Hello There, Guest! Login Register


Merita aprox. 1500 Euro un prajitor de 250g ?

#1
Am o nelamurire : de ce vreti sa cheltuiti aproximativ 1500 euro pt un prajitor de 250 g ???? De acord...e misto ,e automat ...da bine la impresia estetica...dar e de doar 250 g !!!! Cu 200 euro va faceti un coretto ,...de moare lumea . Colegul coffessnob  ne invata http://www.espressoman.ro/forum/Thread-I...p-corretto . Si ai controlul de la temperatura in aer ,in boabe , poti sa folosesti artizan si ....POTI SA PRAJESTI SARJE DE  750- 1000 G !!!! Ok , daca banii nu sunt o problema pt voi ...va luati ce vreti . Dar daca faceti un efort financiar...sunt metode mult mai ieftine de prajit
 
Reply
#2
Unii nu le au cu construitul...
Altii nu concep ca la noi in tara ar putea exista persoane capabile sa construiasca asa ceva la pret competitiv...
Unii chiar daca o vad facuta tot nu le cade bine daca nu e de firma...
Altii... motive se gasesc, are volanul pe dreapta Smile

Cu coretto toate bune, unii ti-ar putea argumenta ca de fapt nu poti controla nimic la el, nu, nu eu, doar ce am avut o disputa ca poti praji si fara sa ai control... prea strans Wink
Din ce ai postat, sincer ma cam indoiesc doar de o singura parte, ca intr-o cuva gandita pentru o paine de 400g reusesti sa indesi mai mult de 500g de boabe si nu dau pe dinafara cand se umfla... si ca hotgunul ar avea capacitatea sa dea caldura uniform la 750-1000g, mie cel putin nu prea imi reuseste sa faca asta cinstit nici la 350 grame.
Ia plimba matale termocupla aia prin toata cuva cu boabe sa vezi cate temperaturi citesti... de incepi sa te indoiesti ca ai avea vreun control acolo. Noroc ca ies rezultate bune si fara control Wink
 
Reply
#3
Astazi am prajit 800 g Nicaragua de la Cortina ...intr-o singura sarja Smile)). Urmatoarea data o sa fac un video sa-mi argumentez afirmatiile [Image: smile.gif].
 
Reply
#4
Felicitari, as vrea doar sa vad cum arata cosul cu boabe in faza finala, mai exact miscarea de agitatie.
Ca idee, masuratoare facuta in puncte multiple, hotgun la 4 cm de suprafata, temperatura aerului la suprafata 240 grade, temperatura boabelor la pereti cuvei 160 grade.
Oricat de buna ai avea agitarea, faptul ca hotgunul aplica un flux de aer asa de concentrat, face ca in masa de boabe variatiile sa fie enorme, inacceptabile pentru o prajire ca la carte. Adica tie o boaba poate sa iti treaca in cateva secunde de la 160 la 240 grade, interval care in mod normal trebuie sa il parcurga in minute ca iasa crema buna.
A vorbi de Artizan si RoR-uri intr-o asemenea incinta este un pic nedrept.
Nu ma indoiesc ca ti-a iesit ceva bun, ca si eu prajesc cu o variatie de corretto, dar iti dai seama ca daca cineva vrea sa te execute are argumente gramada... Wink
 
Reply
#5
@Renato...esti prea cusurgiu pt unul care vrea sa economiseasca MEREU !!! Smile
 
Reply
#6
(03-09-2016, 19:46)Gheorghe Wrote: @Renato...esti prea cusurgiu pt unul care vrea sa economiseasca MEREU !!! Smile

Eu doar atrag atentia la punctele slabe la care poti fi atacat
Fii sigur ca economisesc, doar ca... my way Smile
De exemplu nu prajesc asa mult... Wink nici nu as avea ce face cu 800 grame, tot biroul meu de 20 persoane nu bea atat intr-o saptamana Smile
Asta ar fi una, si in plus distributia aerului mai judicioasa face ca variatia de temperatura sa fie sub 10 grade in toata incinta Wink
 
Reply
#7
Intervin doar pentruca este o sectune dedicata prajitorului Hottop.
Acesta este un prajitor cu care chiar se pot realiza profile care sa scoata in evidenta caracteristici ale soiurilor prajite.
Pentru cine nu conteaza aromele si particularitatile de gust ale unei cafele de o anumita origine atunci se poate vorbi de prajiri realizate fara a intra in detaliile procesului.
Este pacat insa sa tratam boabele de cafea la gramada si sa nu ne oferim noua insine placerea de a bea ceva deosebit de fiecare data cand schimbam cafelele.
De ce sa plateasca cineva atat de mult pentru Hottop, doar ca sa prajeasca max 300 g de cafea ?
Pentru gust ! ( daca acesta este un obiectiv al prajirii).
Nimeni nu este fortat, obligat sa plateasa pentru o asemenea achizitie. Este un demers voluntar, decis de fiecare in parte.
Daca gustul nu conteaza, atunci acest aparat nu-si justifica pretul. Un ceaun, un aragaz, o lingura, o lampa cu flacara Etc sunt suficiente. Dupa aceeasi logica, este bun pentru espresso orice dispozitiv care poate macina cafeaua, indiferent de granulatia pe care o livreaza si nu se justifica achizitia unui expresor mai performant cu controlul temperaturii si al presiunii pe durata unei extractii. O rasnita cu lame si un expresor din plastic ar fi suficiente. Se pare ca la aceste capitole lucrurile sunt, pentru multi, mai clare si nevoile de calitate si de performanta au fost, in mare parte clarificate.
Cam la fel stau lucrurile si cu prajirea si cu prajitoarel!
Nimeni nu ma poate impiedica sa bag in Hottop 1 Kg de cafea .
In final voi avea boabe colorate, prajite, care vor arata foarte frumos dar, cu siguranta gustul nu mi-ar placea.
A praji pur si simplu este o varianta, dar a praji pentru gust, arome, nuante este cu totul altceva
In acest thread a inceput sa se discute despre prajirea cafelei doar dpdv cantitativ. Nu vad nicio referire la raportul cantitate/calitate. A praji cantitativ eu cred ca este destul de simplu. Daca se doreste calitate, atunci este nevoie de echipamente corespunzatoare si de cunostinte.

Tocmai consider incheiata o etapa de experimentare a unor profile de prajire cu perioada de dezvoltare (cea de dupa FC) abordata usor diferit fata de ce foloseam anterior .
Diferentele erau de cca 5-7gc intre un profil si altul, iar cele de timp erau de cca 30-45 de sec. Pare putin si lipsit de importanta pentru cei care prajesc cantitativ. Cei care prajesc pentru calitate, pentru gust stiu ca cele de mai sus fac diferenta dintre un gust complex, foatre bun si unul pe care nu ai dori sa-l intalnesti prea des. Primii s-ar amuza si ar considera aceste lucruri exagerari inutile. Ceilalti cauta sa se perfectioneze pentru propria lor satisfactie dar si pentru a celor apropiati.

Bogdan, asa cum am vorbit si la telefon, avand in vedere consumul tau lunar, mai potrivit pentru nevoile tale ar fi un Bullet.

Prajiri reusite tuturor (indiferent dac sunt facute pentru gust sau nu)!

PS. Am scris de pe mobil si nu mai recitesc textul. Scuzati eventualele greseli. Blush
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#8
(03-09-2016, 19:46)Gheorghe Wrote: @Renato...esti prea cusurgiu pt unul care vrea sa economiseasca MEREU !!! [Image: smile.gif]

Mai, voi nu cumva sunteti frati??? Iar Gheorghe pare a fratele mai mare...  [Image: biggrin.gif]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#9
Nu stiu de ce aveti o parere asa proasta despre parjitorele DIY dar cred ca gresiti [Image: biggrin.gif]. Eu sunt incepator si am multe de invatat dar sunteti convinsi ca ceilalti colegi cu DIY beau cafea proasta ???  Partea amuzanta ca automatele de cafea sunt urate dar se viseaza la automate de prajit. Pe de alta parte....faceti bine sa va cheltuiti banii. Trebuie sa traiasca si altii de pe urma pasiunii noastre  [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif]. Eu in locul vostru mi-as lua unul de asta : 
 
Reply
#10
clar nu ne intelegem aici si nu mi dau seama de ce...
cine a spus ca bea cineva cu DIY cafea proasta? sigur e buna, dar unii colegi (dupa cum am mai spus) poate se pricep, eu nu.
cine a vorbit de prajitor automat? eu am spus de unul care poate reproduce si memora profile. n are nicio legatura treaba asta cu o scula automata la care apesi un buton si face totul singura.
si pe de alta parte, sigur ca fiecare isi cheltuie banii cum vrea... stam acum sa le explicam celor cu porsche ca passatul face acelasi lucru? Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#11
(04-09-2016, 15:32)Gheorghe Wrote: Nu stiu de ce aveti o parere asa proasta despre parjitorele DIY dar cred ca gresiti.
Eu sunt incepator si am multe de invatat dar sunteti convinsi ca ceilalti colegi cu DIY beau cafea proasta ???  Partea amuzanta ca automatele de cafea sunt urate dar se viseaza la automate de prajit. Pe de alta parte....faceti bine sa va cheltuiti banii. Trebuie sa traiasca si altii de pe urma pasiunii noastre .

Fiind tot la sectiunea Hottop iata si opinia mea.
Nu am spus nicaieri ca am o parere proasta despre prajitoarele DIY si nici ca cei care prajesc folosind astfel de instalatii beau cafea proasta.
Cafeaua este abordata prin prisma gustului acesteia, iar gustul, fiind o chestiune personala, nu poate fi analizat pentru a fi criticat. Asta nu inseamna ca nu poate fi educat si dezvoltat

Cele mai multe interventii au venit din partea unor adepti sau chiar posesori de prajitoare DIY care au formulat numeroase puncte de vedere legate de inutilitatea si de ineficienta cheltuirii unor sume de bani pentru achizitia de cuptoare de la producatori specializati.
La fel de numeroase au fost si postarile care arata ca masurarea parametrilor prajirii, temperatura si timpul, sunt un moft iar abordarea prajirii diferentiat, functie de soi, altitudine sau procesare este o complicare inutila.

Dupa sute de pagini citite, multe discutii cu prajitori profesionisti si dupa sute de prajiri am ajuns sa am propria experienta si propriile opinii in zona prajirii acasa.
Pot sa-ti exemplific cu faptul ca o cafea Malawi, care mie imi place foarte mult are gust complet diferit, chiar daca o prajesc in aceeasi durata totala de timp, insa dezvoltarea o fac diferit: cu cca 8-9 gc/min fata de 12-13 gc/min. Una imi place, cealalta nu.
Obtinerea variantei care este buna implica masurari destul de precise si o oarecare pricepere.

Daca un aparat DiY este construit in asa fel incat sa permita un control asupra procesului, atunci se pot realiza cu acesta profile care sa evidentieze specificul de gust ale soiurilor de cafea.
Jos palaria pentru cei ce poseda priceperea, rabdarea si timpul pentru a construi asa ceva.
Altfel boabele sunt doar tratate termic si nu preparate prin prajire.

Cafeaua este un aliment care trebuie preparat inainte de consum.
La o materie prima de calitate, principalul ingredient, care face diferenta intre un preparat de top si unul banal, este doar.....regimul termic si modul in care acesta este aplicat boabelor. Nu avem altceva la dispozitie pentru a "găti" cafeaua.

Te amuza faptul ca, desi nu sunt agreate automatele de cafea, visam la automate de prajit.
Aici, scuza-ma ca o spun direct, te inseli!
Hottop-P nu este un automat de prajit. Este un cuptor care a fost proiectat in asa fel incat sa memoreze profilele de prajire care raspund cerintelor utilizatorilor.
Memorarea se face prin introducere de catre operator a unor parametri pe care i-a experimentat in prealabil si care l-au convins . In timpul prajirii se poate interveni asupra marimii acestor parametri si se poate schimba profilul de prajire dupa dorinta.
In concluzie aparatul devine un automat doar daca asa vrea utilizatorul. Acesta este insa un mare avantaj deoarece prajirea devine un proce reproductibil, profilul putand fi recreat ori de cate ori se doreste.

Cat despre faptul ca altii traiesc de pe urma pasiunii noastre, oare noi nu traim de pe urma nevoilor altora !

Prajiri reusite tuturor, indiferent de modul in care o face fiecare!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#12
(03-09-2016, 23:50)RaduCarutasu Wrote: Intervin doar pentruca este o sectune dedicata prajitorului Hottop.
 
(04-09-2016, 20:18)RaduCarutasu Wrote: Fiind tot la sectiunea Hottop iata si opinia mea.

Fiind a doua atentionare...ma simt  constrans sa ma opresc de la comentarii. Scuzati interventia intr-un topic nepotrivit.
 
Reply
#13
(04-09-2016, 20:48)Gheorghe Wrote: Fiind a doua atentionare...ma simt  constrans sa ma opresc de la comentarii. Scuzati interventia intr-un topic nepotrivit.

Am facut trimitere la titlul thread-ului dintr-un singur motiv.

Sunt posesor de Hottop de cca 4 ani si, deoarece am scos in evidenta cateva aspecte pozitive in legatura precisa cu acest model, nu am dorit sa se asocieze cele scrise de mine cu vreo forma de reclama sau sa semene a recomandare pentru cei aflati in cautarea unui prajitor si sunt nehotarati.
Altfel nu as fi intervenit deloc sau as fi facut-o abordand altfel subiectul .
Acolo se discuta despre doua moduri diferite de a aborda prajirea, cu doua instalatii diferite (Hottop si DIY).
Nu as fi pomenit despre Hottop daca posturile legate de aparatele DIY ar fi fost intr-un thread despre Bullet sau Huky sau oricare alt cuptor produs industrial.
Nu stiu ce ti-ai imaginat cand ai scris randurile de mai sus dar, asa cum am precizat, acele lucruri pe care le-ai gandit nu au nicio legatura cu motivul pentru care am introdus eu, in acel mod, posturile mele!

Tocmai am prajit o Columbia, careia i-am scos in evidenta ciocolata dar i-am pastrat si aciditatea fructata si o Panama Geisha (Ecuator) la care gustul floral este deosebit.
Sunt convins ca vor fi delicioase la espresso!

Prajiri reusite tuturor!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#14
chestia e ca sunt si cafele care nu sunt foarte pretentioase la profilul de prajire sau la care se nimereste sa fie potrivit profilul de prajire al aparatului tau fara prea mare interventie, de multe ori nu-i nevoie sa urmaresti exact delta T ci poti sa sti ca la un anumit moment trebuie sa mai reduci sau sa maresti puterea sursei de caldura. prajirea se poate face in multe feluri.

nu pledez in nici un caz impotriva prajitoarelor care-ti ofera un asemenea control ca si Hottop. si mie mi-ar place sa iau de pe net profile de prajire, sa le incarc in program si sa fac experiente, sa modific grafice, sa vad care dau cele mai bune rezultate pe cafeaua mea. ce vreau eu de la voi e ca cei care prajesc tehnic sa nu-i desconsidere pe cei care prajesc artizanal si invers. se poate?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#15
"ce vreau eu de la voi e ca cei care prajesc tehnic sa nu-i desconsidere pe cei care prajesc artizanal si invers. se poate? "

Din pacate multe dintre discutiile de pe forum au devenit incrancenate si pline de patima.
Sincer, eu nu am sesizat ca cei care au facut eforturi considerabile sa-si achizitioneze niste aparate mai performante si se straduiesc sa invete si sa evolueze in ceea ce are ca finalitate placerea de a bea o cafea cu adevarat deosebita sa ii desconsidere pe cei care nu isi permit, nu doresc, nu au nevoie, nu cred ca ajuta sau din orice alte motive nu cheltuiesc in plus pentru aceasta placere, devenita pentru multi pasiune.
Faptul ca impartasesc din experientele lor, ca au propriile opinii izvorate din sute/mii de prajiri si ca incearca sa-si faca cunoscute rezultatele, nu cred ca se poate numi desconsiderare fata de altcineva, indiferent cine ar fi acesta si care are preocupari in aceasta zona. Opiniile si experienta vin din nenumaratele greseli, erori, rateuri dar si a si mai multor reusite.

Am vazut in schimb posturi care incearca sa-i puna intr-o zona a ciudatilor, a inconstientilor si a nepriceputilor pe cei care au facut si fac in continuare eforturi financiare ca sa se doteze cu aparate mai performante, insistand sa arate ineficienta si inutilitatea acestor eforturi.

Disputa este una fara rezultate si fara finalitate, tinand cont ca primii au trecut prin etapa aparatelor entry level sau bricolate si si-au dorit mai mult .
Odata ce au ajuns sa vada ce inseamna mai mult, intrebati fiind daca ar reveni la nivelul anterior, raspunsul este nu.

Este si motivul pentru care forumul are, in prezent, doua componente.
Una vizibila tuturor si una in privat.
Constat ca discutiile in privat sunt mult mai interesante, mai pline de idei, de schimburi de experiente decat cele la vedere si accesibile tuturor.
In privat comunica cei care doresc sa evolueze, sa se doteze cu aparate mai performante decat cele pe care le detin in prezent dar nu doresc sa fie priviti ca niste ciudatenii risipitoare si vor sa se tina departe de aceasta polemica intretinuta artificial de niste abordari rautacioase, provenite de multe ori din lipsa de informatii si de experienta.

Prajirea acasa chiar este frumoasa si ofera satisfactii extraordinare!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#16
Nu mi se pare in regula ca discutiile in privat sa fie mai interesante. Asta goleste forumul de substanta. Poate trebuie facut ceva.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#17
mutarea discutiilor pe privat nu-i o treaba prea buna. scopul forumului e pt share. poate ca mutarea respectivelor discutii la vedere i-ar impulsiona pe mai multi sa inteleaga ce pot face aparatele mai scumpe si eventual unii dintre ei sa achizitioneze asa ceva.

mi-am updatat si semnatura...
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#18
Ultima postare a lui Radu arata exact situatia actuala a forumului. 

Discutiile in privat sunt pline de respect si contin un vagon de informatie utila si la obiect. 

Am ajuns sa prefer sa citesc, dar sa nu mai emit opinii pe "partea vizibila". Cind am nevoie, si voi avea multa ... multa voi apela in continuare la discutiile in privat.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#19
Ma simt vinovat de 'atmosfera incrancenata"  dar sincer ,nu asta era intentia mea. Deja prajitul acasa nu e bine vazut si nu se vorbeste prea mult. Deja suntem putini cei care prajim ,ar fi culmea sa ne certam intre noi si sa facem ...."bisericute " ( ca tot se vorbea acum ceva timp Smile ). Cel putin pt mine nu conteaza cum prajim fiecare ,importatnt e sa fim multumiti de ce bem. Interventia mea referitoare la Hottop era in ideea ca cel care voia sa-l cumpere a ramas un pic dezamagit de pret. Nu cred ca pune nimeni la indoiala capacitatile hottopului si nici cele a colegului Carutasu ( care imi rezulta unul dintre pionerii prajitului acasa). Ideea era ca , pt cineva novice in ale prajitoriei , POATE ar fi mai buna o initiere cu o metoda simpla si putin costoasa ( gen bol si pistol termic ) . Dupa aia,dupa ce-ai mirosit si vazut transformarile cafei prajite si simti ca este ceea ce te intereseaza ...investesti o suma importanta. Intentia mea a fost buna ,dar se pare ca nu am reusit sa o transmit bine Sad. Mi-ar parea tare rau sa se inoculeze ideea ca se poate praji ceva decent doar cu aparate de mii de euro .Deja espressomanii sunt speriati de aparenta dificultate a prajitului acasa...daca le mai bagam in cap ca trebuie sa cheltuie si mii de euro...  Sad(( In schimb mi-ar place foarte mult sa se incurajeze " prajitul in tigaie" asa pt initiere. In rest fiecare isi cheltuie banii cum vrea  Smile.
 
Reply
#20
pace voua, cititorilor! Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#21
Discutia trebuie sa aiba in vedere si alte aspecte, precizate sau nu pe aici.  In functie de job-ul si afacerile fiecaruia, exista un anumit nivel financiar de la care privesti lucrurile cu o mult mai mare detasare, dorindu-ti un produs finit apreciat si pe forumurile de profil din afara, proiectat de niste oameni in care tu ai incredere ca se pricep. Or, a intra pe un topic unde deja se discuta de prajitorul X si a sugera ca nu trebuia cumparat produsul respectiv deoarece in atelier se poate face altceva care prajeste la fel sau mai bine, bineinteles ca va inflama usor spiritele si va trezi sentimente de...autoaparare sa le spunem.

Plus ca unii viitori home roasteri au deja papile fine, antrenandu-se ani la rand cu diverse cafele de specialitate (poate nu neaparat ieftine) de la prajitori de top, fiind incantati de zona mai "jucausa a gusturilor", cu accent pe floral / fructat. Avand deja o baza de gusturi formata, cerintele si argumentele pentru un DIY distrugator de mituri vor fi si mai mari. Si oricum, in alt topic decat cel in care se vorbeste de prajitorul X.  

Iar singura sansa de a se ajunge la o concluzie clara este o intalnire cu sculele pe masa, pe care bubucalu ar gadui-o cu mare placere la centrul cultural unde am mai facut ispravi Smile  Si daca ma gandesc bine, chiar nu am facut niciodata o astfel de intrevedere comparativa...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Ca sa raspund la intrebarea din titlu. Subiectiv vorbind, da merita.
1.Dar doar daca nu reprezinta un efort deosebit. Daca renunti la concediu sau iti faci credit, atunci nu, nu merita. Este fita, hobby, etc - se poate trai f bine si fara.

2.Daca excludem efortul financiar din raspuns, intrebarea se mai complica un pic. Evident ca daca incepi sa iti imaginez BOM-ul aproximativ la pret de ebay, din care sigur uiti 30-40% din cost, sari peste manopera, logistica si profit, pare ca ar trebui sa fie maxim jumatate. Personal, eu incerc sa inteleg ca platesc si pentru eforturile de proiectare, si pentru rateurile din perioada aia, si ma bucur ca primesc un produs care stiu deja de la altii cum functioneaza

Si ca sa concluzionez, de 5 luni si 50Kg, nu regret nimic Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#23
Fara sa tinem cont de energie, din diferenta de circa 10 euro pe kg, amortizarea ar fi de 6 ani la un consum de 2kg pe luna. Merita?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#24
Imi permit sa intervin si eu in aceasta discutie deoarece consider ca este important pentru cine isi doreste sa faca o investitie considerabila.
Pentru cine investita nu reprezinta o problema financiara atunci cele de mai jos pot reprezenta doar un punct de reper.
Motivele pentru care dorim sa prajim acasa sunt in mare trei :
 a) Nu suntem multumiti de ceea ce cumparam din comert si dorim sa obtinem mai mult de la boabele verzi ;
 b) Suntem pasionati de fenomenul prajire si dorim sa il practicam ca pe un hobby eventual cu rezultate spectaculoase in ceasca ;
 c) Consideram ca pe termen lung costurile atasate consumului zilnic de cafea vor scadea.

Evident ca putem dezbate pagini intregi pentru fiecare din punctele de mai sus.

Pentru cei ce inca nu au fost intr-o prajitorie de cafea sau care inca nu au incercat de unii singuri ori impreuna cu cineva sa prajeasca atrag atentia asupra urmatoarelor aspecte :
 a) Daca vrem sa fim mai buni decat artizanii prajitori din comert este nevoie de timp considerabil ce trebuie investit in curba de invatare si experimentare ;
 b) Trebuie sa gasiti un furnizor de cafea verde de buna calitate pentru a obtine lucruri spectaculoase in ceasca. Tineti minte, prajitorii intotdeauna vor 'lua' din calitatea bobului de cafea verde ;
 c) Este un proces care genereaza disconfort, exista fum si pleava iar managementul acestora este important daca nu vrem sa dormim pe pres acasa ;
 d) Ideal pentru rezultate exceptionale este nevoie de 'scule' suplimentare
 
Reply
#25
Eugen,

Din ce ai scris aici , cred ca doar punctul c si partial b din prima parte are legatura cu costul prajitorului, restul sint consideratii generale despre prajitul cafelei, indiferent de metoda/aparat.

Si , fara suparare si chef de discutii pe linga, dar citind ce ai scris cred ca multi is vor pierde cheful de a praji ... practic nu vad nimic incurajator in ce ai scris.

Iti voi da motivele mele. In urma unei vizite la un prieten, am primitcadou un Nesco. O jucarica interesanta zic eu, prajeste ( mai mult coace as spune) uniform dar este evident ca este mult loc de mai bine. Totusi , bucuria cafelei prajite de mine a compensat lipsurile. Nu a fost fiasco, sa nu fiu gresit inteles, am avut arome, gusturi foarte placute in ceea ce am prajit. 
Acum 2 sapatmini prietenul meu m-a intrebat cum ma descurc cu Nesco, dorea sa isi cumpere unul si pentru el. I-am spus care sint concluziile mele si zis ok, ce ar trebui sa cumparam ? 
Chia in acea perioada am fost sa imi cumapr cafea de la Yume si Razvan a fost categoric ... hottop. Am transmis mai departe raspunsul si ca urmare am primit cadou un hottop care va ajunge la mine sapatmina asta (sper).
Dar, sigur as fi incercat si eu un upgrade de la Nesco, sau l-as fi desfacut sa incerc sa il controlez cu un Arduino.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#26
"Merita aprox. 1500 Euro un prajitor de 250g ?"

Merita sau nu dupa ce criterii ?
Cum evaluam raportul pret, calitate ?
Din punctul cui de vedere?
In comparatie cu ce ?
Suntem in fata unei decizii de cumparare, suntem nehotaraiti sau ne dam doar cu parerea?
A fost studiata oferta echivalenta si se poate face o analiza SWOT ?

Cine doreste un cuptor cu care sa prajeasca 250 de grame de cafea are la dispozitie o multime de variante si nu il obliga nimeni sa scoata din buzunat 1500 de euro .

Exista o multime de prajitoare casnice care costa cu mult mai putin!
Ex: Behmor de pe la 300 de euro, Gene max 500 euro, Dieckman, Nesco 150 euro, Freshroast vreo 200 de euro, Stovetop popcorn popper cca 30 euro si multe altele? Tongue
Cui nu-i place Hottop-ul poate sa-si ia oricare din cuptoarele mai ieftine enumerate mai sus.

Sa criticam Mercedesul deoarece este scump cand pe piata este si Loganul cu mult mai ieftin nu cred ca este corect. Fiecare Ocupa locul sau pe piata.

PS.
Cei de la Sweetmarias au facut aceasta comparatie pentru noi:
http://legacy.sweetmarias.com/roastercom...nchart.php
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#27
poate doar sotia s-o convingi ca "merita", dar si ea te aproba si se gandeste ca-i mai bun viciul asta decat sa meargi la baut si la fufe. in rest noi cumparam jucariile pt hobby, pt placerea noastra si a celor din jur. acu daca se pune intrebarea daca merita sa dam atatia bani pe o fitza, raspunsul ar fi: depinde in ce ritm castigi banii si daca alte nevoi le ai rezolvate. pe Becali daca ar ajunge sa-l pasioneze cafeaua sunt sigur ca ar cumpara cateva probat-uri si altele din aceiasi gama de pret fara sa stea pe ganduri.

acu nu cred ca trebuie desconsiderati cei care obtin rezultate cel putin decente cu mijoace artizanale. exista lume care ii place sa bricoleze si de multe ori rezultatele nu sunt de aruncat.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#28
Nicusor,
Eu nu vreau sa descurajez pe nimeni, chiar dimpotriva vreau sa incurajez, eu la randul meu prajesc si o fac cu o foarte mare placere si am investit multi bani ca sa ajung in punctul in care am ajuns si aici nu ma refere doar la aparat in sine !
Sunt colegi de forum care s-au apucat din considerentul (a), asa ca este o posibilitate reala in lista celor trei propusa de mine.

Sunt convins ca ideea de a avea cafea proaspat prajita de tine este una romantica, dar eu cred ca este important de stiut ca fara o documentare temeinica exista posibilitatea sa transformi o cafea verde de specialitate intr-una in cel mai bun caz gourmet. Ce inteleg eu prin documentare temeinica ? Urmatorul minim:
1. O ideea asupra varietalurilor de cafea, macar cele imporante (Typica, Bourbon, Catuai, Caturra, Mundo Novo, Pacamara). Fiecare caracteristica a acestor varietaluri iti vor conferi impreuna cu tara de origine indicii asupra modului in care trebuie sa abordezi profilul de prajire ;
2. Sa cunosti FOARTE bine aparatul si modul acestuia de functionare ; Aceasta informatie te va ajuta sa scoti maximum din cafeaua ta verde.
3. Sa intelegi la nivel principial diferentele intre transferul de caldura conductiv, convectiv si radiant ; Este important sa intelegi cand poti compensa si de ce trebuie sa faci asta, un transfer radiant si/sau conductiv cu unul convectiv ; Aici este vorba de modul in care tu o sa abordezi diferitele faze ale prajirii, pre-uscare, Maillard, caramelizare, dezvoltare ;
4. Trebuie sa ai informatii despre bobul verde, de ce este acesta umed, cat de umed trebuie sa fie, ce densitate are, cum variaza densitatea functie de altitudinea la care a fost cultivat, cat de mare este bobul, ce tip de procesare a suferit si alte informatii mai marunte ;
5. Ce este First Crack, ce este Second Crack, ce este Maillard, ce este caramelizarea, ce este racirea evaporativa si cand apare, ce este RoR-ul si care este importanta acestuia.

Nu vreau ca postul meu sa para un gest indreptat impotriva prajitului acasa ci doar un sfat legat de ceea ce presupune a scoate dintr-o cafea verde de specialitate o cafea prajita de specialitate !

Fane sunt absolut deacord cu tine, pentru cei ce privesc aceasta activitate DOAR CA UN HOBBY, practic nu exista reguli si este absolut OK !

Eu incerc sa vad problema din punct de vedere al comunitatii noastre de iubitori ai cafelei de specialitate. Daca tu te multumesti, de exemplu, sa bei doar cafea prajita de tine intr-un mod mai putin performant (cafea coapta, acra si nedezvoltata, cu amar pe retrogust) si o faci pe o perioada lunga de timp, s-ar putea ca atunci cand o sa bei o cafea corect prajita si in care artizanul prajitor a pus in evidenta ce are mai bun acea boaba de oferit sa ti se para in cel mai bun caz banala.

Sfatul si parerea mea este ca daca vreti sa pasiti in lumea prajirii de cafea sa nu va limitati, sa facem intalniri intre home roasteri, sa dezbatem subiecte legate de profilare, sa cumparati cafea de la prajitoriile noastre, intr-un cuvant sa va extindeti in mod constant orizontul.
 
Reply
#29
eugenm, ai face un mare bine comunitatii daca ai dezvolta intr-un topic, pe intelesul tuturor cele 5 puncte enumerate de tine. ar fi topicul care ar trebui sa-l parcurga fiecare prajitor incepator.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#30
(05-09-2016, 17:44)baloozzy Wrote: Fara sa tinem cont de energie, din diferenta de circa 10 euro pe kg, amortizarea ar fi de 6 ani la un consum de 2kg pe luna. Merita?

Chiar si asa eu cred ca da!

Dupa sase ani de utilizat cuptorul ai doua variante :

1- te lasi de praajit
Il vinzi si s-ar putea sa faci un profit de macar 500-700 de euro. Nu am gasit Hottop-P sh de vanzare, deci, se pare ca, cei care le au sunt multumiti si nu le vand. Pe forum s-a vandut unul, varianta K ( mai ieftina, neprogramabila), cu vreo o mie de euro. Dupa 2 kg de cafe aprajite lunar, timp de sase ani cuptorul va avea doar 100 de ore de functionare maxim ( am pus 20 de min la sarja de 250 de grame). Practic , daca va fi intretinut corespunzator, va fi intr-o stare excelenta.
2- continui sa prajesti acasa
Faci 252 de euro profit lunar .

O fi bine, o fi rau ? Huh
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)