Hello There, Guest! Login Register


Dual Boiler Lelit PL162T Bianca - profilare de debit

#61
(04-04-2018, 11:55)dev Wrote: Dar nu se poate interveni asupra presiunii din timpul perioadei de extractie propriu-zisa

Daca inchizi "robinetul" -de exemplu:dupa 10 sec dupa ce manometrul indica 9 bari vei avea o scadere a presiunii.
Cat va indica manometrul? depinde cat debit permite valva pe pozitia inchis,depinde de profilul de presiune ales(impacteaza rezistenta hidraulca a pucului conform noii reguli a treimilor)-am o banuiala ca a fost reglat sa permita o scadere la 4-5bari pentru drop-ul de presiune din "post-infuzie"
 
Reply
#62
Si unde e profilarea? Sau efectele interventiei utilizatorului in timpul extractiei?

Daca exista un ac care "deschide" mai mult sau mai putin jiclorul fara sa-l inchida total, inseamna ca exista o pozitie de minim care permite trecerea apei. Cu alte cuvinte utilizatorul poate controla deschiderea maxima a jiclorului si implicit timpul in care se ajunge la presiunea maxima dar fara sa existe un control manual asupra valorii presiunii.
 
Reply
#63
Stai putin, tu spui ca in pozitia "minim"  nu ar avea cum sa fie inchis total robinetul? De ce?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#64
Pentru ca nu au eliminat levierul, cama si preinfuzia clasica E61 sau cel putin asa pare din ce a "transpirat" pana acum. Inca o data as vrea sa precizez ca pana la o disectie sunt doar speculatii mai mult sau mai putin educate.
 
Reply
#65
Eu as fi curios mai mult de marimea jicleur-ului, caci in functie de asta se va putea sti durata minima a preinfuziei. Banuiesc ca ar fi de preferat un jicleur mare dar cu un paddle ce inchide robinetul total, astfel incat sa poti controla preinfuzia cum vrei, adica sa o faci si de 10 de secunde tip slayer dar si de o secunda, doar din miscarea paddle-ului.
Riscul unui jicleur mare este legat de utilizatorul care cumpara espressorul doar pt design si care nu se implica in profilare, caci apa va navali prea puternic spre puc daca nu ai tine paddle-ul la un nivel suficient de strans si va cauza channeling.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#66
(04-04-2018, 12:37)Lyvyoo Wrote: Stai putin, tu spui ca in pozitia "minim"  nu ar avea cum sa fie inchis total robinetul? De ce?

Asta e banuiala mea, ca in pozitia de minim robinetul  permite un debit predefinit.Supozitia mea este bazata pe seama faptului ca din punct de vedere practic este imposibil ca manevrand padela aia sa ajungi sa setezi un debit in PI care sa fie precis stabilit.Din cauza asta si la Slayer needle valve-ul lor se regleaza la o valoare fixa(manualul spune 40g in 30s,in practica am vazut 50-60g in 30s) urmand ca sa nu se umble la ea in  timpul extractiei.
 
Reply
#67
Cam asa banui si eu ca e functionarea: padela la maxim = 9 bar, padela la minim = 4-5 bar.

Daca ar fi implementat un control mai sofisticat plus posibilitati de ajustare on-the-go, ar fi pozitionat aparatul in zona 2000+ euro minim.
 
Reply
#68
Am inteles acum. Totusi, pe noi nu ne-ar interesa sa putem bloca total robinetul ci sa il inchidem pana la o valoare suficient de mica incat sa putem face profilare pe timpul si pe finalul extractiei, nu? Ne-ar mai interesa ca aceasta valoare minima de debit sa fie suficienta cat sa poti face o preinfuzie mai lunga daca vrei  (ex. 20s).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#69
(04-04-2018, 16:08)Lyvyoo Wrote: Ne-ar mai interesa ca aceasta valoare minima de debit sa fie suficienta cat sa poti face o preinfuzie mai lunga daca vrei  (ex. 20s).

In varianta cu pompa rotativa si espressor plumbed-in cu levierul in pozitia line-pressure PI plus  "robinet" nu vad de ce nu s-ar putea mentine o PI lunga.
 
Reply
#70
Pentru ca presiunea de retea e 3 bar si la un moment dat nu mai rezista pucul. Bine, probabil poti reduce presiunea din retea daca ai un robinet inaintea filtrului de apa.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#71
Unul dintre clipurile de pe pagina cealalta e facut de catre un grec. L-am contactat sa-l intreb daca paddle-ul functioneaza stepless sau in doua pozitii predefinite. Zice asa omul:

It’s a needle valve that goes in and out from the e61 gicleur

So it actually controls the flow of the water

From what I know and from the feeling during the extraction Yes the needle valve is stepless 

It’s a very clever upgrade
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#72
Controleaza debitul dar nu controleaza presiunea din extractia propriu-zisa. Adica poti micsora debitul pentru a mari durata in care se atinge presiunea maxima sau poti optura jiglorul, care impreuna cu scaderea rezistentei pucului, duce la scaderea presiunii pe final. 

Dar nu se poate controla precis nicio faza a extractiei fiindca va depinde intotdeauna de proprietatile patului de cafea.
 
Reply
#73
Bun dar GS3 MP 2017 ce ar face diferit strict pe controlul de debit? 

Mergand pe ultima idee, practic niciun aparat cu profilare nu poate controla precis fazele extractiei pt ca teoretic proprietatile patului de cafea sunt mereu diferite din cauza multiplelor variabile.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#74
Exista vorbe, Scott Rao deocamdată, că Decent Espresso ar măsura presiunea la nivelul pucului full time și ar putea varia debitul in timpul extracției pentru a micșora șansele de străpungere.
 
Reply
#75
(05-04-2018, 23:19)Lyvyoo Wrote: Mergand pe ultima idee, practic niciun aparat cu profilare nu poate controla precis fazele extractiei pt ca teoretic proprietatile patului de cafea sunt mereu diferite din cauza multiplelor variabile.

+1
Dar la masiile ce ofera posibilitatea profilarii manuale,bucla de feed-back include utilizatorul care face modificari in timp real pentru a asigura valorile parametrilor propusi-in cazul de fata presiunea.Sunt niste chestiuni de nuanta ce anume controlezi(output-ul pomepi in cazul pompelor gear sau restrictoare de debit de pe traseul hidraulic,sau camere de expansiune cu rezistenta hidraulica variabila) atat timp cat modificarile facute de tine ca utilizator au darul de a respecta un anumit profil propus.

Mai problematic este in cazul masinilor cu parametrii preprogramabili cand setezi un profil de urmat,atunci e mai greu de garatat ca ceea ce ti-ai propus se va si intampla exact.
 
Reply
#76
Chiar sunt curios sa dezlegam "misterul" , probabil intr-o luna.

Daca:
- pot controla preinfuzia cu un debit minim de 2-3 ml/s 
- paddle-ul va merge stepless ....
- ..... cu posibilitatea incetinirii flow-ului pe final de extractie
- pretul va fi in zona de 1500-1600E
----------------------
atunci fac upgrade, lateral ce-i drept.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#77
2-3g/sec ca si debit in PI este un target ambitios pentru categoria asta de pret(cam intra in domeniul needle valve-ului Slayer).

(06-04-2018, 00:41)Lyvyoo Wrote: Deci Brewtus cu 6.5 ml/s by default (OPV la 8 bar) nu sta chiar rau Smile  Doar ca este o medie cel mai probabil, pompele vibratoare avand graficul lor propriu de debit...

Estimarea mea era tot in medie facuta Smile :120g in 30s aproximativ 4g/s(si Slayer practic recomanda 40g/30s aproximativ 1.3g/s).
Din exprienta mea am constata ca putine cafele permit sa le tii la 3bari mai mult de 20s si sa ai la sfarsit un shot care sa nu fie bitter and harsh.
Asa ca cele 1.3g/s sunt din punctul meu de vedere prilej de show-off.Dar cel putin Slayer avertizeaza in manual ca abilitatile aparatului sunt puse in evidenta de prajelile light.
 
Reply
#78
Discutiile despre modificarile facute de catre Denis pe espressorul sau au in sfarsit un loc al lor  Smile
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-I...e-by-Denis
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#79
https://www.dieroester.at/kaffee/kaufen/...lelit/162t

Din 18 iulie.

Upgrade fericit! Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#80
Buhahhahaa ce v am zis? E scump.
 
Reply
#81
Depinde ce va sti concret sa faca. Daca nu face nicio profilare si maneta aia e mai mult de forma, atunci nu prea are cum sa se bata cu DB-urile cu E61 deja traditionale. In schimb, daca paddle-ul chiar lasa loc de experimentare si profilare "stepless", la un pret ceva mai mic (sa zicem 1800E cu reducerea noastra) va fi o nuca greu de spart pentru clasicele DB-uri cu E61 din gama 2000-2500E.
Doar Brewtus sta linistit in coltul lui si rade Smile))
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#82
plecasem de la 1700  Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#83
sau la 1999.99 euro.... noul model de Bezzera  :
https://www.elektros.it/it/en/coffee_mac...uo_mn.html

Wink Wink Wink
Bellezza Francesca | G-iota | Bezzera Unica | La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 
 
Reply
#84
@vladdooo Din ce auzisem, la Host spuneau ca tintesc acea zona de pret. Apoi s-au luat cu multe teste, au facut modificari (asta stiu sigur) si se vede ca s-au schimbat si costurile.

@orhapetru - ideea aparatului din topic era sa te poti juca cu debitul in aceeasi bani pe care ii dai pe un DB normal, fara modificari. Asa, DB-uri cu functionare standard sunt si vor mai fi pe toata plaja de preturi 1300-3000E, iar modificari se pot face si pe un SBDU, cum ne-a aratat Denis.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#85
Nu prea imi place treaba cu maneta, deoarece nu stii la ce debite te afli (nu iau ca reper presiunea deoarece eu daca rasnest mai grosier si nu tampez bine, imi arata odata 8.5 bar, iar daca tampez si rasnesc cum trebuie sa amm curgeri normale imi urca la 9 bar), Cred ca imi placea mai mult 3-4 pozitii ale manetei cu niste debite prestabilitate, ceva un genul pozitia 1: 3grame/sec, poz 2: 5 grame/sec, poz 3: 9 grame/sec.

Este foarte greu sa misti de maneta la fel la fiecare shot, cel putin eu asa gandesc, poate in realitate nu o fi, sau poate erau bune niste repere pe grup? sa stii pana unde sa duci maneta? repet, ceasul de presiune nu este un bun indicator de ce se intampla mereu.
 
Reply
#86
Pai ai acolo manometrul "Eric" Smile)
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#87
O vrabiuta italiana zice ca maneta va fi stepless, controland o needle valve, iar in pozitia off a manetei (stanga) nu trece nimic spre grup. Intuiesc de aici ca se va putea face o preinfuzie lunga tip slayer, iar daca restrictionezi din timp debitul, probabil vei face si un finish la presiune mica pt ca nu vei mai da voie apei sa intre in grupul E61. Doar ca trebuie exercitiu, ca la orice aparat cu paddle manual. 

Buna ideea cu reperele, dar din ce stiu s-a mers pe solutii mecanice nu pe electronica. Bine, echipa tehnica de implementare a fost cea venita relativ recent de la fabrica de profesionale Carimali , care vad ca au si ei ceva modele cu electronica, deci premise sunt pt viitor.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#88
Si e de vânzare maneta+valva? Întreb pt un prieten Smile
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#89
Ag
 
Reply
#90
Vom vedea, ar fi un mare bine facut planetei care nu s-ar mai incarca cu inca un rand de fiare provenite din upgrade-uri Smile
 Apropo de asta, imi amintesc de colegul nicusors cat s-a chinuit sa faca rost de o pompa gen Vesuvius caci nimeni de la fabrici nu vindea. Abia in US a gasit, greu si scump,  la un magazin de espressoare.
Dar modificarea tine de mai multe piese din grup (vom vedea cam la final de mai) deci nu e un robinet si atat.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)