Hello There, Guest! Login Register


Proiect DIY: motorizare rasnite manuale

#31
Interesant, nu?

 
Reply
#32
E ok cata vreme esti pasionat de diy. Motor + reductor + cutie costa cred cat o rasnita noua ondemand sau pe acolo
 
Reply
#33
motor + reductie = masina de gaurit minim 18Nm, preferabil 24-40Nm, sub 150 lei, cand baga la LIdl, dar chiar si in rest gasesti la 200 lei pe acolo.

Cheile de care va ziceam la inceputul topicului vad ca au devenit accesibile ca pret, una ca aceasta se poate folosi fara nici o carcasa.
https://www.leroymerlin.ro/produse/chei/...40nm/97177

Pui rasnita pe masa, si o tii (zdravan) cu stanga, si cu dreapta vii cu cheia deasupra axului si actionezi manivela...  cuplate cumva... bitul de legatura intre cheie si rasnita este tot ce ai de facut DIY
Accentuez inca odata pe tinutul zdravan... cei care fac treaba asta curent cu bormasini stiu ca iti zboara rasnita din mana daca nu esti pregatit de ce urmeaza...
 
Reply
#34
Desigur, doar ca o rasnita gen kinu + motor este mai buna decat multe rasnite la 3000 ron chiar (eureka SD de ex) are retentie mai mica si gust mai bun in brew si espresso.

Si sa nu uitam, handicapul unei rasnite manuale este asta, odata cuplata la motor adios:

https://www.instagram.com/p/CXdSLQCBtr2/
 
Reply
#35
Fix din acest rezon încerc să macin mereu la o viteză de 2 ture/secundă. O să mă luați la mișto că-s Rain Man, haha, dar număr atunci când macin. Știu. Big Grin
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#36
Ca unul care folosește Kinu + bormașina de cca. 2 ani, nu as trece de la Kinu + bormașina decât la minim Niche sau.... Honne, daca.... dar lăsați... fara daca
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#37
(11-01-2022, 12:43)TVTVTV Wrote: Fix din acest rezon încerc să macin mereu la o viteză de 2 ture/secundă. O să mă luați la mișto că-s Rain Man, haha, dar număr atunci când macin. Știu. Big Grin

Rezonu fiind care, Raymond Big Grin ? Din instagramu ala nu am reusit sa ma dumiresc ce viteze a folosit in teste...  Confused
2 ture per secunda = 120 RPM, care aparent e un pic prea mult fata de plaja 80-90 calculata de mine, in care forta centrifuga trimite sparturile pe periferie, adica lipite de cutitul fix, si are loc schimbarea de comportament in macinare.

(11-01-2022, 13:07)umarianos Wrote: Ca unul care folosește Kinu + bormașina de cca. 2 ani, nu as trece de la Kinu + bormașina decât la minim Niche sau.... Honne, daca.... dar lăsați... fara daca

Honne = Kinu m68 + motor stergator parbriz  Big Grin
 
Reply
#38
(11-01-2022, 13:24)renatoa Wrote: Rezonu fiind care, Raymond Big Grin ?

Big Grin

Încerc să păstrez o constanță a.î. să am (cât se poate) același gust al cafelei și azi, și mâine (vorba lu' Cargo).
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#39
(11-01-2022, 13:24)renatoa Wrote: Honne = Kinu m68 + motor stergator parbriz  Big Grin


Daca vinde @Fane m68 .... Ma baaag ....
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#40

Mi-am cumparat si un Kinu M47 Simplicity, l-am motorizat si pe acesta pentru a elimina necesitatea schimbarii cutitelor atunci cand treceam de la espresso la cold brew, v60, etc.
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#41
Am incarcat inca o data videoclipul .

La noua motorizare sasiul l-am realizat din panou de lemn stratificat de fag, reglaj al vitezei de rotatie, afisarea parametrilor electromotorului, tensiunea si curentul consumat si afisarea vitezei de rotatie a rasnitei.
Aici functionarea in sarcina, granulatie fina pentru espresso.
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#42
Genial! Faci si pe comanda? ? Vb serios
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#43
Care varianta ar fi de preferat?[Image: yIy7S66.jpg][Image: Z4yx7El.jpg]
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#44
Cred că cea veche, fără display.
La ce ajuta cifrele de pe displayul de sus, ce reprez? Nu rpm
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#45
Voltajul si curentul consumat de motor. Si eventual daca motorul s-a blocat, supraincarcare sursei.
Ar putea da oaresce indicatii despre cat de tari sunt boabele, efortul depus... daca prezinta interes.
Cu putin antrenament poti vizualizezi asta cand o auzi cum suna. Smile
 
Reply
#46
(13-02-2022, 14:37)dragos.stoian Wrote: Cred că cea veche, fără display.
La ce ajuta cifrele de pe displayul de sus, ce reprez? Nu rpm
De sus in jos:
- Tensiunea de alimentare a electromotorului, in volti  (V)
- Curentul prin electromotor, in amperi (A)
- Viteza de rotatie a rasnitei, in rotatii pe minut (RPM)
Viteza de rotatie este reglata prin intermediul potentiometrului SPEED de catre un controller electronic intre 0 si 110 RPM, este functie de tensiunea aplicata motorului iar curentul este functie de granulatia la care este reglata rasnita, gradul de prajire al boabelor, etc. Practic sunt afisati toti parametrii de care ai nevoie.
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#47
Cum masori RPM ? Optic, magnetic ?

Pentru cei interesati sa reproduca solutia, in alta forma de prezentare, masurarea regimului motor se face cu aceasta cutiuta:
https://mecatrada.ro/products/voltmetru-...v-0-10a-dc
O vand mai multi, posibil sa puteti gasi pe net un alt furnizor din localitate, sau cu un transport mai bun.
Se intercaleaza pur si simplu intre sursa de alimentare si motor.
 
Reply
#48
(13-02-2022, 16:00)renatoa Wrote: Cum masori RPM ? Optic, magnetic ?

Pentru cei interesati sa reproduca solutia, in alta forma de prezentare, masurarea regimului motor se face cu aceasta cutiuta:
https://mecatrada.ro/products/voltmetru-...v-0-10a-dc
O vand mai multi, posibil sa puteti gasi pe net un alt furnizor din localitate, sau cu un transport mai bun.
Se intercaleaza pur si simplu intre sursa de alimentare si motor.

Am folosit un senzor de proximitate inductiv.
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#49
Am realizat si eu un prototip functional pentru o motorizare de Kinu, am incercat s-o fac sa ocupe cat mai putin spatiu, ca latime, si sa fie cat mai usor de montat motorul si rasnita pe suport.
Suportul e facut dintr-un balustru de fag, clemele de prindere sunt cleme pentru schela, iar motorul vine dintr-o bormasina veche(care din fericire are 2 viteze, asadar pot merge cu motorul la o putere decenta si la o turatie ok).
[Image: Dzvmggl.jpg]
Modded Gaggia Classic 2015, Kinu M47, V60, Aeropress, Brewista Smart Scale v1
 
Reply
#50
M-as fi asteptat sa montezi rasnita putin mai sus.
Cum scoti paharul?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#51
(13-02-2022, 21:45)Mihai L Wrote: M-as fi asteptat sa montezi rasnita putin mai sus.
Cum scoti paharul?

Sunt vreo 5 centimetri sub pahar, e destul loc sa îl scot, din cauza luminii sau a unghiului pare ca sunt lipite. O sa mai pun poze după ce finalizez toată structura
Modded Gaggia Classic 2015, Kinu M47, V60, Aeropress, Brewista Smart Scale v1
 
Reply
#52

Am finalizat inca o motorizare pentru Kinu.
De data asta am folosit un motor de 18Vcc cu reductor planetar, cuplu 30 Nm. Turatia in gol este de la 0 la 400 rotatii pe minut. Sunt afisate: parametrii electrici ai motorului, tensiunea (V), curentul (A) si viteza de rotatie a rasnitei in rotatii pe minut (RPM). Am cautat sa realizez un contrast placut intre culoarea lemnului (bait castan) si negru.
[Image: 1dGLccd.jpg][Image: Va5Zzwu.jpg][Image: 7f5kk6k.jpg][Image: q8qCA4L.jpg]
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#53
Cand se foloseste motorizarea in locul manivelei originale se monteaza o minimanivela, un ax din inox.
[Image: f9uRH6O.jpg]
Montarea rasnitei se face foarte usor in dispozitivul de prindere al motorizarii.
[Image: AlQ3pKS.jpg]
[Image: A5xRzmB.jpg]
Am ales aceasta solutie deoarece nu este un cuplaj mecanic rigid, nu exista nici o solicitare a axului sau rulmentilor rasnitei, antrenarea se face prin atingerea dintre cele doua bolturi ale flansei de antrenare si axul montat pe rasnita.
[Image: KUVvR21.jpg]
[Image: GemIAD6.jpg]
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#54
Foarte tare. Intrebare, cum pui cafeaua in rasnita fara sa o scoti.
sa inteleg ca va fi de vanzare una din rasnite nu? Smile
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
#55
(06-08-2022, 17:27)staicueduard Wrote: Foarte tare. Intrebare, cum pui cafeaua in rasnita fara sa o scoti.
sa inteleg ca va fi de vanzare una din rasnite nu? Smile
Rasnita nu trebuie demontata din motorizare nici pentru alimentare cu boabe, nici pentru reglajul gradului de macinare.
Dupa ce cantaresc boabele eu folosesc o lingurita cu coada lunga pentru incarcarea rasnitei.
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#56
Pentru situatia in care se doreste schimbarea reglajului gradului de rasnire, in situatii de iluminare insuficienta, am prevazut doua leduri cu intensitate luminoasa ridicata care lumineaza scala cu diviziuni a rasnitei. Se reduce din potentiometru viteza de rotatie la zero si se face reglajul dorit.
[Image: OmZWMen.jpg][Image: 5rsV2iz.jpg]
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#57
(06-08-2022, 17:27)staicueduard Wrote: Foarte tare. Intrebare, cum pui cafeaua in rasnita fara sa o scoti.
sa inteleg ca va fi de vanzare una din rasnite nu? Smile

Da, deoarece am decat doua rasnite, un Kinu Classic si un Kinu Simplicity, intentionez sa o scot la vanzare pe Marketplace. Precizez ca motorizarea poate fi folosita pentru Classic sau Simplicity care au diametrul corpurilor de 50 mm. Kinu Phoenix are corpul de 52 mm, ar trebui un alt dispozitiv de prindere.
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)