Hello There, Guest! Login Register


Espressorul Dalla Corte STUDIO

#61
(03-04-2019, 22:32)Elian_CT Wrote: Liniste si cafea ?
Eu caut modalitate de conectare la retea - sau un flojet
Ma poate ajuta cineva cu o sursa dim RO sau UE pentru Flojet?

Nu stiu ce sa va zic despre echipament.... intrebati-ma sau dati-mi “teme” pentru acasa...

Imi place ca simt diferenta la grad in gustul cafelei. De exemplu Columbia Gesha de la Sloane are o aciditate placuta la 88grC (pe display), o aroma mai pronuntata de fructe si miros super de migdale la 89.5 si o ciocolata intensa, fara amar, la 91. Nu am reusit sa scot ceva echilibrat din ea, care sa inglobeze toata zona de arome.

Asta utlizand cosul de H28 si 17.5gr de cafea, rezultand 35 gr de lichid in 30 -33 de secunde total (curgere incepe pe la secunda 5).
Din pacate am uitat cosul de H30 la locatia din Bucuresti.

Incearca si la 93 si chiar 94 de grade cu extractia intre 25-28 de secunde, s ar putea sa fie interesant. Cand ai drum treci sa iei un cosulet Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#62
@Elian_CT
"Nu stiu ce sa va zic despre echipament.... intrebati-ma sau dati-mi “teme” pentru acasa... "

Is there any tank water  level sensor? If so, how does it work? Just security machine switch-off or/and warning in advance?
Espresso: Dalla Corte Studio FP,  Lagom P-64/SSP unimodal [Mahlkonig E65S, QuickMill QM67 (modified), Fiorenzato F4E nano (heavily modified: 64mm burrs, low retention)]
Traveling: Timemore Nano, Aeropress
 
Reply
#63
Este senzor pentru apa din rezervor, chiar azi am ramas fara apa in timpul extractiei si s a oprit extractia, nu si aparatul. Ramane in stand by, se aprind toate ledurile, cand se completeaza cu apa isi revine.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#64
OK, understand, thanks.
Espresso: Dalla Corte Studio FP,  Lagom P-64/SSP unimodal [Mahlkonig E65S, QuickMill QM67 (modified), Fiorenzato F4E nano (heavily modified: 64mm burrs, low retention)]
Traveling: Timemore Nano, Aeropress
 
Reply
#65
Am incercat si cu temperatura mai ridicata, cu o macinare un pic mai grosiera.... intr-adevar a iesit o extractie mai aromata, cu ciocolatiu mai concentrat si mai pregnant decat citricul. "Nasul" in schimb, extraordinar! O aroma super. A pierdut un pic si din corp, dar asta nu este neaparat un minus.

Problema mare este ca 500g din aceeasi cafea parca nu este de ajuns pentru a savura la maxim fiecare caracteristica oferita de aceasta. Mai ales cand boabele ofera un sirop bun in ceasca.

Next step - prajire... dar poate altadata.
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#66
Ilustratoarea romanca Amina Burloiu, care a cunoscut familia Dalla Corte la unul din evenimentele noastre, a fost rugata de Paolo sa personalizeze un Studio pe care el l a facut cadou fiicei lui, Valentina. Amina a reusit si de data asta o lucrare de finete si rezultatul se vede in pozele de mai jos, cu un desen in care familia Dalla Corte si cei 2 copii ai lor apar.

Pentru cei interesati, ambii copii sunt implicati activ in firma : Pietro este succesorul lui Paolo, se ocupa de dezvoltarea tehnologiei, electronica si softuri, este responsabil de aplicatia Mina de exemplu. Valentina conduce subsidiara din Spania, Dalla Corte Iberica, si este implicata in proiectele strategice. Sora lui Paolo, Elsa, se ocupa de financiar in firma iar sotia lui Paolo, este si ea implicata in afacere.  Ei incearca sa ramana o afacere de familie, strans legata de Italia, momentan toate piesele espressoarelor fiind produse in Italia, pe o raza de 80 kg de Milano. 

[Image: 5BmGgos.jpg][Image: GpeXGvU.jpg][Image: 38K5LKG.jpg]
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#67
Superba pictura! POate facem un group buy de asemenea servicii Smile Chiar mi-ar placea sa am carcasa pictata in acest fel...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#68
(05-04-2019, 12:24)Lyvyoo Wrote: Chiar mi-ar placea sa am carcasa pictata in acest fel...

... Stilul Frida Kahlo aplicat pe Dalla Corte(z)... Big Grin ... ingenios , posibil sa prinda ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#69
E o idee buna! Chiar am o prietena buna cu experienta in pictat carcase de espressor si pereti de baruri.

Rezvan - sper ca nu imi tai garantia daca pictez si eu carcasa  Big Grin
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#70
(05-04-2019, 13:49)Elian_CT Wrote: E o idee buna! Chiar am o prietena buna cu experienta in pictat carcase de espressor si pereti de baruri.

Rezvan - sper ca nu imi tai garantia daca pictez si eu carcasa  Big Grin

Daca iese ceva frumos, extindem garantia !!! Smile)
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#71
@Elian_CT Pai vorbeste te rog si vezi la cat ne-ar ajunge o pictura! Artista care a pictat Studio este...premium ca aparatul Smile Am intrebat-o eu azi si se pare ca ar costa 5-800E opera de arta. Atentie si la culori, sa fie rezistente la caldura degajata de catre carcasa.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#72
Paolo si-a permis sa plateasca, doar o fata are Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#73
(05-04-2019, 14:26)Lyvyoo Wrote: @Elian_CT Pai vorbeste te rog si vezi la cat ne-ar ajunge o pictura! Artista care a pictat Studio este...premium ca aparatul Smile Am intrebat-o eu azi si se pare ca ar costa 5-800E opera de arta. Atentie si la culori, sa fie rezistente la caldura degajata de catre carcasa.

O sa vorbesc sa vad ce poate face pentru noi. Ii dau ca exemplu poza cu Studio.
Dacă vreți, ii puteți vede lucrările pe Instagram Maria_teodorescu_art
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#74
bai nu stiu ce are Studioul asta, dar te simti bine de tot cand bei ce scoate, in comparatie cu Magica la aceleasi boabe, de la Yume. Nu gredeam ca 91C are un gust, 94C are un gust cu totul diferit, diferit mult de tot....
Cand auzeam pe forum, gust de nuca, gust de cirese.....credeam ca fac misto, sau se dau mari cu sulele pe care le au.
Sigur si rasnita E8 are contributia ei.
In concluzie, alta lume....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#75
Question 
dupa o saptamana de utilizare pot spune ca Studio este o alegere excelenta.
trec de la db Brewtus si nu am avut asteptari ca diferenta de gust sa fie semnificativa insa am constat inca de la primele extractii ,cu surprindere, ca aparatul asta livreaza niste shot-uri extraordinare si relativ usor de obtinut daca ai o rasnita buna si ceva experienta ....
daca pana acum de cele mai multe ori ,desi treceam de la o origine la alta , diferentele nu erau semnificative acum totul s-a schimbat, obtin shot-uri diferite total in functie de origine,iar si mai mult decat atat 2 grade adaugate sau scazute isi pun amprenta pe extractie intr-un mod radical ceea ce imi place f mult.
despre frotare: e o bestie ,insa in cateva zile am invatat sa il domesticesc si scot o crema de lapte f buna (sotia bea cu lapte si spune ca toate cafelele acum sunt departe de gustul clasic)
despre design - aparatul e o bijuterie , ma opresc efectiv sa ma uit la el ..... Big Grin
poate ca sunt eu prea entuziasmat insa ma bucur ca un copil pentru noua jucarie , nu am nimic ce sa ii "reprosez"...
pt mine este "best choice" efectiv....si sper sa apara cat mai multi espressomani cu el pe blat
inchei si cu un calificativ de tipul "f bine" acordat lui Razvan-Taste Crafter pt modul in care am colaborat......desi la inceput am fost usor sceptic . Rolleyes
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#76
m-am enervozat rau de tot si am reprodus 91c si 94c la iesirea din grup, nu pe termometrul de grup, s-a diferentiat gustul si pe Magica, dar a trebuit sa muncesc ceva.
F buna Magica la pretul ei, merita toti banii si Studioul....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#77
(14-04-2019, 19:45)Mariano Wrote: m-am enervozat rau de tot ...

 ... dar , nu mai rau ca Don  Paolo ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#78
(14-04-2019, 19:58)Levo Wrote:
(14-04-2019, 19:45)Mariano Wrote: m-am enervozat rau de tot ...

 ... dar , nu mai rau ca Don  Paolo ... Big Grin ...


Cred ca și-ar fi dorit sa devina chitarist
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#79
Am baut in Brasov la Croitoria de cafea dupa un Dalla Corte asemanator, f buna cafeluta...
A transmis un mesaj convingator Smile
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#80
E istorie acel DC PRO de la Croitorie, nu mai este de 1 an acolo, a fost cumva inchiriat de la fostul distribuitor DC si cand a fost retras, Mugur si-a luat un Kees vintage Smile In Brasov nu mai avem o referinta pe shop insa sunt convins ca in curand o sa apara Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#81
(14-04-2019, 20:24)Mariano Wrote: A transmis un mesaj convingator Smile

... Este ... Cool ... plus ca , niciodata nu se stie cand iti trebuie ... Big Grin ...


[Image: gisR6D0.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#82
Pentru ca am tot primit intrebari in ultima vreme de la posesori sau viitori potentiali posesori de Studio, revin cu o poza facuta de dimineata acasa. Am 2 portafiltre, unul de 54.5 mm si unul de 58 mm. Ambele sunt de la DC, nu se potrivesc din pacate altele si nici alte site de 58 mm nu merg pe portafiltrul respectiv, pentru ca nu incam in grup ( deci cei cu VST nu le pot folosi inca). DC a promis ca va face cu VST unele compatibile insa nu vad sa fie cerere in sensul asta, de cele mai multe ori posesorii de DC nu mai simt nevoia de upgrade uri ulterioare, de aici si cererea mica. Eu unul as fi foarte curios insa probabil mai trebuie asteptat. Am merge si cele VST standard daca marginea lor este "pilita", practic au "buza" prea proeminenta si desi intra in portafiltru, acesta nu mai intra in grupul Dalla Corte. 

De o saptamana am pus portafiltrul de 58 mm Dalla Corte in grup si extrag in consecinta. Are un cosulet IMS de 58 mm. Am o Guatemala Ceiba, o cafea de o complexitate medie, cumintica dar agreabila. Am tot extras pe ea si am fost destul de multumit, date fiind asteptarile. Astazi am schimbat portafiltrul de 58 mm cu cel de 54.5 mm ( este o operatiune ce dureaza cam 2 minute) si dupa 2 shoturi destul de neinteresante am avut inspiratia sa renunt in a mai folosi WDT si am tampat mai tare, direct ce a iesit din rasnita. Am si masurat, un EY de 21.78% si un shot dulce de ciocolata cu lapte, cum nu credeam ca pot scoate din aceasta cafea. 

Am putut trage o concluzie, oarecum la EY uri similare ( doze diferite, 17.5 vs 19, macinatura mai fina pe 58 mm, ratii de 1:2 ish, timpi de extractie aproape identici, 27 sec) ca pe aceasta cafea, grupul standard Dalla Corte de 54 mm a livrat shot ul mai dulce. Evident, e parerea mea subiectiva si a prietenei mele, care nu stie ce fac eu la aparat, doar o intreb la final Smile 

Mai am o singura curiozitate, mi o voi satisface maine probabil : daca grosimea pucului de 19 g pe 58 e la fel de inalt ca cel de 17.5 g pe 54.5 mm. Ar fi interesant daca ar fi similare, pentru ca practic am avea 2 grosimi similare si doua macinaturi diferite, deci sanse de chanelling teoretic mai ridicate pe macinatura fina, deci un dezavantaj de constanta pe 58 mm. O sa revin cu cele constatate. 

[Image: CiEJXVa.jpg]
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#83
Vesti bune din Germania, de pe forumul kaffe-netz! Un meserias a facut o modificare relativ simpla, ce nu implica electronica, pentru introducerea unei profilari basic, adica stabilirea a trei pasi (reglabili) de debit prin actionarea unui buton custom:



[Image: jbkAvBG.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#84
Si, mai interesant: merge şi pe variantă de utilizare cu rezervor, nu e necesar legarea la reţeaua de apă.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#85
Wink 
(18-06-2019, 11:33)Lyvyoo Wrote: Vesti bune din Germania, de pe forumul kaffe-netz! Un meserias a facut o modificare relativ simpla, ce nu implica electronica, pentru introducerea unei profilari basic, adica stabilirea a trei pasi (reglabili) de debit prin actionarea unui buton custom.
That's one of few possible solutions Wink , mechanical/hydraulic way only ...
Espresso: Dalla Corte Studio FP,  Lagom P-64/SSP unimodal [Mahlkonig E65S, QuickMill QM67 (modified), Fiorenzato F4E nano (heavily modified: 64mm burrs, low retention)]
Traveling: Timemore Nano, Aeropress
 
Reply
#86
Mie mi se pare foarte util faptul că debitul este arătat în timp real pe ecranul espressorului. Practic, așa poți face un fel de scală pentru reglaj (cu reglare în gol) și poți compensa și în timp real debitul de extracție (dacă asta vrei de fapt să faci).
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#87
E un 'mod' chiar simpatic. Din ce am înțeles de la Peter, respectivul este dealer DC și oferă acest gimick clienților de Studio.
Așteptăm ceva și de la Răzvan
E super faptul ca vezi debitul în timp real.
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#88
That's right, he did't share too much info because of selling point, however it is not too difficult to understand what he has done. On the other hand I can confirm there is not too much space inside to put extra hydraulics and/or electronics without case modification (like he did) and also not that easy to source suitable needle valves (e.g. Swagelok is too expensive).
Espresso: Dalla Corte Studio FP,  Lagom P-64/SSP unimodal [Mahlkonig E65S, QuickMill QM67 (modified), Fiorenzato F4E nano (heavily modified: 64mm burrs, low retention)]
Traveling: Timemore Nano, Aeropress
 
Reply
#89
Eu astept vesti de la Nikso, sa vedem daca ne poate ajuta Smile Altfel, la Host Milano o sa am ocazia sa stau mai mult de vorba cu cei din Germania si sa vedem mai exact ce au facut si ei, e o chestie oarecum separata de Dalla Corte, nu e nici autorizata insa daca merge e un plus.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#90
Pai, deocamdată, eu am un robinet cu ac, de la Ham Let, modelul h1300, pe care trebuie sa îl montez pe espressorul meu (cu același boiler de DC) sa vad cum se comporta. Teoretic, robinetul este ce trebuie, dar pana nu îl vad pe espressor, nu ma pot pronunța. Prețul ar fi undeva pe la 100 euro, la importatorul din România.

Altfel, varianta cu switch și 3 pași are avantajele și limitările ei. Per total cred ca ar fi mai scump decât un robinet performant și nu are aceeași elasticitate în extracție, însă oferă o anumită repetabilitate. Totuși am văzut ca valorile de debit diferă, în video, însă nu am avut timp sa aprofundez.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)