Hello There, Guest! Login Register


Problema rasnita incorporata

#1
Buna ziua.  Am un Nemox Caffe dell'Opera, adica Lelit Combi sau PL042EMI. Exista vre-o metoda sa ii "resetez" rasnita? Am ajuns deja la minim de granulatie si tot o vreau mai fina. Multumesc si imi cer scuze daca am postat in sectiunea gresita.
Lelit Grace PL81T + Fiorenzato T80 (in trecut - Nemox Caffe dell'Opera, Lelit PL41TEM + Macap M2D, Bialetti Brikka)
 
Reply
#2
Salut. Problema ta este de recalibrare a rasnitei.(din cauza calduri spatiul dintre cutite se dilata. James hoffman povesteste despre asta in video ul cu sage barista/breville) ai putea sa incerci sa desfaci toata minunea, sa ii dai o "perie" bine bine iar apoi sa il montezi la loc.(si eu am aceiasi problema dar o reglez din cantitatea de cafea si tampare)
Aa si nu uita, numerele de pe hoper sunt doar orientative ,incearca sa te ghidezi dupa gust.
 
Reply
#3
Nu vad cum caldura ar duce la dilatarea spatiului... timpul nu se dilata si el cumva ? Big Grin fizica prea grea probabil, trebuie facultate de profil...
Si nici nu vad cum periatul ar raci cutitele...

As crede mai curand ca se incarca cu resturi de cafea, uleiuri care impreuna cu fines-urile creeaza un strat ca un chit/ciment. Chestie care se intampla si la o manuala, unde nu e caldura de loc Wink
Resturi de care la manuala scap mai usor, chiar fara periere, rotind de cateva ori in sens invers, lucru un pic mai greu la o electrica, fara modificari serioase.

PS: am mai spus-o si in alte topice... nu as mai cita parerile a diversi guristi, pe ideea ca daca au tupeu sa le afirme pe un canal de 'tub, trebuie sa stie ei ce zic... daca nu sunt sigur ca am inteles perfect argumentarea lor si nivelul propriu de scolarizare ma face capabil sa o pot sustine personal, fara a apela la "... si X a zis..."
 
Reply
#4
Aparatul este nou. Am rasnit de 10 ori cu el aseara, sa imi reglez granulatia pentru cafeaua pe care am cumparat-o, adica SanDomingo Barrahona. Nu vad cum ar putea fi infundata deja.
Lelit Grace PL81T + Fiorenzato T80 (in trecut - Nemox Caffe dell'Opera, Lelit PL41TEM + Macap M2D, Bialetti Brikka)
 
Reply
#5
Esti tare frate. Chiar ai incercat sa-l ajuti pe om. Tot respectul!!
 
Reply
#6
(18-03-2020, 12:05)vallyb Wrote: Aparatul este nou. Am rasnit de 10 ori cu el aseara, sa imi reglez granulatia pentru cafeaua pe care am cumparat-o, adica SanDomingo Barrahona. Nu vad cum ar putea fi infundata deja.

Atunci pur si simplu putem presupune ca e dereglat. Sau nu i s-a reglat corect din fabrica opritorul de finete maxima.
Pentru aparate noi exista garantie, service... presupunerea ta este corecta, nu avea cum sa se depuna cafea doar din teste.
 
Reply
#7
(18-03-2020, 12:22)renatoa Wrote:
(18-03-2020, 12:05)vallyb Wrote: Aparatul este nou. Am rasnit de 10 ori cu el aseara, sa imi reglez granulatia pentru cafeaua pe care am cumparat-o, adica SanDomingo Barrahona. Nu vad cum ar putea fi infundata deja.

Atunci pur si simplu putem presupune ca e dereglat. Sau nu i s-a reglat corect din fabrica opritorul de finete maxima.
Pentru aparate noi exista garantie, service... presupunerea ta este corecta, nu avea cum sa se depuna cafea doar din teste.
Avand in vedere ca l-am cumparat de pe OLX, chiar daca e nou, nu are garantie. Si e adus din Italia, asa ca trebuie sa ma descurc altfel. Multumesc de raspunsuri.
Lelit Grace PL81T + Fiorenzato T80 (in trecut - Nemox Caffe dell'Opera, Lelit PL41TEM + Macap M2D, Bialetti Brikka)
 
Reply
#8
Problema rezolvata. I-am desfacut capacul si i-am rupt opritorul de la rasnita, care nu ma lasa sa trec mai jos de granulatia pictata pe rasnita. Cu ocazia asta am observat ca nu am de unde sa reglez presiunea ca la 41TEM. Asta e, macar rasneste calumea. Oricum mult plastic si lipituri in interior, mai ales la rasnita.
Lelit Grace PL81T + Fiorenzato T80 (in trecut - Nemox Caffe dell'Opera, Lelit PL41TEM + Macap M2D, Bialetti Brikka)
 
Reply
#9
(18-03-2020, 23:03)vallyb Wrote: Problema rezolvata. I-am desfacut capacul si i-am rupt opritorul de la rasnita, care nu ma lasa sa trec mai jos de granulatia pictata pe rasnita...
Nu avea mai multe posibilitati de fixare...? La alte rasnite am vazut asa.

Cat despre dilatarea spatiului... la caldura...? As zice ca mai degraba se contracta spatiul dintre cutite. Pe de alta parte, la temperatura la care probabil ar fi semnificativa aceasta dilatare, nu cred sa mai existe cafea intre cutite... Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#10
(19-03-2020, 01:27)Mihai L Wrote:
(18-03-2020, 23:03)vallyb Wrote: Problema rezolvata. I-am desfacut capacul si i-am rupt opritorul de la rasnita, care nu ma lasa sa trec mai jos de granulatia pictata pe rasnita...
Nu avea mai multe posibilitati de fixare...? La alte rasnite am vazut asa.

Cat despre dilatarea spatiului... la caldura...? As zice ca mai degraba se contracta spatiul dintre cutite. Pe de alta parte, la temperatura la care probabil ar fi semnificativa aceasta dilatare, nu cred sa mai existe cafea intre cutite... Tongue
Nu aveam alta metoda sa ii mut opritorul sau ceva. Opritorul era o bucatica de plastic fixata pe dintii de reglare de la ransnita. Doar ca fusese fixat in pozitie proasta. S-a rezolvat. Acum trebuie sa am grija sa nu ma duc prea mult in jos, sa se frece cutitele intre ele.
Lelit Grace PL81T + Fiorenzato T80 (in trecut - Nemox Caffe dell'Opera, Lelit PL41TEM + Macap M2D, Bialetti Brikka)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)