Hello There, Guest! Login Register


Primii pasi

#1
Salutare!

De ceva timp urmaresc forumul, insa nu am avut bugetul necesar(a se citi sotia nu a vrut) pentru a incepe a bea cafea mai buna acasa. Intr-un final s-a gasit ceva buget, destul de restrans pentru a face o incercare sa vedem ce iese.

Ce imi propun:
- espressor
- rasnita electrica
- accesorii

Buget: aprox 3000 lei
Volum: Luni-Vineri cam 2 espresso + 2 cappucino (deci e importanta si partea cu aburi)
In week-end se poate ajunge si la 4 espresso + 4 cappuncino

Acest setup va fi folosit si de sotie si ca acest proiect sa fie un success va fi nevoie ca in timpul cel mai scurt sa iasa o licoare cat mai buna.

Din ce am citit aici in bugetul acesta as gasi doar un setup SH care sa acopere cat de cat cele trei puncte, deci daca aveti propuneri astept cu nerabdare.
 
Reply
#2
Eu ti-as propune ce am avut atat eu cat si multi alti colegi de-ai nostri. Lelit PL41TEM si Eureka Mignon, rasnita pe care am pastrat-o si dupa upgrade-ul espressorului si o sa te tina mult timp, e un mini-tanc si scoate ce trebuie. 
O sa iti fie un pic greu la inceput cu schimbatul de pe modul cafea pe modul abur, dureaza 2-3 minute, dar eu zic ca e un compromis acceptabil, eu am folosit aproape 2 ani espressorul asta si fac 90% bauturi cu lapte si nu am simtit nevoia de mai mult. Ba chiar mi-a ramas aceeasi rutina, si dupa ce fac cafeaua imi ia cam 2 minute pana ma apuc de lapte, chiar daca espressorul actual poate sa le face in acelasi timp.
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#3
(06-02-2022, 20:44)RobertRo Wrote: Eu ti-as propune ce am avut atat eu cat si multi alti colegi de-ai nostri. Lelit PL41TEM si Eureka Mignon

Multumesc de raspuns! am vazut ca la Eureka Mignon sunt doua optiuni: Silenzio si Specialita. Diferenta dintre ele pare a fi dimensiunia cutitelor. La momentul de fata ar trebuie sa ma intereseze asta? sau sa caut sa cumpar ce gasesc?
 
Reply
#4
dimensiunea cutitelor + afisaj pe specialita cu optiune de dozare in functie de timp
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#5
Cu Specialita nu se incadreaza la buget.
ECM Puristika + DF64 SSP MP
 
 
Reply
#6
Se incadreaza daca le cumpara SH, asa cum a precizat
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#7
(07-02-2022, 11:46)RazvaNNN Wrote: Se incadreaza daca le cumpara SH, asa cum a precizat

Da, daca gasesc Lelit SH in jur de 1800 as putea lua si Specialita de noua. O sa urmaresc Marketplace pentru oferte.
 
Reply
#8
Salut,

In bugetul si la specificatiile tale as fi zis ca se potriveste foarte bine AVX DB1. Acum am vazut ca nu se mai gaseste de nou la barshaker.
Plusuri:
- buton programabil ca durata
- timer afisat pe display
- portafiltru pe 58mm
- aburi de la termobloc -> castigi timpul de asteptare la trecerea de la brew la steam si invers
Aceste beneficii ii vor fi de folos sotiei, pentru care recomand o Specialita unde poti seta timpul de rasnire pentru cantitatea aproximativa de cafea.
Timemore Sculptor 078~Kinu M47 Phoenix + OreaV3~V60~Clever~Aeropress~Picopresso
 
Reply
#9
(07-02-2022, 12:01)NvM Wrote: Salut,

In bugetul si la specificatiile tale as fi zis ca se potriveste foarte bine AVX DB1.

Salut!

Am citit acum threadul dedicat pentru DB1 si ar fi doua intrebari:
1. cei care au facut review au mentionat ca aburul nu e destul de puternic. experienta ta cum e?
2. din ce am inteles presiunea depaseste 9 bari?
 
Reply
#10
(07-02-2022, 13:14)julakis Wrote:
(07-02-2022, 12:01)NvM Wrote: Salut,

In bugetul si la specificatiile tale as fi zis ca se potriveste foarte bine AVX DB1.

Salut!

Am citit acum threadul dedicat pentru DB1 si ar fi doua intrebari:
1. cei care au facut review au mentionat ca aburul nu e destul de puternic. experienta ta cum e?
2. din ce am inteles presiunea depaseste 9 bari?

1. Pentru mine a fost suficient, pregateam laptele pentru o singura bautura intr-o latiera de 350ml in aproximativ 40 de secunde. Pentru un incepator timpul mai lung e oarecum un avantaj, iti poti perfectiona tehnica mai usor.
2. Presiunea cu care vine standard este peste 9 bari (de altfel si la acel TEM pe care l-ai mentionat e la fel) dar se poate scade (nu stiu daca are OPV reglabil sau trebuie luat un alt arc - similar cu Gaggia)
Timemore Sculptor 078~Kinu M47 Phoenix + OreaV3~V60~Clever~Aeropress~Picopresso
 
Reply
#11
Din propria experinta (foarte recenta).
1. La bugetul tău (la fel a fost și cazul meu), rasnita poate fi doar manuala. Eu am luat un kinu phoenix la 780ron cu reducerea de aici.
2. Asta pentru ca cel mai ieftin espressor (care nu e gata sa facă o super cafea, dar se apropie) din ce am tot studiat este gaggia clasic pro. Nu are presiune 9bar, portafiltru naked, control temperatura, site foarte de calitate, dar poate fi upgradat cu așa ceva in timp, beneficiind și fără toate astea de o cafea buna. Eu am dat cam 1800 pe el, a participat și sotia cu bani pentru că a vrut musai acrobatul pe el de la editia 30 ani. Tamper am primit cu el și a fost foarte bun pentru setupul initial. Dar lipseau lucruri.
3. Lipsea un cantar. Am luat unul de bijuterii la 17ron de pe emag și unul de cafea de vreo 60ron de pe china, o lattiera pentru cappuccino de la emag de 350ml gradata 40ron. Cafea desigur de calitate (dar asta îmi asumasem că va fi 100-200ron pe kg) și totul părea gata.
4. Atunci am constatat că dacă vreau sa am aparatul mai mult timp și gustul cafelei bun, nu ii pot turna apă de la chiuveta. Prima varianta: car Bucovina. Dar e clar că nu prezinta o soluție long term. Așa că e nevoie și de un filtru de apă. Pentru început am luat un Brit (cana) de 3.5l de la Auchan (a fost 75ron)
5. Dacă adun sumele sunt 2732ron. Și vor mai fi in timp de făcut imbunatatiri, dar mi-am asumat o calitate a cafelei mai jos de ce ai putea obtine cu mai mulți bani, dar mult peste ce ar putea oferi o chestie de face automat cafea din boabe sau capsule.
6. Până la 3000 mai intra sita ims 18-20g, portafiltru naked, detergent, sita blind.
Kinu phoenix + Gaggia Classic PRO
 
Reply
#12
Salutare!

Revin cu un update despre experienta mea de pana acum. Rog totodata un moderator sa mute threadul in sectiunea "Prezentare useri si echipamente".

Am achitionat la inceputul lunii de la NvM un pachet AVX + Specialita, am luat o punga de cafea de la Coffee Story din Iasi: Etiopia Guji cred ca se numea si am inceput sa experimentez si dupa cateva saptamani pot sa spun ca beau cea mai buna cafea care am baut-o pana acum. Nu pot spune ca am ajuns la un espresso extraordinar, dar e decent, mai bun ca in 90% din cafenelele prin care am mers.

Cea mai mare problema cu care ma lupt e ca espresso de multe ori e acru: asta cred ca se datoreaza in mare parte la felul in care pregatesc pucul de cafea. Mai urmeaza sa cumpar niste accesorii care sa ma ajute la o distributie mai uniforma (bottomless, WDT si eventual tamper de 58.4)
 
Reply
#13
Daca e acru trebe sa i cresti temperatura la espressor daca ai PID si sa rasnesti putin mai fin.
Nuova simonelli by mia/Lelit41 tem/Kinu simplicity/G-iota df-64/Hario drip pot woodneck/Gene cafe.
 
Reply
#14
(27-04-2022, 12:52)Chiordiacul Wrote: Daca e acru trebe sa i cresti temperatura la espressor daca ai PID si sa rasnesti putin mai fin.

Multumesc pentru sfat!

Am temperatura setata la 95 grade, insa nu stiu daca asta e si temperatura la care se face extractia. O sa incerc sa setez 97 sa vad daca va fi vreo schimbare.
 
Reply
#15
Au trecut aproape 2 ani de cand am facut primii pasi.. lucrul care il pot spune cu certitudine e ca odata ce "te-a prins" iti doresti tot mai mult sa imbunatatesti rezultatul din ceasca.

Pentru mine asta a presupus trecerea la un espressor mai bun. Anul trecut am luat un Sage Dual Boiler de care ma declar multumit: cel mai mare avantaj e tocmai cel de al doilea boiler, pot frota lapte in timp ce se prepara espresso, al doilea avantaj fiind presiunea de 9 bari. Deocamdata este de ajuns pentru ce am eu nevoie.
Totodata pe Specialita care o am am cumparat niste cutite noi ceea ce a adus ceva imbunatatiri, timpul de rasnire s-a injumatatit de la vreo 20 secunde la aprox 10 si am capatat ceva claritate in ceasca. 

Anul acesta am vazut o oferta buna pe Marketplace pentru un Honne asa ca de doua zile sunt posesorul acestei rasnite. Primele impresii sunt pozitive, pe partea de workflow mai trebuie mici imbunatatiri. Voi reveni cu alte opinii.

Extractii reusite!
SDB | Honne
Past: AVX DB1 | Eureka Mignon Specialita
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)