Hello There, Guest! Login Register


"Porche47"

#1
Pentru ca s-a putut... si merge bine... la sub 200 lei... de ce nu ?

   

   
 
Reply
#2
? Adica un set de cutite conice de 47mm fixate intr-un Porlex? Genial! Are "bataie axiala"?
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#3
(17-08-2016, 11:23)stefandinescu Wrote: Are "bataie axiala"?
...ca la măgar în pantă, măcar pentru masa mai mare IMO.

(17-08-2016, 10:41)renatoa Wrote: Pentru ca s-a putut... si merge bine... la sub 200 lei... de ce nu ?
Cât e setul de cuțite, că iese cam petit, sau cum ai calculat?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#4
Daca il faci cum trebuie, nu are... adica cu rulment, macar jos, pentru ca sus bataia este infima oricum si se transmite jos demultiplicata de vreo 5 ori. Adica 0.1mm bataie sus ajunge sa fie 0.02mm jos.
 
Reply
#5
(17-08-2016, 11:41)renatoa Wrote: Daca il faci cum trebuie, nu are... adica cu rulment, macar jos, pentru ca sus bataia este infima oricum si se transmite jos demultiplicata de vreo 5 ori. Adica 0.1mm bataie sus ajunge sa fie 0.02mm jos.
Poate scoți una low cost Reno Fusion.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#6
(17-08-2016, 11:39)baloozzy Wrote: ...
Cât e setul de cuțite, că iese cam petit, sau cum ai calculat?

Setul de cutite este de fapt costul, coaja de clona Porlex mi-a iesit practic gratis vanzand cutitele ceramice Wink
Si nu e stiu daca va merge un Porlex adevarat modat asa, cine are unul probabil a vazut deja din poza ca nu prea seamana... daca vrea cineva sa se arunce, intai sa verifice daca are 47 interior... Confused
Chinezii nu copiaza intotdeauna identic, iar in cazul asta au gresit-o bine. Smile

(17-08-2016, 11:43)baloozzy Wrote: ...
Poate scoți una low cost Reno Fusion.

Cu noul Che low cost de 300 lei, locul pe piata s-a ocupat, nu mai e loc ca asta sa fie o afacere atractiva.
Asa ca asta va ramane unicat.
 
Reply
#7
Totuși, la Porlex deranja reglajul în trepte, nu caliatatea cuțitelor.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#8
Daca tu zici ca lumea care are Porlex doar de trepte e nemultumita... Confused atunci inseamna ca am dat Hario de fraier... cum de nu mi-am dat seama, ia sa o cer inapoi... Smile

A mea e stepless, vezi vreo treapta pe acolo ?
Dupa ce fac reglajul, blochez rotitza cu o contrapiulitza, care nu apare in imagini.
Plus ca astea metalice taie cu totul altfel, ar trebui sa o stii, ca le-oi fi comparat si tu...
Practic are cam aceasi scara de "finetzuri" ca M47, doar ca e comprimata de 2 ori, pasul surubului fiind standard de 1mm fata de pasul fin de 0.5mm de la M47. Iese de Aeropress la o tura cam cum iesea la M47 la doua ture.
 
Reply
#9
Da, întorci piulița și e stepless. E o rășnită la limită pentru espresso (mai joci și din cantitate, decât să faci farmacie la piuliță). Pentru V60 pe M47 pe unde să mă dau, dar pentru moka? Mercic.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#10
Cu cutitele astea nu mai e nici o limita, iti zisei ca are plaja de reglaj ca la M47 doar ca e comprimata.
Ce macinai acolo pt. espresso la 1.3-1.5 ture, macini aici la 0.7 ture.
Aceleasi 30-40 secunde pentru 15-20 grame.
O sa fac un blind cu M47 la Ovi cand revine din concediu, ca oricum trebuie sa trec pe la el sa... imi trag un glontz Smile
 
Reply
#11
(17-08-2016, 13:02)renatoa Wrote: Cu cutitele astea nu mai e nici o limita, iti zisei ca are plaja de reglaj ca la M47 doar ca e comprimata.
Ce macinai acolo pt. espresso la 1.3-1.5 ture, macini aici la 0.7 ture.
Aceleasi 30-40 secunde pentru 15-20 grame.
O sa fac un blind cu M47 la Ovi cand revine din concediu, ca oricum trebuie sa trec pe la el sa... imi trag un glontz [Image: smile.gif]
Mai ai de așteptat, poți încerca pâna atunci la UM 1662  [Image: tongue.gif]
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#12
Pentru ca am fost intrebat in alt topic de butonul cu care am facut upgrade la manivela rasnitei, iata cum arata...

   

Este luat de la Leroy Merlin, raftul de accesorii mobilier, butoane, manere, clantze, balamale. 8 lei
 
Reply
#13
ce frumusețe Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)