Hello There, Guest! Login Register


Poll: Ce ziceti de logo?
You do not have permission to vote in this poll.
Imi place varianta 1
72.00%
18 72.00%
Imi place varianta 2
20.00%
5 20.00%
Niciuna, mai cauta... / niciuna iti fac eu ceva frumos cand am timp Smile
8.00%
2 8.00%
Total 25 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Parere logo

#1
Am primit cadou de la un prieten un logo pentru Espressoman. Ce varianta va place mai mult?

1.
   

sau 2.

   

Am atasat si un chestionar.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
varianta 1
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
Reply
#3
Prima varianta. Smile
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#4
Nici una. Daca nu va fi suficient de mare va fi greu vizibil,
Unde va fi amplasat pe pagina?
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#5
Ma gandeam sus, in locul actualului baner plus ca sigla de clipuri pe canalul youtube ce va fi creat cand voi incepe filmarile.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Pune unul acolo si apoi incepem sa votam. Asa avem toate "perspectivele".
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#7
Noul logo este mult mai fresh, modern, reprezentativ! Cu o inimă mare si niste timp pierdut la 1 noaptea, l-a desenat userul theOpSis. Multumim si felicitări pentru executie!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Foarte ingenios si cat de insinuanta este reptila in suisul ei perfid si sigur catre papilele si narinele noastre!Am asa o indoiala ca in gradina Edenului ar fi fost vorba despre un mar,mai degrama crede ca era un arbore de arabica.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#9
Na ca m-a muscat iar si am scris ca un italian venit la investitii in dame in tara noastra mioritica.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#10
Mie imi place mai mult varianta a doua. Poate O-ul acela stilizat cu bobul de cafea ar putea fi folosit ca logo restrans gen avatar, sau poza de profil pe youtube.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#11
Dati un "hard" refresh paginii CRTL + F5 daca nu vedeti noul logo. Este altul decat cele doua propuse in acest thread:

[Image: logo.png]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Nu e rau
 
Reply
#13
Big Grin Ei da,asta este ul logo potrivit pentru o comunitate de oameni foarte seriosi,un club select ce mai tura vura,cum este al nostru.In fond nu vad nici un element care sa arate un cetatean nervos cu o surubelnita in mana trantind de pardoseala o rasnita nevinovata Dodgy  Smile  Smile  Big Grin !
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#14
Dintre cele doua variante propuse, aleg prima (si a doua mi se pare foarte buna).


Felicitari userului theOpSis pentru creatie.

Desi nu am experienta suficienta in crearea logo-urilor, discutand strict pe prima varianta, ma intreb cum ar arata cu unele mici modificari:

- rasuflarea "reptilei" sa pastreze acel gradient dar cu o urma de cafeniu nu alb-negru pur, pentru integrare cromatica in context;

- "apropierea" ca tema a fontului intre "Forumul" si "Espressoman", acum parand usor din carti diferite, dar si o usoara restilizare a "E"-ului care sa il sudeze o idee mai bine de "spress" care acum prea sare in ochi aproape ca o individualitate;


- o rasturnare cu 180 grade a "o"-ului si poate introducerea a doua crack-uri  in zona coditelor de legatura (prin rotire s-ar crea zone mai late de inserare a crapaturilor).
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#15
Si eu tot pe varianta 1 as merge .
Daca ar fi sa modific ceva , as inclina putin cele trei litere " s " din interiorul cuvantului espresso , in sesul de a da aceeasi inclinare tuturor literelor ( deformatie profesionala dupa 12 ani de planseta , desen tehnic si proiectare ) .

Mi se pare foarte inspirata ideea literei " E " de la inceputul cuvantului , care este stilizarea unei ceasti de espresso cu cafeaua aburind .
Aici , lumina de pe ceasca ( curbura interioara din partea de jos ) as duce-o mai mult dupa lumina care delimiteaza interiorul cestii  ( curbura de sus a literei ) si i-as micsora raza , in ideea de a accentua " E " ul , prin punerea mai bine in evidenta a liniei din mijlocul literei  ( sper sa ma fac inteles  Huh ) .

Felicitari pentru idee !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#16
Se pare ca sunt mai multi care nu vad noul logo. Nu sunt 2 variante, acelea erau, vedeti data lor. Ctrl + F5 ati dat?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#17
(28-02-2015, 11:11)baloozzy Wrote:
Se pare ca sunt mai multi care nu vad noul logo. Nu sunt 2 variante, acelea erau, vedeti data lor. Ctrl + F5 ati dat?

Mda. Multumim pentru actualizare. O luasem de la un capat, fara sa ma uit la date. 

Pai, noul logo nu are nimic in comun cu cele doua. 
De data asta, fontul nu lasa loc de vreo interpretare. Pare "legalizat", culoarea "vopselei" autentica.
Mi se pare mai tehnic, fara prea multe subtilitati. 
Pe scurt, arata bine.
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#18
Observatia lui baloozzy e valabila, logo-urile supuse votului in deschiderea acestui topic nu mai sunt de actualitate. CTRL + F5 in browserul vostru ca sa va apara noul logo, in caz ca nu il vedeti.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
noul logo arata f. bine pe alb, pus pe maroul de sus isi pierde din espresivitate, in rest mie imi place, vorba aia:
"prea bun, prea ca la tara" Smile
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#20
de unde pot sterge un mesaj?
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#21
(28-02-2015, 11:52)cristian88 Wrote: noul logo arata f. bine pe alb, pus pe maroul de sus isi pierde din espresivitate, in rest mie imi place, vorba aia:
"prea bun, prea ca la tara" Smile

Mi se pare  foarte corecta observația cu privire la culoarea fundalului. 
Lelit PL042TEMD, latiera Motta 350ml, Lelit PL100, Ascaso 53/57mm, Naked PF, cantar Hario, Aeropress
 
Reply
#22
Nu se pot sterge mesaje, dar imi poti da un pm...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
Imi place noul logo Smile Am pus din Chrome pe header acelasi background ca pe body (acea textura hashurata) si avea dreptate cristian88, arata mai bine pe fundal deschis

[Image: fnyP2LJ.png]
Aeropress, Kinu M47
 
Reply
#24
Arata bine, mai puțin 'farfurioara' care e din alt set Smile
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#25
(28-02-2015, 16:06)drix Wrote: Imi place noul logo Smile Am pus din Chrome pe header acelasi background ca pe body (acea textura hashurata) si avea dreptate cristian88, arata mai bine pe fundal deschis

+1 culoare fundal deschis
 
Reply
#26
Nu stiu de ce tot "inghesuiti" logoul in partea din stanga sus, cand aveti la dispozitie un spatiu cel putin dublu.
Ruperea in Espresso-man poate duce la confuzii si posibile certuri cu sarbatoritele zilei de astazi si de duminica viitoare  Tongue
Altfel boabele de cafea pot fi "imprastiate" pe toata bara de sus nu doar langa logo.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#27
Nici eu nu rezonez , pe deplin , cu varianta actuala .
Mi se pare chiar a fi un rebranding al unui forum mai vechi .
Ma obisnuisem si mi se parea ok denumirea " espressoman "
Acum numele este rupt in doua , " ESPRESSO/MAN " si prin continuarea ". RO" parca nici nu mai avem un nume ci doar o adresa ( ESPRESSO/MAN.RO ) .
Contopirea numelui cu adresa site-ului mi se pare ca anuleaza identitatea si personalitatea forumului .

Acum pare ca avem adresa " espressoman .ro " catre forumul " In cautarea espresso-ului perfect "

Parerea mea !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#28
Bine nuantat!
Logoul actual aduce mai curand a buton de link ce-l plasezi pe alte site-uri.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#29
Daca ar fi sa fac niste observatii ar fi legate de tipul fontului folosit si faptul ca numele este despartit, asa cum bine evidentia mai sus RaduCarutasu.
Din punctul meu de vedere fontul "army" respectiv Stencil, din word, nu este reprezentativ pentru un nume ce tine de cafea sau orice are legatura cu aceasta.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#30
Interesante toate observatiile. O sa incerc sa ma jc si eu putin prin psd-ul cu pricina. Eventual daca sunt doritori, putem avea diverse alte variante. Dar ideea in sine mie mi-a placut. Sa vedem unde ajungem...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)