Hello There, Guest! Login Register

Presiune Breville Prima Late

[Image: mwuje5b.jpg]Salut. Probabil s-a mai discutat. Am espressorul de la Breville de o luna. Dupa ce fac un espresso, rămâne destul de multa apa in portafiltru. E posibil sa nu faca destula presiune?
Am luat si un filtru nepresurizat, am cumparat cafea de la Guido Caffe(rasnita de ei pentru espresso, posibil sa fie foarte fin, nu imi dau seama fiind novice), mi se pare ca extracția nu se face bine, iese si foarte amară.

Reply
Salut, faptul ca rămâne apa în portafiltru nu spune nimic rău. Probabil ca aparatul nu e construit ca să evacueze apa care rămâne pe puc după ce se oprește pompa.
Cel mai important e sa apreciezi tu cafeaua rezultata.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Reply
(13-02-2024, 08:04)macgyverx86 Wrote: Salut, faptul ca rămâne apa în portafiltru nu spune nimic rău. Probabil ca aparatul nu e construit ca să evacueze apa care rămâne pe puc după ce se oprește pompa.
Cel mai important e sa apreciezi tu cafeaua rezultata.

Atunci e ceva ce nu fac eu bine? In prima parte iese neagra, apoi bate spre aramiu deschis.
Daca folosesc filtrul nepresurizat, se face greu extractia. Sa nu mai folosesc tamperul asa de ferm sau ce sugestii ati avea? 
​​​​​​​Am citit pe forum ca multi fac extracții de 20 si ceva de secunde, eu daca as face asa ceva ar iesi doar apa chioara efectiv. 

Reply
Am avut si eu Breville la un moment dat. Ce zici tu ee întâmplă de obicei cand era prea fin rasnita cafeaua. Incearca sa nu rasnesti asa fin sau pune mai putina cafea. Cate grame de cafea pui efectiv?

Reply
(13-02-2024, 10:25)iancu.ciprian Wrote: Am avut si eu Breville la un moment dat. Ce zici tu ee întâmplă de obicei cand era prea fin rasnita cafeaua. Incearca sa nu rasnesti asa fin sau pune mai putina cafea. Cate grame de cafea pui efectiv?

Incerc sa pun cat specifica, cu 3mm sub marginea sitei. Sub 20 gr de cafea din ce am măsurat. 

Reply
Singurele variabile pe care le vad la tine sunt cantitatea de cafea și cât de compact e puckul.
Nu ai un set-up care sa iti permită multe. Și faptul ca iei cafea gata rasnita nu te ajuta în situația asta .
Folosește filtrul presurizat.
Fără o rasnita capabila, un filtru nepresurizat îți asigura o extracție nereușită aproape de fiecare data.
Aparatul tău e gândit pentru cafea de supermarket gata măcinată.
Eu as cere la prajitorie, sau de unde iei cafeaua, o cafea prăjită pentru superautomate, rasnita pt portafiltru presurizat și as folosi coșul presurizat. Yume au gama eclectic (India îmi place cel mai mult) de exemplu.
Dacă tot nu te satisface și nu vrei sa iti iei neapărat rasnita și poate un aparat mai capabil, pot sa iti recomand un aeropress. Mie mi-e aproape imposibil sa fac cafea rea cu el.

Reply
(13-02-2024, 11:01)macgyverx86 Wrote: Singurele variabile pe care le vad la tine sunt cantitatea de cafea și cât de compact e puckul.
Nu ai un set-up care sa iti permită multe. Și faptul ca iei cafea gata rasnita nu te ajuta în situația asta .
Folosește filtrul presurizat.
Fără o rasnita capabila, un filtru nepresurizat îți asigura o extracție nereușită aproape de fiecare data.
Aparatul tău e gândit pentru cafea de supermarket gata măcinată.
Eu as cere la prajitorie, sau de unde iei cafeaua, o cafea prăjită pentru superautomate, rasnita pt portafiltru presurizat și as folosi coșul presurizat. Yume au gama eclectic (India îmi place cel mai mult) de exemplu.
Dacă tot nu te satisface și nu vrei sa iti iei neapărat rasnita și poate un aparat mai capabil, pot sa iti recomand un aeropress. Mie mi-e aproape imposibil sa fac cafea rea cu el.

Am observat ca prin cel nepresurizat nu iese mare lucru. Asa ca pana iau o rasnita, il pun deoparte. Ma gandeam ca ar fi de la cafea. O sa imi cumpăr  una manuala pentru început , ma gandeam la timemore chestnut c3. 

Reply
O rugaminte @Gogonelos - cand postezi scrie textul tau sub citat, nu in interiorul lui. Daca te uiti putin in urma nu se pot deosebi citatele de ce ai scris tu ca postare noua.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan

Reply
(13-02-2024, 19:48)Lyvyoo Wrote: O rugaminte @Gogonelos - cand postezi scrie textul tau sub citat, nu in interiorul lui. Daca te uiti putin in urma nu se pot deosebi citatele de ce ai scris tu ca postare noua.

da, se pare ca este o problema de la browserul meu de pe mobil. pe PC functioneaza.

Reply
Pe tema de mobil atunci cand vrei sa citezi si dai Quote apare diferit postarea, trebuind sa te duci tu manual sub tot textul (inclusiv sub paranteze) pentru a scrie noua postare. [Image: sOgLSvB.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan

Reply
Eu am avut un Breville similar trimis în garanție la service, au zis ca e nevoie de o decalcifiere profesionala, ca eu nu am făcut-o suficient de des.

Timemore C3 ar trebuie sa fie bun pentru ceea ce are nevoie Breville, eu foloseam atunci rasnita C2. Incearca cu 16 grame sa zic, cantareste doza, nu te baza pe distanta pana la nivelul superior. Daca nici cu 15-16 grame nu va funcționa pare mai degraba sa fie o problema cu aparatul

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)