Hello There, Guest! Login Register


Pareri despre rasnita Krups ??

#1
Are cineva rasnita krups?
 
Reply
#2
probabil te referi la KRUPS GVX2-12, care se gaseste prin Altex-uri, cu cca. 200 lei ?!

am folosit un asemenea model mult, adica peste un an de rasniri zilnice pentru French Press; o consider buna pentru asa ceva, sau pentru filtru, chiar si pentru turceasca...
robusta, usor de curatat, reglaje de finete suficiente (17), timer pentru cantitate (ok, daca magazia e plina, se poate conta pe ceva consistenta doze);
2 interlock-uri de siguranta (nu merge fara capac si fara caseta de macinatura), ce mai, merita toti banii in loc de o chestie din aia cu elice Smile

desigur, nici nu se pune problema sa o folosesti pentru espresso de calitate!

nu spui pentru ce vrei sa folosesti rasnita, daca si ce espressor ai etc.;
orice detaliu, era in interesul unui raspuns mai complet;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#3
Dar nu merge sa apropii cutitele mai mult, cum am facut eu pe MM Steel? La viteze de rotatii foarte mari, cum au rasnitele astea ieftine, se pierd majoritatea aromelor, dar macar se micsoreaza mult particulele macinate. Iar pentru cineva in criza de buget si "ultra entry level", o chinezarie de asta ieftina ar putea fi o solutie pentru un espresso mai modest.

aza, daca vrei sa faci espresso, cam de la 650 de lei in sus pleaca o rasnita cat de cat mai rasarita.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Mersi.
Era pentru un Krups xp2240, pt. espresso.
 
Reply
#5
@Liviu: rasnita macina suficient de fin pentru a 'sufoca' un espressor; cel putin cand cutitele nu sunt uzate; foloseam pozitia 7 din cele 17 pentru un espresor Krups XP5240 (sita presurizata); la poz. 5 nu mai mergea; culmea e ca si pentru Magica - o saptamana cat am folosit rasnita Krups - tot pozitiile 7-8 s-au dovedit cat de cat potrivite;
din pacate, nu pot spune mare lucru despre combinatia Krups-Magica:
- eram in faza de acomodare cu Magica, trageam oricum in toate partile de diversi... parametrii Smile
- Magica e - la pretentiile mele - foarte toleranta, adica sanctioneaza bland greseala de a folosi o rasnita mai... dintr-o bucata;
dar nu ramane loc pentru nici o iluzie; e o prostie, pur si simplu, sa te stradui sa gasesti un single origin bun, sa-l prajesti cu destula grija, sa obtii o minunatie de mirosuri in borcan, ca apoi sa strivesti neglijent boabele si sa pierzi mai totul, inainte de a junge in ceasca...

revenind: pentru alte utilizari macinatura nu e o catastrofa, dar pentru cafea espresso are o dispersie prea mare, spargerea boabelor se face la viteza mare si forma cutitelor e rudimentara (diam de 40mm al rotii si 10mm de latime dantura pe coroana conica);
avantaj, roata superioara se scoate usor, curatirea simpla, cu peria din dotare...

in prezent, o folosim pentru condimente, pe care le macina superb, fie de granulatie medie (piperuri), fie de granulatie foarte fina (masala pentru ceai) - ok, off-topic Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#6
Off Topic - Mi-ai readus aminte de o problema pe care vroiam sa o pun pe forum - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-C...snirea-lor
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
mersi

(21-01-2013, 13:31)radudani Wrote: @Liviu: rasnita macina suficient de fin pentru a 'sufoca' un espressor; cel putin cand cutitele nu sunt uzate; foloseam pozitia 7 din cele 17 pentru un espresor Krups XP5240 (sita presurizata); la poz. 5 nu mai mergea; culmea e ca si pentru Magica - o saptamana cat am folosit rasnita Krups - tot pozitiile 7-8 s-au dovedit cat de cat potrivite;
din pacate, nu pot spune mare lucru despre combinatia Krups-Magica:
- eram in faza de acomodare cu Magica, trageam oricum in toate partile de diversi... parametrii Smile
- Magica e - la pretentiile mele - foarte toleranta, adica sanctioneaza bland greseala de a folosi o rasnita mai... dintr-o bucata;
dar nu ramane loc pentru nici o iluzie; e o prostie, pur si simplu, sa te stradui sa gasesti un single origin bun, sa-l prajesti cu destula grija, sa obtii o minunatie de mirosuri in borcan, ca apoi sa strivesti neglijent boabele si sa pierzi mai totul, inainte de a junge in ceasca...

revenind: pentru alte utilizari macinatura nu e o catastrofa, dar pentru cafea espresso are o dispersie prea mare, spargerea boabelor se face la viteza mare si forma cutitelor e rudimentara (diam de 40mm al rotii si 10mm de latime dantura pe coroana conica);
avantaj, roata superioara se scoate usor, curatirea simpla, cu peria din dotare...

in prezent, o folosim pentru condimente, pe care le macina superb, fie de granulatie medie (piperuri), fie de granulatie foarte fina (masala pentru ceai) - ok, off-topic Smile
 
Reply
#8
Salut,

As dori sa va intreb daca ati folosit rasnita "KRUPS GVX2". Am vazut-o in magazinele din zona, se poata regla granularitatea macinaturii si pretul de 210 Lei este permisiv.

O recomandati?

Multumesc,
Rares
 
Reply
#9
Eu nu am incercat-o dar gasesti aici un review despre rasnita asta.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#10
Va multumesc frumos pentru raspuns. Am decis ca mai astept, sa speram ca poate o aduce Mosu' la iarna Smile

Recomand citirea review-ului, sigur o sa va bine-dispuna.

Rares

(08-03-2013, 12:06)Entonii Wrote: Eu nu am incercat-o dar gasesti aici un review despre rasnita asta.
 
Reply
#11
salutare,e vreo problema daca merge cateva secunde fara boabe?
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)