Hello There, Guest! Login Register


Dual Boiler Lelit PL162T Bianca - profilare de debit

#1
UPDATE 1:  admin edit - am sters referirile legate de pret pentru ca s-au tot modificat. Puteti verifica oricand cel mai mic pret din Romania, cu reducere Espressoman 5% la importatorul Lelit Romania, in sectiunea de discount-uri 

UPDATE 2:
Un scurt review de inceput, in acest link

UPDATE 3 martie 2022:  Evolutia versiunilor cu review la V3
, in acest link

------------------------------

Host-ul din Milano aduce noutati si stand cu ochii pe lansari, aflu si de noul DB de la Lelit, despre care am mai spus ca va aparea, fiind in proiect de mai mult de un an, de cand ziceam ca o intreaga echipa tehnica de la un brand de profesionale a facut trecerea la ei.

In interior va avea boilere de inox, pompa rotativa, PID-ul nou tip LCC, dar noutatea vine de la suprafata. In locul unde punem termometrul Eric, va fi un manometru de grup, chestie vazuta si la alte modele, dar in capul grupului avem parte de o modificare "socanta" pentru un grup E61 - paddle pentru controlul manual al presiunii. Au tras cu ochiul la GS3 sau nu inteleg... Smile  Pretul se zvoneste a fi in jur de 1700E, iar alte date sau fise tehnice nu am deocamdata. Nu sunt adeptul profilarii pe E61, mai ales ca trebuie sa platim 3500E pt asta, dar daca trick-ul acesta  creeaza premise de experimentare, nu m-ar deranja sa primesc profilare "gratis" in pret de DB, fara modificari. De investigat...

Clip cu un demo la host:


Poze de acolo:

[Image: fgOpn04.jpg][Image: kunATOh.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Pare mult mai usor de controlat maneta decat la gs3. Seamana f bine cu brewtus, culoarea lemnului nu e rea, dar nu mi se pare cea mai reusita. De detaliile tehnice sunt convins ca o sa-si dea cu parerea cei cu greutate de pe forum
 
Reply
#3
E de văzut ce face exact acel paddle si cum a fost modificat grupul e61.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Rau nu arata.
 
Reply
#5
Arata bine, dotari foarte bune, nu imi plac robinetii, preferam valve tip bezzera, dar e o modificare care se poate face usor. Fata de aparatele cu profilare si paddle e foarte compact.
 
Reply
#6
...Acum se cheama ca e la " moda " , e in trend...are PID , manere de lemn ...volan pe dreapta hala...hala , cred ca si la pret ...probabil va fi competitiv , ce mai trebuie altceva... ? ...Big Grin Cool ....dar , sa vedem noi " ce scoate " , ca pe afara este vopsit gardul excelent... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#7
interesant espressor
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#8
Foarte interesant! Desi nu am nici o emotie in privinta instabilitatii termice mi se pare totusi super fain ca in bugetul asta sa te poti juca cu preinfuzia si sa intelegi cum si cand presiunea actioneaza asupra pucului de cafea. 

Cred ca e o varianta foarte buna pt pasionatii care inteleg ca perfectiunea nu exista pe solutia tehnica E61 insa vor sa se bucure de optiuni multiple ( si utile). Legat de paddle, ce mai conteaza ca merge mai incet sau mai greu ca la GS3, niciunul nu o sa aiba control perfect, totusi costa de 4 ori mai putin, chiar merita!
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#9
Hopaa, clip nou in care barista face acel final frumos cu scaderea de presiune din paddle, lucru la care salivam pe GS3 new MP  Smile  (click pe imagine)



P.S. Am aflat si numele de cod: PL162T Bianca  Smile

[Image: PCEP5YF.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Este deja in catalog. Doar peste prețul nu este încă pe site. [Image: ab6f39d1dc4938b5e50072f819423814.jpg][Image: a7276a7394f7b0357cc68fa3a4f162b5.jpg][Image: 61f3d7aeb65fb853031fa2621d09b7f5.jpg]
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#11
Rezervorul atașat în exterior seama cu vilele alea super luxoase care au păstrat casa bătrânesca în aceeași curte. Why would they do that?
 
Reply
#12
Ceva zvonuri de scor? 2200-2500?
 
Reply
#13
Nu asa mult. 1700-1800E .. Scopul ar fi sa rupa in doua piata de DB cu E61, care de ani buni nu mai ofera nimic nou decat table mai lucioase sau profilare la preturi prohibitive.

@micrenda - bun upload-ul, nu gasisem documentul. Din specificatii vad ca ar mai avea si preinfuzie programabila din LCC. Dar avand paddle nu cred ca este nevoie sa fie folosita, atat timp cat ai deja control pe toata extractia. Sau probabil s-au gandit la cei care vor o extractie fara profilare, cu setare preinfuzie si apoi extractie clasica...  Daca maneta la jumatate mai este functionala, ar mai fi si acolo preinfuzie la presiunea de retea Smile 

Mai vad in specificatii ca sunt deja incluse tamperul si portafiltrul fara fund, lucru imbucuraor. 
"Programable Stand by" nu stiu ce vrea sa spuna... un fel de priza programabila inclusa? Smile Sau inchidere automata?
Boilerul de aburi are si el control PID, iar ca detaliu de design, inclusiv picioarele sunt din lemn.

Se aude ca ar veni in februarie, dar am intrebat s-ar putea sa vina unul de teste, ocazie de o noua intalnire comparativa Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
Atașat găsiți catalogul de unde am luat pozele de mai sus.

Uitându-mă prin el am găsit ca exista și încă un dual boiler coming-soon PL92T (fără E61).http://cloud.tapatalk.com/s/59f19009cfb7...it_ENG.pdf
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#15
E o versiune noua de PL60.
 
Reply
#16
Grupul saturat Smile)))
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
Pare ca merge super usor padela, liniar chiar. Interesant!
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#18
O precizare din partea unui user (poate intervine el direct) - intr-adevar, un grup modificat, ce are la baza conceptul de E61, nu se mai poate numi grup E61. Este si cazul aparatelor cu profilare electronica de 3500E.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
cred ca mi'am gasit espressorul pentru un upgrade eventual!
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#20
Poate iti vand un Brewtus Smile  3 ani, tinerel, decalcifiat...   Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
Big Grin
DB nu prea vad ce as castiga fata de un HX, dar iata paddle'ul cela de pe Lelit imi face din ochi Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#22
iti iau eu Scala sa-mi fac espresso la birou   Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#23
VOCEA DIAVOLULUI:

(26-10-2017, 01:35)Lyvyoo Wrote: Hopaa, clip nou in care barista face acel final frumos cu scaderea de presiune din paddle, lucru la care salivam pe GS3 new MP  Smile  (click pe imagine)

este un grup E61 standard (NEmodificat)! - cu toate caracteristicile si dezavantajele acestuia. Flush de racire la inceput, preinfuzie mecanica...
Dupa parerea mea un "no go"!

(26-10-2017, 11:04)razvanMB Wrote: Pare ca merge super usor padela, liniar chiar. Interesant!

Nu este asa (adica nu e linear controlul presiunii), nu este reproductibil si nu este controlabil, dar pare mai usor de miscat, si cu plaja de actionare mai mare decit GS/3 MP conica.

Inteleg euforia initiala (comparabila cu cea de la Vesuvius, acum citiva ani), si imi pare rau ca par carcotas, dar cred ca obiectul trebuie analizat mai bine, ca sa se evite dezamagirile ulterioare, caci totusi, este vorba de o investitie.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#24
Fără flush de răcire, căci e DB. Doar de încălzire.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
Era bine sa fi lasat loc si pentru termometru....
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
#26
(26-10-2017, 17:18)Lyvyoo Wrote: Fără flush de răcire, căci e DB. Doar de încălzire.

 ....Pai ..inseamna ca si asta e espressor de iarna ? ... ( cu nasul rece... Big Grin ...) , presupun ca au mai umblat si ei la cate ceva , pe acolo...pentru o stabilitate termica mai buna  -  la asa paddle...ar fi mers nu ?... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#27
Crezi ca db-ul cu e61 de 3500e nu pleacă tot cu nasul cu 3- 4grade mai jos? Aspirinei de DB e61 i se spune 5 to go Smile seconds... 

Pentru termometru Eric mai facem o gaură Smile 
Serios vorbind, scoți manometrul, pui termometru si odată ce ai făcut calibraea offset-ului si vezi cum funcționează aparatul dpdv termic, pui manometrul înapoi.

Cu reproductibilitatea unui profil "la mana" am văzut cum e pe gs3 mp. Pe mine unul m-ar interesa codita aia de final mai mult si momentul când trec la 8bar de la preinfuzie, deci simplu, fără perversitati gen 5pasi, ca în cazul Mina, Strada, Opera.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#28
(26-10-2017, 18:42)Lyvyoo Wrote: Pe mine unul m-ar interesa codita aia de final mai mult si momentul când trec la 8bar de la preinfuzie, deci simplu, fără perversitati gen 5pasi, ca în cazul Mina, Strada, Opera.

Este ceea ce am eu pe masa de 1 an de zile ... dar a interesat pe asa putini ... 

Dar vad ca Lelitu stirneste pasiuni ...
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#29
@nicusors detalii te rog (sau un thread aparte?)
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#30
Aici
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)