la lyvyoo, a mincat mult fir si aproape mai am de unul, simbata trecuta abia am terminat de calibrat imprimanta, si nu am mai afut timp si bani sa iau alte culori de fire, poate dupa Pasti. Va, rog, sa ajunga si la cine stie ca a umblat corect cu o scula de asta. Multumesc,
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#67
Cu cine îl trimiți?
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#68
(22-04-2019, 20:00)orwo Wrote: Cu cine îl trimiți?
Fan curier, is singurii care vin dupa pachet
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#69
A ajuns scula cu ace Smile 
E destul de mare Smile nu deranjant
Prima concluzie după 3 extracții cu ea : a trebuit sa mai strâng cuțitele la rasnita fata de cum erau, gustul la prima extracție a fost amar deși shot ul  a fost subextras,
cca 15 sec
A doua extracție a fost cca 22 sec, gustul s-a mutat un pic către acid
A treia extracție cca 28 sec s-a stabilizat gustul a devenit mai dulce, cred ca asta e tot ce pot scoate cu rasnita mea. 
Despre macinatura:
Rasnita mea scoate bulgarasi din plin , scula i-a spart și a făcut cafeaua sa fie mai pufoasa în pf. 
Sta binișor pe marginea pf dar se pot face mici ajustări la printare în funcție de pf fiecăruia, e ușor de mânuit, nu atrage cafea pe ace,face uitata scula cu un ac ptr wdt, una peste alta e o alta invenție benefica. Bv kamasi! (ptr lucrare)
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#70
Multumesc, intre timp am redus dimensiunile si cantitatea de material

[Image: oKrCLeM.jpg][Image: 2yOTu9V.jpg][Image: d0C6VLJ.jpg][Image: 8xf8x8D.jpg][Image: gCdJe3l.jpg][Image: Ss9MhD9.jpg]
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#71
Între marginea superioara ce vine pe exteriorul pf și partea interioara ce se sprijină pe pf trebuie un pic mai mare distanta cam 3-4 mm (la mine) ca să între degajarea ptr limbile pf pana pe pf.
Vad ca în proiectul nou ai renunțat la acele 2 degajari, erau bune ca în momentul când învârteai de maneta ele blocau tot ansamblul sa se învârtă în același timp
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#72
(27-04-2019, 00:34)orwo Wrote: Între marginea superioara ce vine pe exteriorul pf și partea interioara ce se sprijină pe pf trebuie un pic mai mare distanta cam 3-4 mm (la mine) ca să între degajarea ptr limbile pf pana pe pf.
Vad ca în proiectul nou ai renunțat la acele 2 degajari, erau bune ca în momentul când învârteai de maneta ele blocau tot ansamblul sa se învârtă în același timp
o sa trebuiasca sa imi dea fiecare diametrul exterior al portafitrului si latimea urechilor de prindere, asa o sa fac.
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#73
cred ca acele cand se invart in cafeaua din pf amesteca mult mai bine particulele rasnite si banuiesc ca asta e unul dintre motivele care a dus la necesitatea rasnirii mult mai fine a boabelor.poate cineva cu mai multa stiinta poate oferi un raspuns mai avizat decat al meu.ideea e ca merita luat asa ceva ,ar fi triunghiul de aur al distributiei cafelei rasnite in pf:
1.scula cu ace
2.distribuitorul 
3.tamper de tipul celui vandut de milan suncoffe,panthera gear
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#74
Smile ... cand se poate face comanda , ma inscriu cu 2 bucati ! O sa trimit dimensiunile in PM . Sarbatori fericite la toata lumea .
Bugster by Hedone # custom ACS VOSTOK 2 grups#Bentwood vertical 63# Bravo tools # Kinu m47 simplicity # acaia pearl # Kaleido m10 pro roaster
 
#75
Mai așteaptă puțin sa ajungă scula și la Liviu, o sa aflam mai multe atunci, eu sunt lămurit, ma ajuta mult de tot cu bulgarii de cafea ce apar în urma rasnirii, gustul e ok,
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#76
Sigur astept parerea lui Liviu, nu e chiar usor cu testele, ca nu am inca firele acasa.

Preconizez un pret in jurul valorii de 100 lei cu ultimele modificari.

Pentru cine mai doreste dupa definitivarea prototipului o sa fie nevoie de urmatoarele date, le las aici pe intelesul tuturor. Multumesc.

[Image: Ys7P8gd.jpg]
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#77
Cota 
Adâncime disp cu ace

Poza

Piesa care are acele și culisează ar trebui sa aibă un pic cursa mai lunga, cred ca la mine nu ii da voie sa se așeze mai jos pe urechile pf.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#78
(27-04-2019, 23:41)orwo Wrote: Cota 
Adâncime disp cu ace

Poza

Piesa care are acele și culisează ar trebui sa aibă un pic cursa mai lunga, cred ca la mine nu ii da voie sa se așeze mai jos pe urechile pf. 

ca nu iti ajunge la urechi, nu e de la platanul cu ace, este de la buza corpului
[Image: jQyGntc.jpg]
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#79
Ar putea fi adaptata și penteu pf de la flair? https://www.flairespresso.com/product-pa...ortafilter

Când vor ajunge comenzile, vom putea face măsurătorile de rigoare.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
#80
salut si eu acest proiect pe care il urmaresc cu interes. cand incepeti sa confectionati ma inscriu si eu pentru 2 bucati.
multumesc
#Faema E61 Legend #Olympia Cremina 67 #LaPavonis #LaPeppina # Gaggia Mini #Aeropress #Mythos 1 #Niche Zero #Kinu Classic M47 | ex: #Expobar Brewtus #BFC # Gaggia Classic
 
#81
(28-04-2019, 09:19)Laddu Wrote: Ar putea fi adaptata și penteu pf de la flair? https://www.flairespresso.com/product-pa...ortafilter

Când vor ajunge comenzile, vom putea face măsurătorile de rigoare.
Adevarat a Inviat, in principiu se poat eface pentru toate portafiltrele dar la diametre mai mici de 57 se pun mai putine ace
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#82
As fi curios cum se poate implementa aceasta "grebla" pentru un cos conic de Gaggia...  Confused Huh
 
#83
Probabil asa:
[Image: 19RHv4G.jpg]

prin scurtarea acelor ce depasesc/ating cosul.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
#84
(28-04-2019, 10:04)renatoa Wrote: As fi curios cum se poate implementa aceasta "grebla" pentru un cos conic de Gaggia...  Confused Huh
Acele se pot indoi, ma refer la cel de pe margine, sau taia.
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#85
(27-04-2019, 19:00)kamasi Wrote: Sigur astept parerea lui Liviu, nu e chiar usor cu testele, ca nu am inca firele acasa.

Preconizez un pret in jurul valorii de 100 lei cu ultimele modificari.

Pentru cine mai doreste dupa definitivarea prototipului o sa fie nevoie de urmatoarele date, le las aici pe intelesul tuturor. Multumesc.

[Image: Ys7P8gd.jpg]

Eu ti le trimit de acum, ca sa scap de o grija.
[attachment=7080]


P.S. Din ce am observat, cele 2 aripi nu sunt egale (diferenta de 0,4 mm intre ele), asa ca am pus dimensiunea pentru ambele exact asa cum sunt ele in desenul respectiv.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
#86
(28-04-2019, 00:46)kamasi Wrote:
(27-04-2019, 23:41)orwo Wrote: Cota 
Adâncime disp cu ace

Poza

Piesa care are acele și culisează ar trebui sa aibă un pic cursa mai lunga, cred ca la mine nu ii da voie sa se așeze mai jos pe urechile pf. 

ca nu iti ajunge la urechi, nu e de la platanul cu ace, este de la buza corpului
[Image: jQyGntc.jpg]
Ai dreptate e de la buza prea mica
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#87
Kamasi te ai apucat să faci în serie?
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#88
(30-04-2019, 19:41)orwo Wrote: Kamasi te ai apucat să faci în serie?
nu, pina nu zice si Liviu ceva, cu sarbatorile astea nici fire nu sunt in tara, ma mai tin.
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#89
Este vreun exemplar disponibil, care sa circule pentru teste?
Raportat la modelul pe care il am si la ce am avut ocazia sa vad si sa lucrez, sarmele mi se par cam groase. Pot fi insa pozele de vina si realitatea sa se prezinte diferit.
Ar fi bine ca un exemplar al prototipului sa circule iar impresiile, dorintele, constatarile sa fie repere pentru eventuale imbunatatiri.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#90
După 6 mai ajunge la Liviu

Am obs ca dacă învârti repede iese cafeaua afara din pf și se creează un fel de gaura în mijlocul pf, adică cafeaua e împinsă spre exterior (forța centrifuga nu iartă) , eu îl învârt de 5 ori la dreapta și de 5 ori la stg fără viteza,  un pic poate ar merge sârme mai subțiri.

Cafeaua devine pufoasa în pf, aerisita, și cumva distribuita bine în pf.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)