Hello There, Guest! Login Register


Portafiltru naked pentru Philips Saeco 53 mm

#1
Am un vecin de bloc care urmeaza sa revina acasa peste 2 saptamani din State si pe care l-am rugat sa imi cumpere un portafiltru naked pe 53 mm de la seatlecoffeegear. Stiu ca exista cativa posesori de espressoare Philips/Saeco pe acest forum, care ar dori sa renunte la portafiltrul presurizat pentru unul naked, spre exemplu.

  Eu detin de aproape doi ani un astfel de portafiltru si sunt f. multumit, asa ca m-am gandit ca poate pot fi de folos cuiva de pe forum ce isi doreste unul. Deci, incepand cu 6 august primului espressoman doritor de un pf naked pe 53 mm, il ofer la pretul de pe site de 64,95 $ plus 8,51 $ (shipping and handling - livrarea din seatle pana in new york unde se afla vecinul meu).

Contact: PM sau 0xxxxxxxxx
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
#2
update.....si cateva poze.


Attached Files Thumbnail(s)
           
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
#3
Pai la banii astia cumperi espressorul cu totul.  Big Grin
Sau te poti lauda cu un portfiltru mai scump ca espressorul.  Confused
 
#4
Daca nu ai vreo legatura cu subiectul, iti place sa te bagi in seama de dragul de a-ti creste numarul de postari ?. Nu se ofera vreun bonus pe aici, pt asa ceva.
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
#5
E un portafiltru foarte bun, net superior celui cu care vine espressorul si este perfect pentru cine detine un astfel de aparat si este la inceput de drum in a descoperi din tainele cafelei.
Am si eu un astfel de portafiltru, incepator fiind si eu, pentru care am platit aceeasi suma prin intermediul unui prieten care l-a adus tot din NY, motiv pentru care este de apreciat efortul lui Sylvio pentru comunitatea de aici.
 
#6
(06-08-2015, 17:00)bogy Wrote: Pai la banii astia cumperi espressorul cu totul.  Big Grin
Sau te poti lauda cu un portfiltru mai scump ca espressorul.  Confused

Ar fi mai bine sa ne spui de unde s-ar putea achizitiona unele mai ieftie, pentru a ajuta poseesorii de astfel de aparate . 

Intr-adevar, portfiltrele serioase, cu mult metal si putin plastic sunt destul de scumpe.
Pentru tipul de expresor mentionat chiar ar putea fi un plus in calitatea extractiei, deoarece face posibila observarea unei curgeri corecte.
Daca aceasta nu este corespunzatoare avem indicii ca trebuie corectata pregatirea pucului si sa se obtina, astfel, un maxim de la o extractie cu un astfel de aparat .
Acest portfiltru devine inutil daca expresorul nu este completat cu o rasnita adecvata , cafea proaspat prajita , un cantar si un tamper .

De apreciat intentia lui Silvio, asa cum ar putea fi si a ta indicand surse si solutii alternative la o situatie concreta .

O zi excelenta si extractii reusite tuturor !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#7
(07-08-2015, 09:56)RaduCarutasu Wrote: Acest portfiltru devine inutil daca expresorul nu este completat cu o rasnita adecvata , cafea proaspat prajita , un cantar si un tamper .

Absolut corecta remarca de mai sus; in absenta lor, rezultatul final este mult mai bun cu portafiltrul stock.

P.S. multumesc vigoss si RaduCarutasu pentru explicatiile oferite.
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
#8
E ca si cum ai spera o imbunatatire a performantelor unui autoturism Dacia 1300 prin schimbarea jantelor de otel cu unele de 2000 euro din aluminiu. Cu un asemenea portfiltru este mai frumoasa curgerea, dar nu aduce nici un plus din punct de vedere al calitatii espressoului obtinut.
Daca-ti doresti ceva mai bun in ceasca atunci sunt alte lucruri mai importante in care sa investesti acesti bani, care nu sunt putini.
 
#9
(07-08-2015, 17:38)bogy Wrote: E ca si cum ai spera o imbunatatire a performantelor unui autoturism Dacia 1300 prin schimbarea jantelor de otel cu unele de 2000 euro din aluminiu. Cu un asemenea portfiltru este mai frumoasa curgerea, dar nu aduce nici un plus din punct de vedere al calitatii espressoului obtinut.

Daca in locul unor " tigai " descentrate pui niste jante echilibrate s-ar putea sa iti placa sa conduci fara sa nu iti sara volanul din maini. 
Un astfel de expresor poate fi asemuit cu o dacie, iar portafiltrul original cu rotile din tabla de care au fost atarnate kilograme de pastile din plumb pentru echilibrare .

O curgere frumoasa, dintr-un portafiltru fara fund, arata ca  shotul a fost pregatit corect. 
Odata realizata acesta curgere se poate trage concluzia despre potentialul acestui expresor si despre maximul pe care  il poate livra in ceasca.
In lipsa acestuia se pote doar constata ca lichidul iese din portafiltru fara sa se poata sti daca ceva mai poate fi imbunatatit la manopera, pentru a maximiza gustul. 

Perfect de acord ca de la un expresor de acest tip nu poti astepta miracole.
Limitarile sunt de alta natura . 
Dar portafiltrul fara fund este un instrument pentru invatare ce nu poate fi inlocuit cu altceva .
ABC -ul unui espresso perfect ar trebui sa includa o astfel de etapa de experimentare.

As fi curios sa stiu daca ai incercat un asemenea instrument si daca ai tras vreo concluzie referitoare la informatiile pe care le ofea in legatura cu modul de preparare unui shot, modul in care manopera de
pregatire influenteaza curgerea si, in final care este gustul bauturii livrate functie de toate acestea la un loc . As fi curios sa aflu in ce masura ai reust s-ti imbunatatesti tehnica pe baza acestor observatii.

Daca sunt colegi care vor sa incerce acest lucru inseamna ca vor sa evolueze .
Fac acest lucru pe buzunarul lor si s-ar putea ca, in scurt timp, sa vedem in semnatura alte echipamente.
De vina va fi acest portfiltru fara fund  Idea.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#10
+1 la cele spuse de RaduCarutasu mai sus. Portafiltrul fara fund e in primul rand un ajutor pentru tunningul shot-ului. Iti arata imediat daca ai facut bine distributia, tamparea si/sau preinfuzia. Mai are si o parte estetica care e importanta pentru unii.
 
#11
+2 pentru Radu,esteticul conteaza mai putin,conteaza ce reusesti sa scoti in ceasca cu el,si faptul ca fiind din alama cromata e mult mai robust fata de un portafiltru OE taiat artizanal.diferenta in ceasca fata de portafiltrul original e foarte mare.
cu o rasnita buna si cafea de calitate eu zic ca se poate compara linistit cu ce iese dintr-o Gaggia,care are alt pret...,parerea mea.
Daca nu m-as pregati sa iau un HX,probabil l-as lua eu Smile
Rocket Giotto premium plus, Lelit pl43mm,Saeco Poemia HD8325, pitcher :).
 
#12
Se poate inchide topicul. Vandut acest pf impreuna cu un picurator single de bezzera catre Ducu.

Pret final 288 lei
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)