Hello There, Guest! Login Register

Mucegai Rezervor Apa

Salutare

Dupa 5 zile in care am fost plecat de acasa, m-am intors sa vad ca rezervorul de apa al espressorului (Lelit Victoria PL91T) a facut mucegai. L-am lasat peste noapte cu otet, dupa ce am vazut online ca e o metoda buna si non-toxica de a trata mucegaiul. 
[Image: WPowpiS.jpg]
In imaginea de mai sus mucegaiul este unde sunt bulele de aer. Inainte sa ii torn otet se vedea negru in zona aceea.

Nu stiu daca sa il las asa si sa il spal cu detergent de vase pentru a inlatura mucegaiul, sau ar fi bine sa il las sa stea si cu clor. Problema cu rezervorul acesta este ca are o tija interioara care nu imi permite sa il curat cu usurinta pe toate partile si nu stiu daca este destul sa-l curat sau ar fi bine sa il inlocuiesc. 

[Image: yfyLXAU.jpg]

A mai avut cineva aceasta problema? Daca da, cum ati scapat de ea?

Reply
Nu poti decupa sus sa ai acces mai bun?
Poti spala cu clor si daca limpezesti bine dispare clorul.
Foloseste o perie de sticle.

Eu am rezervor fara senzor si l-am inlocuit cu o sticla de sticla, dar banuiesc ca la tine nu merge asta, decat daca pacalesti senzorul cumva si esti dispus sa verifici tu nivelul sau sa schimbi des apa.
PL41TEM, PL43MMI, Kinu Simplicity

Reply
Eu la PL41tem am decupat partea de sus și i-am făcut acces mai mare să-l pot curăța, plasticul la acest rezervor este de foarte proastă calitate, nu știu dacă ai făcut bine să-l fi băgat în clor dar ce-a mai bună ideea ar fi fost spălat bine cu detergent vase după care oțet sau sare de lămâie
Prajitor GENE CBR 101, Lelit Mara X, Eureka XL, Lelit 41TEM, Lelit 0433MMI

Reply
Dupa curatare recomand sa introduci un obiect de argint in rezervor - mentine apa curata mult mai mult timp.

Eu am pus o moneda de 30g, dar presupun ca efectul ar fi similar si cu un lant sau alt obiect mai mic.
Profitec GO | 1Zpresso K-Ultra | Baratza Encore ESP | Brewista Artisan v3 | Timemore Black Mirror Nano | April Brewer | Hario V60 Switch | Timemore B75 | AeroPress Clear Blue
Past: Kinu M47 Simplicity | Fellow Ode v1.1 |  Bialetti Moka Induction

Reply
(19-04-2023, 21:11)Abru Wrote: Nu poti decupa sus sa ai acces mai bun?
Poti spala cu clor si daca limpezesti bine dispare clorul.
Foloseste o perie de sticle.

Eu am rezervor fara senzor si l-am inlocuit cu o sticla de sticla, dar banuiesc ca la tine nu merge asta, decat daca pacalesti senzorul cumva si esti dispus sa verifici tu nivelul sau sa schimbi des apa.

(20-04-2023, 00:06)lig76ct Wrote: Eu la PL41tem am decupat partea de sus și i-am făcut acces mai mare să-l pot curăța, plasticul la acest rezervor este de foarte proastă calitate, nu știu dacă ai făcut bine să-l fi băgat în clor dar ce-a mai bună ideea ar fi fost spălat bine cu detergent vase după care oțet sau sare de lămâie

(20-04-2023, 01:37)sebastiangrg Wrote: Dupa curatare recomand sa introduci un obiect de argint in rezervor - mentine apa curata mult mai mult timp.

Eu am pus o moneda de 30g, dar presupun ca efectul ar fi similar si cu un lant sau alt obiect mai mic.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Dupa ce am lasat sa stea peste noapte cu otet, am bagat clor si l-am lasat o jumatate de zi, apoi am limpezit foarte bine si am spalat cu o perie de borcane (un burete pe bat Smile) ). Am inlaturat tija care contine senzorul pentru nivelul de apa al rezervorului, iar in felul acesta o sa-mi fie mult mai usor sa curat pe viitor.

Reply
Ce dimensiune are rezervorul? vreau sa verific o idee...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)