Hello There, Guest! Login Register


Metalnova Vittoria Express HX

#1
Va salut pe toti.
Pentru mine, de la o vreme incoace, cafeaua nu mai inseamna doar o ceasca / doua de cappucino facute personal in fiecare dimineata.
Desi nu sunt un tip tehnic, am avut noroc ( consider eu ) sa pun mana pe doua espressoare care necesitau putina atentie din partea mea, intrucat fostii proprietari nu s-au ocupat de ele cum de exemplu, as fi facut-o eu. Spun ca a fost noroc intrucat m-a mancat ceafa si am zis hai sa le desfac, hai sa le invat, hai sa le curat, hai sa am grija de ele...
Cele doua aparate sunt un Gaggia Classic Gold Edition ( nu prea am vazut la noi ) si un Metalnova Vittoria Express produs de catre BFC din cate am vazut pe placuta aparatului. Modelul parca este din 2004.

Am dorit sa prezint cel de-al doilea aparat, intrucat sincer sa fiu, dupa lungi cautari pe internet, nu prea am reusit sa gasesc informatii sau pareri despre acesta.
Ce pot spune pana in acest moment despre Metalnova: este un HX cu boiler de 1.3 litri, pompa vibratoare care m-a lasat surprins de cat de silentioasa este ( poate datorita suportilor de cauciuc pe care este montata ), constructie interioara de foarte buna calitate. Mi-a placut mult si modelul de valva OPV pe care a folosit-o producatorul.
Am desfacut aparatul si l-am curatat ca la carte zic eu ( boiler, tevi etc ) dar dupa asamblare am dat peste alte mici probleme : valva de la vacuum breaker scapa putin abur la prima incalzire a apei precum si picura apa din grup si prin scurgerea de la valva selenoida ( cea care da direct in tava ), mai ales dupa ce las putina apa sa curga din grup, dupa incalzirea apei din boiler.
Mai doream sa va intreb de ce valva de siguranta a boilerului este asa de mult desfacuta ( am lasat-o exact asa cum era cand am cumparat aparatul, ca sa va cer o parere daca sa o insurubez pana la capat sau nu ).
Ca idee, urmeaza sa fac acelasi lucru si cu hx-ul meu, respectiv un service complet la al meu ECM Giotto, de care ma folosesc cu succes de aproape un an.

Atasez si cateva poze ale Metalnova-ului, ca sa prezint atat exteriorul cat si interiorul aparatului.
Intr-una dintre poze puteti vedea valva de siguranta desfacuta, cea de care am mentionat mai sus, precum si vacuum breaker-ul care scoate putin abur la prima incalzire.
Multumesc si astept orice de la voi, pareri, critici etc !


Attached Files Thumbnail(s)
               
May God be with us.
 
Reply
#2
(08-05-2015, 20:23)decadurabolin Wrote: pompa vibratoare care m-a lasat surprins de cat de silentioasa este ( poate datorita suportilor de cauciuc pe care este montata )

Toate pompele vibratoare sunt montate pe suport de cauciuc, probabil la aceasta masina s-a nimerit o pozitionare buna si asta o face mai silentioasa.

(08-05-2015, 20:23)decadurabolin Wrote: Mi-a placut mult si modelul de valva OPV pe care a folosit-o producatorul.
Am desfacut aparatul si l-am curatat ca la carte zic eu ( boiler, tevi etc ) dar dupa asamblare am dat peste alte mici probleme : valva de la vacuum breaker scapa putin abur la prima incalzire a apei precum

Vacuum breaker-ul e oarescum normal sa scape ceva abur si sa bolboroseasca la inceput. Rolul lui e sa lase aerul adunat in boiler sa iasa pana cand s-a incalzit apa si s-a format abur. Dupa asta se inchide etans pana cand se raceste boilerul (la oprirea masinii), cand se redeschide.
Oricum, e o piesa usor de inlocuit si nu e scumpa.

(08-05-2015, 20:23)decadurabolin Wrote: Mai doream sa va intreb de ce valva de siguranta a boilerului este asa de mult desfacuta ( am lasat-o exact asa cum era cand am cumparat aparatul, ca sa va cer o parere daca sa o insurubez pana la capat sau nu ).

Sfatul meu e sa nu lucri la valva de siguranta daca nu stii exact ce faci. E calibrata sa se deschida la o anumita presiune presetata. Daca o insurubezi/desurubezi schimbi acea presiune la care lasa aburul sa iasa in caz de probleme. Si la expresorul meu e la fel de mult desfacut.
 
Reply
#3
Salut si multumesc de raspuns.
Stiam ca pompele stau pe suporti de cauciuc, in cazul Metalnova, sunt doi suporti destul de solizi si cred ca de aceea sunetul e mult mai ok ca la Giotto de exemplu.
Ramane sa vad de ce picura apa din grup si scurgerea selenoidei.
Abia astept sa fac ceva extractii cu aparatul. Mi-a mai ramas sa etansez cateva imbinari cu teflon si ne bagam pe treaba.
May God be with us.
 
Reply
#4
Ce faci cu doua HX-uri pe masa?  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
(09-05-2015, 22:12)Lyvyoo Wrote: Ce faci cu doua HX-uri pe masa?  Smile

Teste comparative, ce altceva? Big Grin
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#6
Buna intrebare...initial habar nu aveam ce sa fac...dar se pare ca usor usor unul dintre aparate iese in fata celuilalt...cu multa munca si rabdare sper sa fie asa si la final.
Giotto e bun, stabil, robust, dar Metalnova are cateva chestii care de la inceput mi-au placut putin mai mult Big Grin
Spre exemplu, greutatea...doamne Giotto ca sa il muti tre sa fii in forma, pe cand Metalnova e mult mai usurel si mai compact. Doi, silentiozitatea, despre care am scris mai sus. Si urmeaza sa desfac si Giotto si sa vedem si alte lucruri interesante. De asemenea, OPV-ul folosit la MetalNova este unul mult mai bun si interesant decat celalalte modele mai vechi ca sa spun asa. Am gasit aici o comparatie despre OPV-uri care poate ajuta si pe altcineva : http://coffeetime.wikidot.com/opv-over-pressure-valve - cea de pe Metalnova este ultima, cea din dreapta.
Si da, urmeaza o perioada de comparatii si pungi de cafea consumate rapid Big Grin
Noroc cu sotia, ma sustine si ma lasa sa imi fac nebunia...

Apropo, unde pot gasi manometre ieftine pentru apa, sa indice 16 bari sa zicem, si cat mai compact ?
Vreau sa fac o bucata doua de manometre pentru pf-uri... Big Grin alta nebunie a mea...
May God be with us.
 
Reply
#7
Nu prea gasesti. Cred ca tot cel de pe mag-pro e de preferat.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#8
Da cam asa am observat. Am gasit si pe la 25-30 de lei dar cu transportul tot pe acolo ajungi.
Manometre de 10 bari gasesti dar daca tot ii dai tunuri de 15 bari, se deregleaza si mi-e ca nu mai indica bine dupa ceva vreme.
In acest weekend incerc sa termin cu MetalNova, sa ii testez saptamana viitoare cu manometrul presiunea si va tin  la curent cu evolutia aparatului.
May God be with us.
 
Reply
#9
Aparatul a fost servisat piesa cu piesa iar garniturile inlocuite cu succes.
De asemenea am reusit sa reduc putin presiunea de extractie cu ajutorul unui manometru DIY.

Incerc de ieri sa gasesc combinatia fatala intre toate elementele unui espresso reusit.
Ce am observat la espressor este faptul ca dusul grupului vine mai jos decat la ECM Giotto al meu. Din cate stiu asta este intalnit la aparatele Bezzera, Elektra precum si la unele Quick Mill s.a.m.d.
In sensul ca folosind sitele mele actuale, daca pun mai mult de 15 grame de cafea macinata, lovesc grupul.
Ceva sugestii aveti? Am auzit ca unii folosesc site triple sau poate stiti voi o sita dubla cat mai adanca.
Cu ECM-ul nu sunt obisnuit sa folosesc asa putina cafea si acum folosind la MetalNova doar 15 grame, m-am dus destul de jos cu macinatura. Datorita finetei alese, am multa apa dupa exctractie deasupra pucului si iese destul de multa si de la solenoida, dupa extractie. Daca merg cu macinatura mai grunjos, extractia e prea rapida.
Am impresia ca imi scapa ceva. Sugestii ? Big Grin
Multumesc.
May God be with us.
 
Reply
#10
Exista site de ~20g. VST inalta de 26mm si IMS de 26,5.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)