Hello There, Guest! Login Register


Poze cu latte-urile si capuccino-urile voastre

#1
Sunt sigur ca si noi amatorii ne pricepem putin! Asadar, postati aici cele mai reusite forme facute de voi cu ajutorul cremei de lapte.

Me inca mi-e rusine sa incep Smile))
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
cam asa , dar nu imi ies mereu la fel Smile


http://i41.tinypic.com/23ubjt5.jpg
http://i44.tinypic.com/suvxjd.jpg
http://i43.tinypic.com/10iex04.jpg
http://i40.tinypic.com/e12m28.jpg
La Marzocco GS3 AV + MAHLKONIG K30 - SSP 65mm burrs.
 
Reply
#3
Big Grin


Attached Files Thumbnail(s)
   
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#4
(30-04-2012, 01:00)Fane Wrote: Big Grin
cursa de spermatozoizi? Smile
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#5
cam asa ceva. am gasit-o pe net si mi s-a parut hazlie. am pus-o aici sa va distrati si voi. Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#6
Aaa... Ma gandeam ca e opera ta! Sa-i intreb pe latte artisti daca pot reproduce... Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
In ultima vreme sunt foarte multumit de ceea ce rezulta din melanjul de espresso si crema de lapte bine frotata. Asa incat las o mostra a delicioaselor minute petrecute cu o cafea. Secunda zero...
(sortiment Java a la Sarkis)


Attached Files Thumbnail(s)
   
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#8
inca 2 pentru voi Smile


Attached Files Thumbnail(s)
       
La Marzocco GS3 AV + MAHLKONIG K30 - SSP 65mm burrs.
 
Reply
#9
Hai ca incepi sa te pricepi! Tulip-ul asta e destul de greu de facut! E doar din turnare facut?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
(07-05-2012, 22:43)Lyvyoo Wrote: Hai ca incepi sa te pricepi! Tulip-ul asta e destul de greu de facut! E doar din turnare facut?

da , doar din turnare.Cele desenate cu o scobitoare mi se par destul de usor de facut si nu imi place ideea sa pun altceva in cappuccino decat expresso si lapte.
La Marzocco GS3 AV + MAHLKONIG K30 - SSP 65mm burrs.
 
Reply
#11
Dupa cateva zile de trait in casa cu vario si classic, am reusit sa obtin prima imitatie de rosetta Smile. Cand am vazut ca intr-adevar reusesc sa separ spuma de cafea, m-am blocat si am uitat sa mai umplu ceasca Smile)


Attached Files Thumbnail(s)
   
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#12
Felicitari pentru indemanare... Mai ai de lucrat la crema. Un sfat in caz ca nu ai facut-o. Scoate plasticul de la exterior si lasa-l pe cel ce sta pe teava. Eu am obtinut cele mai bune rezultate astfel la aspectul cremei.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#13
Mersi!
Am scos plasticul, exersez cu bratul gol dar mi se pare prea scurt, trebuie sa inclin foarte mult latiera ca suprafata laptelui sa ajunga la capatul bratului. Daca pun mai mult lapte, latiera va fi plina mai mult decat pe jumatate, ceea ce e prea mult. Latiera e de 500 ml, poate o idee prea mare.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#14
Cum arata cele mai reusite latte-uri ale voastre?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
Brazilia Santos proaspat prajita, si uite ce iese Smile

   
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#16
Si putina prelucrare la fotografie maestre Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
Foarte frumos!!!
Keep up the good work Liviu!!!!
 
Reply
#18
Bun venit Paul! Puteti sa va insirati si voi jucariile pe aici, creand noi topicuri cu discutii profi, din care sa invatam cu totii Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
Angel mi-a iesit si mie o floricica chinuita si cam transparenta .


Attached Files Thumbnail(s)
   
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#20
Pentru inceput e bine..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
dan13, doar din turnare?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Da, sketch! Total sa partial...

Oricum, foarte tare latte-ul tau! Prevad macar un forumist reprezentant la campionatele de barista, in viitor Smile Ernest (logatul) fiind primul!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
Alta incercare, putin mai reusita consistenta cremei.


Attached Files Thumbnail(s)
       
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#24
Ma bag si eu in seama cu o realizare la ordinea zilei :-)


Attached Files Thumbnail(s)
   
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#25
O sa fie bataie la Miss latte Smile Cand o fi si ala...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
La concursul tau de extrageri nu ma bag. La mine nu curge spectaculos ca nu e portafiltru bottomless.
La latte mai merge insa nu am tehnica de latte artist. Inca.
M-as auto-denumi drept combinator de espresso cu lapte aceptabil de cremos :-)
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#27
(11-09-2012, 18:09)okayo Wrote: La concursul tau de extrageri nu ma bag. La mine nu curge spectaculos ca nu e portafiltru bottomless.
La latte mai merge insa nu am tehnica de latte artist. Inca.
M-as auto-denumi drept combinator de espresso cu lapte aceptabil de cremos :-)

Si cand o sa ai o sa vezi cate probleme apar Sad
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#28
Cred ca te refereai la portafiltru. Nu cred ca as face achizitia doar pentru partea artistica. As face-o daca nu ar fi stropi la extrageti si daca as stii ca partea de metal incinsa a portafiltrului meu influenteaza negativ gustul
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#29
Bravo okayo, idee noua de topic - Portafiltrul fara fund!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
Prima mea reusita Wink

[Image: img0459cb.jpg]
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)