Hello There, Guest! Login Register


[Proiect DIY] Proiect - Instrument de distributie a macinaturii tip WDT

#31
Foarte buna ideea!
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
#32
Eu zic un pic de atentie la patentul de design, sa nu semene chiar 1 la 1 cu wdt duomo, sa nu fie probleme pt Kamasi dupa..ca forumul are vizibilitate si chiar daca e o initiativa locala, limitata, sa nu fie discutii dupa.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
#33
Pai el trebuie doar sa comunice finalizarea proiectului iar restul discutiilor pe privat.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
#34
Păstrați niște bănuți și pentru varianta poloneză, fiindcă e lucrată foarte bine.
 
#35
(12-04-2019, 18:13)dev Wrote: Păstrați niște bănuți și pentru varianta poloneză, fiindcă e lucrată foarte bine.

Vine, se mai aude ceva?
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
#36
Ieri inca nu raspunsesera la email-ul cu propunerea, din ce zicea @MyR.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#37
Vine,vine.. spun ca trimit saptamana viitoare joi/vineri, sa vedem cand ajunge la noi.
--Only God Can Judge Me--
 
 
#38
54.5 ma bag si eu!
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
#39
i-am dat drumul, programul imi spune 15 ore x 8 lei/ ora, sa vedem la cit se termina
sa nu rideti de culoare ca atit am deocamdata lila de primavara


[Image: uGXrOjT.jpg][Image: 5lxST0e.jpg]
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#40
Eu am un Lelit PL41TEM din 2012, deci e varianta cu sita aia mai mare (imi incap lejer 20 de grame de cafea in ea). Numai ca nu stiu exact cat sa fie instrumentul asta de WDT (ma refer la diametru).

Tamperul are 57,53 mm
[Image: 1.jpg]

Nivelatorul are 57,61 mm
[Image: 2.jpg]

Sita are 57,8 mm
[Image: 3.jpg]

Tamperul intra cam asa in sita:
[Image: 4.jpg]

Nivelatorul intra tot (ba chiar se simte ca nu atinge, intra lejer)
[Image: 5.jpg]

Deci, pana la urma de cat sa fie diametrul la unealta asta? Sa fie cat nivelatorul sau sa fie cat tamperul? Din ce ma gandesc eu, ar cam trebuie sa fie cat nivelatorul, dar as vrea sa mai aud si alte pareri.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
#41
diametrul pucului cu ace va fi pe diametrul tamperului, exteriorul o sa cer pentru fiecare diametrul exterior al portafiltrului, de exemplu la portafiltrul naked de la gaggia class a trebuit sa decupez in dreptul urechilor de prindere
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#42
Nu ar trebui sa fie acelasi concept cu nivelatorul? Ma refer la diametrul exterior, care "se aseaza" pe portafiltru.

L.E.
Cam asta ar fi diametrul exterior al portafiltrului[Image: 6.jpg]

Iar adancimea (inaltimea) sitei ar fi undeva la 25 mm
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
#43
(14-04-2019, 13:23)kamasi Wrote: diametrul pucului cu ace va fi pe diametrul tamperului, exteriorul o sa cer pentru fiecare diametrul exterior al portafiltrului, de exemplu la portafiltrul naked de la gaggia class a trebuit sa decupez in dreptul urechilor de prindere

De ce trebuie sa te duci sa acoperi si urechile, nu ajunge sa stea sprijinit pe marginea sitei Huh si atat ...  Confused
 
#44
(14-04-2019, 14:09)renatoa Wrote:
(14-04-2019, 13:23)kamasi Wrote: diametrul pucului cu ace va fi pe diametrul tamperului, exteriorul o sa cer pentru fiecare diametrul exterior al portafiltrului, de exemplu la portafiltrul naked de la gaggia class a trebuit sa decupez in dreptul urechilor de prindere

De ce trebuie sa te duci sa acoperi si urechile, nu ajunge sa stea sprijinit pe marginea sitei Huh si atat ...  Confused 
e cam putin 3 mm, inelul meu sare la 3 mm

Lucru continua 9 ore

[Image: bTioYcr.jpg][Image: 6m5eLU2.jpg]
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#45
prototipul e gata, montez firele maine si va spun ce iese

[Image: qEkr4eZ.jpg][Image: W26HLGY.jpg][Image: MTRvIBy.jpg]
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#46
De urmarit electrizarea neaparat! Daca ramane cafea pe prototip, mai mult de 0.1 - 0.2g, atunci vor fi probleme mari. Asteptam testele!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#47
(15-04-2019, 11:33)Lyvyoo Wrote: De urmarit electrizarea neaparat! Daca ramane cafea pe prototip, mai mult de 0.1 - 0.2g, atunci vor fi probleme mari. Asteptam testele!
la chestia asta nu mai am ce face, o sa fac teste la mine
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#48
(15-04-2019, 12:01)kamasi Wrote:
(15-04-2019, 11:33)Lyvyoo Wrote: De urmarit electrizarea neaparat! Daca ramane cafea pe prototip, mai mult de 0.1 - 0.2g, atunci vor fi probleme mari. Asteptam testele!
la chestia asta nu mai am ce face, o sa fac teste la mine 

Ramane sigur - eu am cilindru printat 3D tot pt WDT ( in loc de pahar de iaurt) si ramane cafea pe el inevitabil. Suprafata la obiectele printate 3D nu este perfecta ( se cunosc straturile) si este inevitabil sa nu retina cafea. Dar nu cred ca asta e cea mai mare problema.
Bezzera Unica, Fiorenzato F 64, Tamper Motta 58 mm, Tamper 58.4 mm, nivelator MOTTA 58,5mm, sita IMS 24.5 mm, sita VST 18g 
 
#49
Noutăți?
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#50
cine vrea sa il incerce asa sa zica, diametrul exterior al portafiltrului trebe sa fie de 70 mm

[Image: 4YjPp3k.jpg][Image: JtzRwp6.jpg][Image: HtFEXLv.jpg][Image: 7vwy58d.jpg]
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#51
“Tona” de cafea data pe-afara e de la lucrul cu unealta sau metoda de lucru proprie e una mai lejera, sa zicem? Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
#52
(21-04-2019, 09:54)tecsi78 Wrote: “Tona” de cafea data pe-afara e de la lucrul cu unealta sau metoda de lucru proprie e una mai lejera, sa zicem? Smile

hahahah, nu aia e de la doamna mea, nu pot sa o invat sa nu puna mai mult decit trebe
ma duc sa mai fac o tura de poze pe curat

(21-04-2019, 09:59)kamasi Wrote:
(21-04-2019, 09:54)tecsi78 Wrote: “Tona” de cafea data pe-afara e de la lucrul cu unealta sau metoda de lucru proprie e una mai lejera, sa zicem? Smile

hahahah, nu aia e de la doamna mea, nu pot sa o invat sa nu puna mai mult decit trebe
ma duc sa mai fac o tura de poze pe curat 


[Image: EATEWu6.jpg][Image: Pq9YNbJ.jpg][Image: dmekJC0.jpg]

am avut o problema la discul acelor s-a desprins de pe patul cald si "scapa" cafea prin fanta creata.
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#53
Faina treaba, în stilul deja consacrat al lui kamasi, ai nevoie de tester pe zona de vest? Plătesc costul de producție Smile
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#54
Cred ca juma de forum vrea sa testeze si sa plateasca plateasca costurile de productie Smile . Iar cealalta jumatate se descurca fara WDT tool
 
#55
Hahaha taci dacă știi Smile
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#56
Stau si ma crucesc vazand cata energie investiti in "tzepe" din astea... Big Grin
Si ma intreb si eu... o simpla agitare intr-un paharele de shaker de inox ce are ? Am unul care intra ca turnat pe paharul colector de la rasnita, il pun acolo, un pic de shake (but not stir Big Grin) , si gata... de brew, nu de storcatoare.
 
#57
Nu e tot aia, sa ne scrii cand treci pe espresso si testezi cu si fara instrument...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#58
pai sa vina flaierele... Big Grin
 
#59
Daca nu as fi prea lenes sa folosesc tot felul de scule eu mi-as lua unul de la Kamasi.
 
#60
Prototipul o sa plece la orwo, testul facut de mine m-a incantat, alta curgere, alta aroma, parca era alta cafea.
Despre prototip in prima instanta a iesit, doar materialul si energia consumata 120 lei, deci deja am inceput lucru la V2, functie de ce mai spune si orwo continui sau nu. Nu ma pot bate cu piesele executate industrial, nici la design nici la finisaje.
Multumesc de intelegere, cafele aromate si cremoase.
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)