Hello There, Guest! Login Register

Prajitoria Sloane Specialty Coffee Roastery (Bucuresti)

Voi ajunge si eu prin zona Sloane si ma opresc special sa iau un sample din acea Brazilia. Chiar sunt curios cum se comporta aceste cafele, pentru o mai buna calibrare a gustului cu cei care nu sunt neaparat incantati de curgere.
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
Curgerea nu ar fi o problemă dacă gustul ar fi ok. Oricum, am lăsat-o în pace si o mai incerc în weekend când va depăși 14zile de la prăjite. 
De când folosesc kinu si implicit râșnire manuală, am observat că unele boabe care sunt mai dure sunt mai dificil de extras sau dacă obțin o curgere in parametri, greu mă împac cu gustul iar când rasnesc aceste boabe aproape că zici ca-s pietre Smile
In general, nu m-am înțeles mai deloc cu cafelele din Brazilia dar pe asta am cumpărat-o pt ca m-a încântat descrierea si faptul ca tot de la Sloane am cumpărat acum ceva timp o Brazilia demențială si am zis ca merită încercată si asta.
Bezzera unica pid | CS-001 | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics

Reply
(05-10-2021, 10:59)Oana_Sloane Wrote: Dragi espressomani,

Am pregatit inca o data, in exclusivitate pentru voi, o oferta pe care am putea-o numi pre-Black Friday, cu discount de peste 40% (+transport gratuit) la o cafea pe care nu o regasiti in oferta noastra curenta.

De aceasta data va prezentam Brazilia Sao Silvestre Pulple Natural, daca sunteti curiosi sa gustati cafeaua procesata natural a variantei din care avem nou lansata experimentala Brazil Sao Silvestre Cryo Fermentata, din acelasi varietal Yellow Icatu, dar care datorita procesarii am reusit sa obtinem un profil delicios de espresso, cu un gust bogat de ciocolata, cacao, alune de padure, miere si dulceata de fructe galbene si o aciditate scazuta. 

Am activat formularul de precomanda, unde regasitit intreaga poveste, in care acesta cafea este valabila intr-un stoc foarte limitat, prajit in data de 1.10.2021
 https://espressoman.sloanecoffee.com/espressoman

Daca doriti sa completati comanda cu oricare dintre noile origini disponibile pe site, puteti sa specificati in sectiunea comentariilor si acestora le vom aplica de espressoman de 15%!

Numai bine!
Echipa Sloane

Cafeaua care se pliaza perfect pe gustul meu si a sotiei !

Realistic am cautat de mult o cafea care sa nu fie nici prea acrisoara dar nici prea amara, sa aibe note dulci, sa fie cat mai fina si mai rafinata...ei asta pentru mine le depaseste pe toate. Nu e nici acra, dar nici amara, are note dulci si iti lasa un gust extraordinar.

Sunt atat de incatat de ea incat desi am comandat 1kg de test, deja mi-am mai achizitionat 1 stoc. La mine trecand aproximat 500g de cafea pe saptamana.

Personal vi-o recomand cu mare drag !

Reply
Ai uitat sa prefatezi postarea cu un [P]...

Reply
a simtit nevoia sa isi faca un cont aici special pentru a putea impartasi aceasta experienta
Lelit PL81T Grace | DF64 | Timemore Black Mirror 

Reply
Deja pare a spam.. A postat și în topicul cu cafele low acidity... Pff
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270, Sita : Ascaso 

Reply
(13-10-2021, 14:30)RazvaNNN Wrote: a simtit nevoia sa isi faca un cont aici special pentru a putea impartasi aceasta experienta

Contul e din 2019, nu e facut special. Doar ca pana acum a tacut...

Reply
@hanesalin - am sters postarea aproape identica din alt topic
Pentru ca imi parea cunoscut numele, am dat un search in mail si cu Alin chiar am schimbat mai multe mesaje inca de cand si-a facut cont aici, e un espressoman pasionat nu vreun cont spam. Probabil entuziasmul sau a fost prea debordant, scriind in doua thread-uri. E suficient initial sa dati un report si cercetez nu e nevoie sa tavalim userul. Deci sa ramanem on topic.
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso

Reply
(13-10-2021, 14:30)RazvaNNN Wrote: a simtit nevoia sa isi faca un cont aici special pentru a putea impartasi aceasta experienta

contul il am din 2019, mi se pare aberant daca fac o postare in ambele topicuri sa le numiti spam...

Da, am postat acum pentru deja realistic imi pierdusem speranta sa mai gasesc gustul care-l cautam, finul meu, kosmin probabil ca si cont pe aici mi-a zis sa mai incerc odata, si da, e un entuziasm extraodinar pentru aceasta cafea deoarece balanseaza perfect aroma, si notele dulci. Dar e doar o parere.

Reply
my bad, ma bucur ca ai gasit ce iti doreai atunci, si multumim pentru recomandare
Lelit PL81T Grace | DF64 | Timemore Black Mirror 

Reply
Cum ziceam eram curios si am luat un sample sa vad care-i faza daca tot eram prin zona.
Am folosit rasnita bimodala (Honne) si nu am uzat de profilare initial ca sa nu induc variabile suplimentare pe care alti colegi poate nu le au. Prajire 1 octombrie.
Prajirea este putin de tot mai light fata de alte origini braziliene, ceea ce mie mi-a placut Smile , chiar mult, insa nu in varianta 19g - 25s 1:2 (acolo unde simteam ca lipseste ceva) ci in varianta 19g extractie 1:2 dar in 45 de secunde, 92 grade care pot fi si 93 foarte bine. Cafeaua nu are bitter deci nu e periculoasa schema si char se evidentiaza si putintica aciditate. Eu nu am o problema cu un corp mai putin intens, probabil de aici unele viziuni diferite. In cazul meu shot-ul in formula de mai sus s-a dus inspre cacao (nu si ciocolata amara), biscuiti si a avut bineinteles dulceata.
Am incercat si in profilare si totul s-a amplificat, daca nu lungesti prea mult preinfuzia. Deci v-as recomanda ca pe langa reteta de mai sus sa incercati experimental si "profilarea low cost", macar de curiozitate, eliberand rotita de aburi pentru o preinfuzie la debit mai mic si apoi strangand-o la loc. 

[Image: 9lcBtCw.jpg]

Reply
Făcând aceasta profilare, temp apei nu scade? Riscând sa rezulte un shot mai slab calitativ?

Ms
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270, Sita : Ascaso 

Reply
E o variantă extrema, s-a analizat pe alt topichttps://www.espressoman.ro/forum/Thread-Profilare-control-debit-pe-Lelit-PL41-PL42-PL81-PL91-PL82-etc

Cu siguranță extractia de 45s la 92, 93 poate 94 de grade va aduce un plus de corp pe aceasta cafea.

Reply
Am mai testat si eu astăzi cu doză de 20g in, 45out in 40sec temp 94 grade si a ieșit mai ok, a fost de băutSmile. Mai aștept câteva zile ca poate scap si de gustul acru (nu acid, imi place aciditatea). Corp a avut cat de cat de la primele extracții in "parametri" .....
revin dacă ajung sa fiu încântat de ea...ar fi culmea sa nu fac asta după ce mi-am arătat nemulțumirile când au fost Smile
Bezzera unica pid | CS-001 | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics

Reply
(15-10-2021, 16:17)d2florin Wrote: Făcând aceasta profilare, temp apei nu scade? Riscând sa rezulte un shot mai slab calitativ?

Ms

Dupa mai multe teste facute de mine, pe unele cafele, in timpul extractiei am o cadere a temperaturii(voită) de 2 grade, ceea ce nu imi afecteaza gustul cafelei.
LineaMini, Kinu M47, etzmax

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)