Hello There, Guest! Login Register

Partener pentru Lelit PL41TEM

Information 
Dupa ample cautari si discutii am ajuns la concluzia ca un Lelit PL41TEM este perfect pentru mine si cel mai bun in bugetul meu(2000 lei). Acum imi mai lipseste rasnita, de preferat pana in 1500 lei, cea mai buna ar fi Macap M2M Stepless, din cautarile mele. Acum astept si de la voi sfaturi, e bine sau nu e bine sa merg pe rasnita asta?
Lelit PL41TEM+Eureka Mignon Specialita+sita Ascaso

Reply
M-am mai hotarat si bugetul o sa fie pana/in jur de 2000 de lei. Ce mi-ati recomanda intre Eureka mignon specialita, Lelit PL72, mACAP M42m si Mahlkonig Vario V3? O sa fac 2 sau 3 cafele pe zi. Orice sfat e bine venit.

Reply
Eu am eureka si iti pot spune ca este o rasnita eccelenta pt espresso. Mică, robustă, rasneste f bine. Mai degraba de utiluzat cu boabe in hopper. Dar nu e o problema daca alimentezi zilnic.
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress

Reply
Ai avut ceva probleme cu ea pana acum?

Reply
+1 Eureka Mignon Specialita.
ECM Classika PID / Eureka Mignon Specialita / Kribli-Grabli / Motta tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 

Reply
(04-04-2020, 16:56)RobertRo Wrote: Ai avut ceva probleme cu ea pana acum?
Deloc. Inca nu are un an. Merge perfect. O curăț cand imi amintesc (rar).
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress

Reply
Mersi pentru sugestii, astept sa vad daca zice cineva de bine si de celelalte.

Reply
Salutare! Eu am ales Eureka varianta manuale si sunt foarte incintat de rezultate.Mentionez totusi ca sunt la inceput de drum si nu am experimentat cu alte utilaje.
Lelit PL41tem + Eureka Mignon Manuale

Reply
Sunt și eu în procesul de achiziționare a unei râșnițe și mă gândesc serios la Eureka Mignon Manuale. Orice informație utilă în luarea unei decizii va fi apreciată. Mulțumesc.

Reply
Macap M2M este făcută pentru espresso. Se poate regla la secundă curgerea, doar din râșnire.
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Kinu M47

Reply
Reglajul este foarte fin pe Macap. Trecerea de la o cafea la alte, prajite similar, poate fi si de 4-5 rotatii complete ale rotitei. Intre cafele prajite diferit, chiar si 12 rotatii. De aceea se poate regla curgerea la 25 de secunde sau 30 sau 35, pe aceeasi cafea, in functie de preferinte.

Reply
Dincolo de reglajul "la secunda", care e discutabil fiindcă mai sunt și alți pași care influențează extracția, contează retenția de la o sesiune la alta. 2-3g râșnite mai demult, influențează decisiv extracția.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: factory g106, m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply
Cred că diferența între cele două râșnițe nu e retenția, ci finețea reglajului. Or pentru espresso asta contează, iar Macap e făcută pentru espresso. Mai demult scria pe site „espresso only grinder”.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)