Hello There, Guest! Login Register


Nuova Point - Sorrento

#1
Salutare,

Are cineva vreo sursa de NP Sorrento prin Romania? Vreau cesti foarte groase de espresso si destul de joase. 
Sau aveti alternative cu grosimea de 1cm, ~55 60 ml si sub 5cm inaltime?
[Image: JfX7zZ9.jpg]
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#2
Si eu as vrea dar se pare ca nimeni nu stie. Daca afli ceva te rog sa-mi zici si mie.
 
Reply
#3
Pe mine ma bate gândul sa iau un set de pe eBay dar plec în concediu în câteva zile. Poate au comanda în martie. Dacă mai e cineva interesat îmi spuneți. Vedem ce iese
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#4
Eu cred ca.ma.bag dar vorbum.atunci.
 
Reply
#5
Mie mi se pare ca Loveramics sunt la fel. Le gasesti la barshaker.
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#6
Nu sunt la fel de groase. Plus ca vreau unele egg shaped nu tulip. Vreau joase și foarte groase. Cele de la NP au pereții de aproape 1cm. Am mai vorbit cu Gianni de la elektros și zicea ca el a avut de la Ancap modelul Palermo cu pereți de 0.8 și ce are acu sunt cu pereți de 0.6

Aia e, când ai pitici, ai pitici
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#7
Sorento sunt de inaltime medie. Cele mai joase, specifice sudului Italiei, sunt Ischia.

Eu am reusit prin niste demersuri absolut SF sa cumpar acum 3 ani de la cineva din Germania, modelul asta branduit Kenon, cu peretii de exact 1mm. Erau din fabrica Club House, chiar ultimele bucati ratacite dintr-un lot foarte vechi.
Ulterior am inteles ca toate cestile similare branduite Kenon sunt din fabrica Nuova Point, cele mai groase manufacturate de ei fiind undeva la 0.7-0.8 mm. Poate ai noroc sa gasesti online...
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#8
Poate ajuta
https://www.espresso-international.com/t...up-saucer/
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#9
Pe asta am ochit-o si eu. In Ro nu gasesti asa ceva, cele de la Loveramics etc sunt subtirele si inalte. Fix asta caut si eu,groase si joase
Cred ca o sa iau din Napoli personal ca trec pe acolo in primavara, astea sau din Cafe Gambrinus
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#10
Walkure (Walkuere) seria rossi ar trebui să vă placă. Au model jos cum căutați voi, pereți groși ~10mm, cod 200 O 006. Această variantă tot ei o produc și pentru ECM, se pot căuta și așa - cești espresso ECM. Se găsesc în țară, dar ECM sunt mai scumpe.

S-a mai discutat despre ele și aici: Cumpăr cești espresso foarte groase
Din păcate linkurile pe care le-am lăsat acolo nu mai merg, pagina producătorului nu mai funcționează. Se mai găsesc informații pe alte site-uri, fișier pdf de prezentare pentru Walkure seria rossi am găsit aici: https://sdlprodukties.nl/walkure%20pdf/2...281%29.pdf

Să citez aici ce se spune despre design-ul acelei buze de la cești:
"The unique slanted rim design of the ECM espresso cup allows the liquid flows directly underneath the tongue and thereby reaches different taste receptors. You will be surprised to discover whole new dimensions in flavour! the thick structure holds the heat and the "egg cup" base protect the oils and the crema."
 
Reply
#11
(17-02-2020, 02:02)sochaux_ Wrote: S-a mai discutat despre ele și aici: Cumpăr cești espresso foarte groase
Din păcate linkurile pe care le-am lăsat acolo nu mai merg, pagina producătorului nu mai funcționează. Se mai găsesc informații pe alte site-uri, fișier pdf de prezentare pentru Walkure seria rossi am găsit aici: https://sdlprodukties.nl/walkure%20pdf/2...281%29.pdf

Se pare ca au dat faliment https://youtu.be/1tMEfH6EoLM
 
Reply
#12
@vlaicu, cele din primul post sunt de la Cilio (sau daca nu sunt, seamana foarte mult).
le poti gasi la Simona's Cook Shop, in Promenada sau Afi Controceni. Doar ca, pe cat de groase sunt, pe atat sunt destul de scumpe.

https://simonascookshop.ro/index.php?route=product/search&search=cilio+espresso

[Image: BkXtwXk.jpg]
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
#13
Îți foarte mulțumesc pentru recomandare. Am fost azi sa le iau, sunt geniale.

Am luat varianta pe alb cu 34 RON/set. Mi se pare ușor exagerat sa dau cu 50% mai mult pentru o culoare. Dacă erau desenate probabil ca luam.

Ca și specificații sunt asa:
Diametrul exterior: 69.5mm
Diametrul interior: 57.8 (foarte aproape de buza unde sunt subțiate pentru a ușura consumarea cafelei)
Grosime perete: 8.2mm
Inaltime: 46.8
Volum: 70ml (la ras! Dar nu cred ca poți extrage 60ml de cafea, sau e la limita)
Greutate: 166.5g

In poza cu shot-ul am 36g de lichid, ca idee.

[Image: LKLGhgW.jpg][Image: xvYQTjp.jpg][Image: eOGKCeg.jpg]
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#14
[Image: xzaEc6G.jpg]
Cilio Roma cu 28g in ea. Sublerul pentru a putea compara cu ce aveti deja.
 
Reply
#15
Da. Asta e. Sunt foarte ok. Le folosesc de ceva vreme deja si se potrivește dimensiunea de pe subler, give or take
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)