Hello There, Guest! Login Register


Platforma software a forumului - probleme, dezbateri, propuneri

#1
Salut,

Pentru ca trecem la o versiune noua a forumului, au aparut mai multe probleme in afisare. Tema va fi inlocuita si ea, deci asteptati-va la unele inadvertente, pentru care imi cer scuze. Sper sa ma misc cat pot de repede!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Tema inlocuita, dar culorile nu vor ramane asa. Mai sunt multe de schimbat...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Spor la treaba , daca putem sa dam si noi o mana de ajutor, sa ne anunti
Gaggia Classic, Tamper Motta, Milk Jug 0,35ml, rasnita Iberital Challange, teava abur Silvia V1, sita nepresurizata, cantar Dimond 0-200 gr, to be continued
 
Reply
#4
Si eu care credeam ca tema albastra are legatura cu evenimentele recente!  Big Grin
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#5
daca tot e in lucru... si e bine asa:
- nu-mi gasesc in user PC, ciornele acelea cu postari nepublicate (?);
- ai destule probleme, dar, cine stie, poate ai in vedere si o anume simplificare a accesului, gen home-barista; acolo, e sus o bara cu cele 13 teme principale la care ai acces direct, oriunde ai fi in forum, fara a mai fi nevoie sa te intorci la index; 

albastru? ok, sunt obisnuit demult cu mediul respectiv, dar parca...se spune ca albastru (lumina albastra, rece) e nociva pentru celulele retiniene Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#6
Multumesc pentru pareri! Oricum, ca si functionalitate, ce avem acum in fata e mult peste varianta precedenta, dar mai trebuie lucrat caci sunt multe functii pe care nici nu le stiu si care ar fi de folos.

Cu ciornele m-ai blocat! Am backup inainte de conversie si o sa ma interesez cum le-as putea recupera.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Mi-am dat seama ca noua versiune a rezolvat una dintre cele mai enervante probleme - cand erai pe un topic, nelogat, si iti aduceai aminte ca trebuie sa bagi user si pass, la apasarea butonului Autentificare era directionat catre Homepage, astfel ca trebuia sa o iei de la capat prin forum dupa topicul/postarea respectiva.

Acum problema este istore..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
am salvat un post inceput si am fost 'dus' la 'ciorne salvate'; erau acolo toate, nu s-a pierdut nimic; doar ca nu pot sa ajung direct acolo, la index-ul de ciorne salvate; nu-i nici o problema, pot sa piara toate Smile 
numai eu am oare problema asta?

revin: o bara, sus, cu link-uri la cele - acum 13 - subforum-uri, ar simplifica accesul; cel putin eu, cand sunt, de ex., intr-un thread in "Espressoare" si vreau sa ajung la "Cafeneaua Off-topic", fac 2 miscari, adica revin in index prima data (sau pastrez un tab duplicat in browser...);

nu mai spun ca - in strict opinia mea - comasarea catorva subforumuri, ar face navigarea mai simpla;
sigur, o categorisire cat mai detaliata permite o aparent mai usoara gasire a unor raspunsuri; in practica insa, pare contraproductiva si duce doar la o imprastiere, unori redundanta a subiectelor;
o propunere de restrangere 'masiva':

- Espressoare  -  Accesorii si intretinere  -  Prezentare useri si echipament (un thread comasat?)
- Rasnite
- Sfaturi la cumparare
- Moduri de preparare a cafelei  -  Tehnici de preparare espresso & latte
- Cafea - Prajitori (din Bursa, inclusiv reduceri)) - Cafenele
- Prajire acasa
- Evenimente si intalniri  -  Parteneriate
- Cafeneaua Off-topic
- Bursa
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#9
uau...5 secunde m-am pierdut ..ma uitam daca nu am incurcat forumul Smile)) se pare ca sunt acasa Tongue
orice schimbare e binevenita..
Rocket Giotto premium plus, Lelit pl43mm,Saeco Poemia HD8325, pitcher :).
 
Reply
#10
Pentru mine lipseste butonul cel mai important: "Posturi noi".
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#11
Jos de tot:

Quick links

Contactează-ne
RSS Syndication
Vizualizează Mesaje Noi
Vizualizează Mesajele de Astăzi
Mod (Arhivă) Uşor
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
@amarok - am crezut ca afiseaza posturile noi ale tuturor dar am impresia ca butonul se refera doar la posturile tale. Mai studiez.

@radudani - am unele erori in forum datorita faptului ca sistemul de limba romana a fost abandonat ca si dezvoltare de catre comunitatea mybb Romania, aparand astfel unele sptii libere, cum sunt si bifele de la referitoare la abonarea la subiect, dupa ce raspunzi cuiva din modul avansat. In cazul tau, ciornele salvate ar trebui sa aiba un index cu titlul "Ciorne salvate" sau Drafts, in partea din stanga jos a panoului de control al utilizatorului.

Acum insa arata asa:

Apartenenţă la grupuri

Lista de prieteni/ignore

Gestionează ataşamente

-

Subiecte înregistrate

Înregistrări forum

Vizualizare profil

Acel spatiu gol de la mijloc cu o liniuta si atat, gazduieste link-ul spre indexul pe care il cauti.  Vestea buna este ca spatiul functioneaza ca link, deci poti accesa ciornele, doar ca nu are titlu.  Ma uit prin setari, ar trebui ca adaugarea textului sa aiba o rezolvare simpla. Mai am o situatie similara pe undeva.

O sa stiudiez si propunerea cu link-urile sus, insa e posibil ca rezolvarea sa strice din estetica acestei teme minimaliste si oricum nu e ceva la indemana mea, caci am cunostinte in general pentru mici modificari nu adaugari de elemente noi. Vreau sa spun ca timpul consumat pentru un click/doua suplimentare, asa cum il descrii, cred ca este infinit mai mic decat cautarea modalitatii si implementarea solutiei propuse de tine. Nu prea ma pricep....

Simplificarea aranjarii subforumurilor am avut-o in vedere si am aplicat-o la primul tau semnal de acum un an, dar de data aceasta trebuie sa reflectez mai mult. Asa  cum sunt aranjate acum par pe intelesul oricarui incepator care intra pe forum - vrei sa citesti despre rasnita intri pe subforumul dedicat, ai espressor si vrei sa vezi ce accesorii are lumea de aici > intri pe subforumul dedicat, nu iti place espresso-ul > ai locul tau de joaca pe subforumul respectiv.  Inteleg foarte bine si punctul tau de vedere, poate specific si altor useri cu vechime. Eu tin deocamdata la aces mod de organizare pentru ca ma tem sa nu fie o harababura atunci cand topicurile de espressoare vor fi unite cu cele de accesorii, cele de metode alternative cu tehnicile de espresso, reducerile cu evenimentele etc. Insa ramane ca tema de reflectie, dupa ce termin de reparat toate chitibusurile si ma hotarasc asupra culoriilor.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
Pentru amarok si pentru cei interesati: am adaugat butonul NEWSFEED, in partea de sus, pentru a vedea postarile noi de la ultima vizita, index/home devenind logo-ul (in curs de modificare si el).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
L-am vazut, am apasat si intr-un final am ajuns aici.
Merci fain.
Mai trebuie sa setezi si rezolutia in format wide si incepe sa fie ok.

LE:
Sub numarul de posturi e un alt numar: ce reprezinta?
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#15
M-a disperat si pe mine numarul acela. Inca nu am aflat, dar mentine o doza de mister pentru useri, ceea ce il face interesant Smile)) O sa pun localitatea in locul sau.

Sper sa am setare de rezolutie wide...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
M-am "prins" eu: e numarul de topicuri deschise.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#17
In caz ca aveti alte probleme gen text lipsa prin optiuni sau lipsa butoane de salvare in quick edit, treceti pe limba engleza si se rezolva totul de la sine. Asta pana nu voi trece eu fortat totul, ca sa nu mai fie bug-uri Smile

Acest lucru se face din meniul User Control Panel (click pe sagetuta de sus, de langa userul vostru), Edit Options pe coloana din stanga (la mijloc), apoi in dreapta jos aveti Board language de unde selectati English!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Pe noul layout imi arata scrisul centrat in posturi...
Si sus e o risipa imensa de spatiu: am mai bine de jumatate de monitor goala. Tot meniul de sus e pus pe verticala.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#19
Trebuie sa fie o inadvertenta undeva...

Ai ascultat sfatul cu trecerea pe limba engleza?

Ce browser? De pe ce device cu ce sistem exact de operare?

Un screenshot ar fi excelent!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
As zice ca e in engleza...

W7, SRWare Iron


Attached Files Thumbnail(s)
       
 
Reply
#21
Fa o proba si cu Chrome / IE / Firefox (in functie de ce ai). Daca se vede ok acolo, inseamna ca browserul tau vede ciudat forumul, caci din imagini asa se pare. O sa verific si cu dezvoltatorii mybb.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Tot asa...


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#23
Transmit mai departe...Curios!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
ref editor (rog a se prelua cu ingaduintaSmile :

poate mi se-ntampla numai mie, cu IE-ul pe care ma-ncapatanez sa-l folosesc...

(1)
selectez in editor o portiune de text in care vreau sa includ un link; apoi click sus, in bara de unelte, pe iconul de link; apare o ferestruica noua, in care e loc de copiat linkul, dar in momentul in care ai selectat caseta sa introduci link-ul, dispare selectia din textul principal; ok, introduci in ferestruica si acel description (optional), dai ok si-ti introduce link-ul...  unde s-a mutat cursorul, la inceputul textului principal din editor; apoi, probleme cu stersul linkului, etc. ;(

(2)
ca sa nu am surprize, cu disparitii de continut, editez totul in word, si copiez in editor; formatarea e preluata aiurea, sunt putine - daca sunt - editoare free, care sa preia corect o formatare word;
ok, corectez in editor, dar dupa ce fac un preview, totul e readus la dezastrul initial Smile in special, probleme de tip si dimensiune font;

in general, senzatia e de instabilitate, nesiguranta (cam ca in vremurile timpurii ale linux-ului - nu redhat-ul);
--
daca tot suntem la cutia de sesizari, astept cu speranta, reconstructia culorilor forumului Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#25
Lyvyoo sunt, de pe un user de test, folosind IE (apropo, cel mai slab securizat browser Smile )

Acest link spre pagina principal a forumul vad ca functioneaza...   Am selectta textul, am apasat icon-ul classic "Insert a link", AM STERS "http://" de la URL (voi incerca sa nu mai apara deloc) si am apasat INSERT pentru inserarea link-ul dorit. La description nu pun nimic, caci ia automat selectia.

Sigur nu puneai link-ul in continuarea acelui "http://" ? Nu ma incanta complicatia aceea cu word-ul, caci forumul e destul de avansat in aceasta noua versiune.
 
Reply
#26
pe mine m-ar ajuta daca View today's posts ar fi mutat in partea de sus, daca se poate, langa Newsfeed.
Parca pierd postari, parca nu-s atat de evidentiate postarile noi, necitite, folosind doar Newsfeed.
Cel putin am realizat ca folosesc mult mai mult View today's posts pentru a vedea activitatea, pozitionarea lui in partea de sus e mult mai la indemana.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#27
(03-12-2014, 15:35)sms Wrote: pe mine m-ar ajuta daca View today's posts ar fi mutat in partea de sus, daca se poate, langa Newsfeed.
Parca pierd postari, parca nu-s atat de evidentiate postarile noi, necitite, folosind doar Newsfeed.
Cel putin am realizat ca folosesc mult mai mult View today's posts pentru a vedea activitatea, pozitionarea lui in partea de sus e mult mai la indemana.
In user cp/edit options/board styles/ pe ce esti? Ca la Novus Tiger asa este.
 
Reply
#28
O sa sterg novus tiger ca si optiune căci este cam incompatibilă cu noua veversiune mybb.
Dar care este diferenta, sms, intre cele doua optiuni? Se poate implementa orice... Adică de ce preferi una si nu cealalta?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#29
@baloozzy: habar nu am avut, studiez, butonez, multumesc. 


@Lyvyoo: concret, acum la Newsfeed am trei topicuri, de azi toate, pe care nu am apucat sa le citesc. Acum juma'' ora am citit interventiile voastre la problema mea, mi-am facut treaba, si acum m-am pus sa raspund. Pentru ca deja citisem ce ai raspuns tu si baloozzy, apasand Newsfeed nu mi-a mai aratat topicul curent. 
In schimb, prin View today's post am toate topicurile, citite si necitite,  aranjate frumos cronologic, in care s-a scris de aseara, ora 21:43 si pana in acest moment. 


Alt exemplu: de multe ori pe parcursul zilei, vad ca s-a scris intr-un topic dar nu apuc sa citesc ori sa aprofundez si, mai tarziu pe parcursul zilei, cand vreau sa ma intorc sa recitesc, nu o pot face decat prin View Today's post, ceea ce presupune scroll down la pc/laptop, plimbare pe ecran pe telefon, tableta. Daca as avea butonul de View today's sus, mi-ar fi mai usor. 
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#30
De acord cu sms. Si eu prefer butonul in partea de sus.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)