Hello There, Guest! Login Register


OT: Gresare hota

#1
Hai sa intreb, ca aici stiu ca sint oameni cu talente multiple (chiar daca sint sint off-topic rau - scuze!): am o hota (Bosch), veche (>10 ani) dar inca buna si puternica; doar ca de o vreme a inceput sa scirtiie/fluiere. Am sunat la service, a venit omul, a luat-o, a desfacut-o, a curatat-o, a gresat-o, mi-a adus-o inapoi - doar ca dupa citeva zile a inceput sa scirtiie iar. Sunat, venit din nou, luat, gresat a doua oara - dupa o saptamina-doua iar a inceput. Nu e sistematic, uneori tace si merge frumos, si incepe sa scirtiie dupa un timp; alteori face de la inceput; uneori tace de la sine (desi hota continua sa mearga, pe aceeasi viteza); uneori tace cind schimb viteza, alteori nu.

Cei de la service au abandonat - au zis ca nu mai au ce sa-i faca decit sa-i schimbe motorul (care e 800+ ron - asa mai bine iau una noua; plus ca motorul merge foarte bine, mi-e aiurea sa-l schimb doar pe ideea ca nu se poate  gresa; e adevarat ca hota e foarte "capsulata", nu pot s-o desfac si sa incerc sa ascult unde suna, trebuie desfacuta complet ca sa ajungi la motor - dar totusi...) S-a mai intilnit cineva cu astfel de situatie? Ar sti cineva eventual sa recomande ceva mai bun pentru gresare, care sa nu se duca cu prima ocazie cind hota e folosita mai mult sau la ceva mai fierbinte? (asta e ipoteza pe care o am acum, ca vaselina pe care au folosit-o pentru gresare s-a fluidificat prea tare de la fluxul de aer cald, si de-aia s-a dus) Alte idei?
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)