Hello There, Guest! Login Register


Păreri achiziție rasnita

#31
(13-03-2024, 15:31)Mihai L Wrote: Practic ai vrea ca pentru fiecare incepator sa construim zeci de oameni acest pom pe care sa-l defriseze fiecare dupa dorinta…?
Ideea forumului este sa fie aceste discutii pastrate si sa le poti citi la un moment dat.

Nu de alta, dar iei garantat plasa primind un sfat de la un alt incepator si ignori o discutie a cuiva mult mai avansat si cu mai multa experienta.
Nu te supăra dar ești pe alta frecventa,n ai înțeles nimic, sau te faci că nu înțelegi,ok eu închid discuția aici că n are rost,fie cum vrei tu,până la urmă dacă te deranjează subiectul nu înțeleg de ce participi la el,cine e binevoitor și vrea să ajute e ok,daca nu lasă i pe alții.

(13-03-2024, 14:52)Mihai L Wrote:
(13-03-2024, 14:25)tavico Wrote: Apreciez,un răspuns normal,o să decid între nichel zero și eureka libra chiar daca nu voi tine boabele de cafea in hopper.
Dupa decizie apreciez ca n-ai inteles nimic…
Noroc cu tine.
 
Reply
#32
La subiect: eu propun spre analiza DF64 Gen 2 + cutite SSP High Uniformity sau Multi purpose. Din ce am gustat la alti colegi pe DF64 din seriile vechi, aceasta combinatie se apropie cel mai mult de claritatea EK-ului meu, intr-un buget rezonabil. Sunt ok si DLC-urile originale dar trecerea la SSP insotita de aliniere va fi o revelatie si daca cei care au facut-o deja nu sunt multumiti astept sa scrie aici sau pe topicul dedicat DF64. Cu reducerile noastre de forum cred ca gen 2 e pe undeva pe la 2100 de lei aprox iar SSP-urile pe la 900 lei si eventual mai platesti undeva alinierea daca nu o poti face singur. 

In afara subiectului: da, sunt de acord cu multe dintre punctele de vedere exprimate referitoare la modul de a raspunde cuiva mai nou sau care pune o intrebare repetitiva -  am mai facut acest apel si cu alta ocazie - nu castigam nimic ca si comunitate daca ii repezim sau ii luam la misto pe cei in aceasta situatie. Evident au fost si intrebari "penibilute" in unele cazuri, foarte rare, cand am inteles caterinca dar altfel pe acest user l-ati luat pe sus gratuit, incepand cu @renatoa. Nu aceasta trebuie sa fie normalitatea intr-o comunitate, nu urmarim elitizarea si separarea pe pretinse niveluri de cunostinte. Daca o intrebare ni se pare prea facila pentru experienta noastra, mai bine nu raspundem si gata sau ii recomandam politicos sa caute in forum cu un search sau ii dam o opinie la subiect. Ce trebuie retinut este ca nu e obligatoriu sa scrii ceva daca simti ca nu poti ajuta, simplu...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#33
(14-03-2024, 23:42)Lyvyoo Wrote: In afara subiectului: da, sunt de acord cu multe dintre punctele de vedere exprimate referitoare la modul de a raspunde cuiva mai nou sau care pune o intrebare repetitiva -  am mai facut acest apel si cu alta ocazie - nu castigam nimic ca si comunitate daca ii repezim sau ii luam la misto pe cei in aceasta situatie.

Corect, dar pe de altă parte la întrebări de genul "mi-am luat espressor; ce rîșniță îmi recomandați?" nici nu prea poți să răspunzi altfel. Shy

E normal să pui întrebări cînd ești începător, că doar toți am făcut-o la un moment dat, dar pune-le mai țintit, la obiect, după ce ai citit un pic și ai o idee cam care-i treaba. "Vreau o rîșniță de genul ăsta, care să facă asta și asta, care să fie bună la asta, aspectul X mă interesează mai mult, aspectul Y mai puțin... care credeți că se apropie cel mai mult de ce caut eu?" La așa ceva poate lumea dup-aia să răspundă frumos și politicos și la obiect.

Pentru că altfel, chiar dacă-ți răspund oamenii, îți răspund degeaba. Unul va zice "îți recomand DF64", altul "îți recomand Niche Zero", altul "îți recomand Kinu", fiecare în funcție de ce are pe-acasă și-i place, și ai cinșpe răspunsuri diferite, care se bat cap în cap și dintre care tre' să alegi dînd cu banul.
Sette 270Wi, Niche Zero, Kinu M47 Classic, Comandante C40. Plus un V60 pentru ele.
 
Reply
#34
(15-03-2024, 12:17)Vlad Soare Wrote: Corect, dar pe de altă parte la întrebări de genul "mi-am luat espressor; ce rîșniță îmi recomandați?" nici nu prea poți să răspunzi altfel. Shy

Asta e unul din motivele pentru care pe fiecare subreddit de nisa gasesti un bot care iti pune in fata niste intrebari standard, din moment ce un incepator nu stie ce informatii sa ofere pentru a facilita analiza si raspunsul.

Am fost in aceeasi situatie anul trecut cand abia am descoperit, cu ajutorul unor colegi rabdatori de pe forum, ca exista aspecte precum conice/plate, single dose/hopper, eu cautand sa electrific macinarea cafelei pentru espresso cand tot ce aveam era Comandante.
Flair 58 | Eureka SD 65mm | Fellow Ode + SSP | Comandante MK3 | Acaia Pearl S | V60 | ThirdWaveWater
 
Reply
#35
Exact ca algoritmilor care se pare că le place scandalul, nu neapărat informația utilă, mă bag și eu ca musca-n lapte (nu neapărat de ăla șmecher, frotat). În primii trei ani, pe primele trei râșnițe doar înveți, abia la a cincea te mai apropii de adevăr. Care adevăr? Adevărul tău, evident. De obicei hobby-urile costă timp și bani, altfel n-ar mai fi hobby-uri. Deci, după umila mea părere, prima râșniță e doar începutul drumului...
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#36
(15-03-2024, 19:36)Kontrast Wrote: De obicei hobby-urile costă timp și bani, altfel n-ar mai fi hobby-uri. Deci, după umila mea părere, prima râșniță e doar începutul drumului...

Eu am plecat la drum cu Eureka Specialita pentru ca visam ca o va ajuta pe sotie sa faca si ea singura un espresso. Habar nu aveam ca o sa folosesc 5 tipuri de cafea pe saptamana, ca o sa am un notes in telefon cu profilul de rasnire pentru fiecare cafea si ca hopperul va sta mereu gol. Dar toatea astea le-am invatat singur in timp. La inceput ma frustra ca nu nimeresc din 3 cafele granulatia potrivita , acum daca ma chinui o scot din prima.
Ceea ce vreau sa spun pe langa aceasta experienta personala este ca oricare ar fi alegerea rasnitei , conica , plata , single dose , cu hopper conteaza in primul rand cat de bune sunt boabele ( si aici nu ma refer neaparat sa fie cea mai scumpa cafea, conteaza sa fie cafeaua pe care fiecare dintre noi o consideram buna) si in al doilea rand sa inveti mersul acelei rasnite pentru ca atata timp cat nu te acomodezi cu felul ei de a functiona oricat de scumpa si dotata ar fi poti spune ca nu o intelegi nu iti place ce scoate si nu ti se potriveste. 
Fiind la inceput de drum oricare dintre rasnitele mentionate de colegi te va satisface in ceea ce priveste gustul, dupa ce iti vei da seama ce vrei mai exact te vei indrepta inspre un model mai complet dorintelor tale pentru ca nu exista rasnita perfecta ce poate satisface tot poporul.
Espresso:Stone Mine & Timemore Sculptor 078S/ Felicita Arc
Brew: Kinu M47 classic 
 
Reply
#37
Totusi, daca vrei claritate in arome, bitter mai puțin, floral / fructat mai evidentiat si mai ai si un espressor foarte bun, e nevoie de cutite de 64, vorbind de cutite plate. Spre exemplu, din ce am testat eu, diferența de la DF64 varianta v1 cutite originale, la Specialita, a fost colosală in favoarea DF64.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#38
(15-03-2024, 19:36)Kontrast Wrote: Exact ca algoritmilor care se pare că le place scandalul, nu neapărat informația utilă, mă bag și eu ca musca-n lapte (nu neapărat de ăla șmecher, frotat). În primii trei ani, pe primele trei râșnițe doar înveți, abia la a cincea te mai apropii de adevăr. Care adevăr? Adevărul tău, evident. De obicei hobby-urile costă timp și bani, altfel n-ar mai fi hobby-uri. Deci, după umila mea părere, prima râșniță e doar începutul drumului...

Păi cam așa a fost în cazul meu. Sînt la a patra acum. Și încă mă consider ultra-începător, așa că probabil nici asta nu va fi ultima... Blush
Sette 270Wi, Niche Zero, Kinu M47 Classic, Comandante C40. Plus un V60 pentru ele.
 
Reply
#39
Cred ca atitudinea orgolioasa a incepatorilor este pana la urma in detrimentul lor. Utilizatorii cu experienta, unii adevarate enciclopedii in domeniu, probabil ca nu vor mai raspunde daca sunt luati la rost ca nu au cocoloshit incepatorul si pierderea nu este a utilizatorului cu experienta. Pana la urma si dintr-un raspuns ironic se poate invata, daca il citesti cu atentie. Probabil in viitor nu vom mai avea voie sa folosim nici termenul cafea neagra, sa nu jignim pe cineva. Confused
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)