Hello There, Guest! Login Register


Masina de paine

#91
(02-02-2021, 15:43)Mihai L Wrote: Partea cu stransul fainii de peste tot este doar daca ai spasme...
Am facut aseara la masina o paine (cred ca de mai bine de un an si jumatate nu am mai folosit-o). Nu se poate compara cu painea cu maia in niciun caz, insa poate fi o aternativa decenta a painii din comert “cu de toate”.

Oi avea și ceva spasme. Lucrez la birou de vreo 20 de ani, m-au cam tâmpit monitoarele.  Tongue

Exact asta era și ideea. Cumperi mașină de pâine dacă vrei ceva între aditivata din comerț și pâinea de casă. Altfel, evident, cumperi făină de moară, drojdie bio, sare de la Slănic, apă de puț de la Sinaia, un cuptoraș cu lemne și-ți faci o pâine de numa'. Big Grin

@dev: faza nu e să aibă beneficii ci să nu aibă tot atâtea dezavantaje ca franzela albă la 1 leu.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#92
În zona voastră, nu exista pâine curată, nu neapărat cu maia? Cam orice brutărie respectabilă are măcar un sortiment de pâine fără E-uri. Și care sigur nu e făcută în 2-3 ore de la zero.

Aici în oraș, se bate lumea pe o pâine cu maia, departe de ceea ce poți face acasă, adusă de pe la minim 80km distanță.
 
Reply
#93
Nu te obliga nimeni sa iei franzela la 1 leu...
Poti cumpara insa si de la brutarii artizanale. Ideea e ca daca iei o faina bio, diverse ingrediente de calitate si masina de paine, curentul folosit, deja urci mult pretul comparativ cu franzela la 1 leu. Si nu scoti ceva comparabil cu brutariile artizanale. Un alt mare avantaj ar fi diversitatea.
Singura problema ar fi lipsa acestor brutarii peste tot. In Bucuresti da, avem destule.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#94
Guys, pe unde stau eu nu prea se găsește pâine artizanală sau curată/bio cu maia. Am la dispoziție doar supermarket-uri cu pâine din aluat congelat sau pâine la pungă. Dacă aveam o brutărie decentă pe lângă mine... altfel stăteau lucrurile.

Oricum, recunosc, nu-s fan imens pâine. Mă mulțumesc cu ~100 de grame pe zi, deci nu merită să alerg după ceva deosebit. Cred că de fapt pt. asta e bun aparatul, nu pt. cei care vor o pâine de-ți plescăie gura după ce muști din ea. Smile
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#95
Si eu tot 100g pe zi mananc, impreuna cu sotia, asta face o paine de 600g la 3 zile.
Este deja rutina de 2 ori pe saptamana prepararea ei.
Daca ai MegaImage pe langa tine, la cum e plina capitala de ei cam greu sa nu ai... poti gasi paine Michael's Artisan Bakery, la 5 lei 450g, am mai scris de ea, cred ca in topicul de paine, daca nu aici.
 
Reply
#96
Ma gandesc cat e de mare un espresso si daca merita investitia...
Painea de la MAB e chiar decenta, si eu mai iau cand se termina sau nu apuc sa fac. Un avantaj pentru ei e distributia in Bucuresti.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#97
(02-02-2021, 18:22)renatoa Wrote: [...] poti gasi paine Michael's Artisan Bakery, la 5 lei 450g, [...]

Danke Renato, am să caut.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#98
Și dacă suntem din Moldova ce facem Sad
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#99
Sa ne spuna mama lui Stefan cel Mare... crezi ca si-ar fi luat masina de facut paine ?  Big Grin

Aveti 3 Mega in iasi, plus 3 Crf Market, toate tin paine Michael's.
Poate ar fi bine, cu ocazia asta, sa faceti cunostiinta cu un site care in ultima vreme mi-a devenit extrem de util: monitorul preturilor.

Este surprinzator pentru o aplicatie "de stat" cat de bine s-au integrat cu stocurile marilor magazine, mergand pana la a indica precis doar acele magazine dintr-o anumita retea care au un anumit produs.
De exemplu faina xxx, doar la 3 din cel 7 Lidl din Craiova. Cand ma duc sa cumpar ma duc la fix, nu la vanat de vant...
Totul este sa nimeresti denumirea produsului, multe au nume cam criptice, dupa cum vedeti si in cazul MAB.
Asa si cu painea asta, aveti atasat filtrul cu care am facut cautarea, apoi am marcat cele 3 produse MAB aparut in lista, si mi-a dat lista magazinelor care o aveau in stoc probabil azi, nu se stie exact cand,si amplasarea lor pe harta.


Attached Files Thumbnail(s)
       
 
Reply
Voi oropsiți ai sorții....

http://cosulcupaini.ro/
 
Reply
Smile tocmai sunt la faza din dina pâinea lenesului, dar eu cred ca folosește mai multa apa, sa vedem ce iese, o sa o bag la un vas de sticla, cre dca rezista la 240 de grade nu?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Vezi ca am adaugat multe mai sus la mesajul cu magazinele.

Daca e vorba de vas Pyrex sau Jena, da, tine.
Problema este sa fie destul de inalt, daca nu ai minim 10 cm spatiu interior mai bine nu.
Eu folosesc o baza dintr-un capac Jena si acopar cu un bol de tabla emailata, merge si inox.
Nu trebuie sa fie ceva greu, fonta sau alte heavy metal... nu ai nevoie de nici o acumulare de caldura, contrar celor propagate prin forumuri. Caldura e in aer.
Dupa ce postez ma duc sa fac o poza ca sa intelegi mai clar cum coc eu painea. Intamplator chiar acum copsei una Smile
 
Reply
Ms, renatoa,
Da eu nu inteleg de ce se cheamă pâinea lenesului Smile. Pâinea lenesului ar fi : frămânți, dospire, la cuptor și gata Smile.
Ce a-și putea sa fac sa am coaja moale? Sa o acopăr cu ceva după ce e gata?

Est Voila, sper ca asa se scrie Big Grin
[Image: 385c29c927338db69e682612778a2311.jpg]
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Et... in Arcadio ego Wink

Inca la inceput in ale painii, nu iti dai seama ce importanta si efect au avut acele impaturiri care se pare ca ti se par o complicare inutila... lenesule  Tongue
Ai taiat-o, gustat, cum e ?
Sa ceri coaja moale este ca si cum ai cere zahar sa pui in cafea, inca esti anesteziat pe paine feliata  Big Grin
 
Reply
Smile) a iesit super bună, coaja moale crocanta, am mâncat jumate Big Grin, când făceam la mașină de pâine clar nu iese asa... Coaja a ieșit super ca, am lăsat mai puțin cu 5 minute ultima faza.
Acum vreau sa fac și cu 1 kg de faina dar am nevoie de un vas mai mare.. Dacă pun o oala emailata e ok?
Ma gândesc sa iau și niște coșuri din alea de pluta sau din ce o fi, ajuta?
Thanks
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Merge si cu oala cu capac. La un moment dat aveam una de la Ikea, cu fundul mai gros.
Preferabil o solutie care sa inmagazineze si caldura. Este in aer, dar nu e suficient intotdeauna. Cuptoarele de acasa nu pastreaza asa de bine caldura, se racesc repede.
Ca idee, chiar daca pui cuptorul la 250 grade, vei regasi la aer de multe ori 210-220 grade in timpul coacerii, la inceput (cel putin la cele cu gaz). Si nu vrem asta, mai ales daca e putin supradospita si nu mai are putere sa creasca.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(02-02-2021, 21:40)d2florin Wrote: Ms, renatoa,
Da eu nu inteleg de ce se cheamă pâinea lenesului Smile. Pâinea lenesului ar fi : frămânți, dospire, la cuptor și gata Smile.
Ce a-și putea sa fac sa am coaja moale? Sa o acopăr cu ceva după ce e gata?

Est Voila, sper ca asa se scrie Big Grin
[Image: 385c29c927338db69e682612778a2311.jpg]

Unde e linkul de pe forum cu painea lenesului dupa care ai făcut reteta asta? Am cautat dar nu sunt sigur dacă am gasit ce trebuie
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Cred că asta e:

https://savoriurbane.com/paine-de-casa-n...ta-rapida/
 
Reply
(02-02-2021, 21:40)d2florin Wrote: Est Voila, sper ca asa se scrie Big Grin

Nu se scrie așa. Dar daca a iesit painea gustoasa.....
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
Da, asta este.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(03-02-2021, 09:39)dev Wrote: Cred că asta e:

https://savoriurbane.com/paine-de-casa-n...ta-rapida/

Aia este, cu precizarea ca de la a doua am renuntat la ulei si zahar, si am trecut pe faina 650, eventual cu 10-15% integrala/secara/spelta.
E pacat sa faci asa ceva cu "aditivi"... Smile

@d2florin: 70% hidratare este foarte potrivita pentru un incepator, ma asteptam sa zici ca e prea umeda.
Poti creste cantitatea de apa, dar treptat, maxim cate 2%
In functie de faina care o ai, vei vedea ca pe la aprox 75% la un moment dat se va schimba radical comportarea aluatului, va deveni o mazga lipicioasa care te va exaspera, de iti va veni sa il abandonezi. No panic, o linguritza de faina, maxim 1% presarata peste aluat si incorporata rapid il va aduce inapoi la cel cu care erai obisnuit.
Toate astea se petrec in faza de amestec initiala. Atunci trebuie sa ii decizi gradul de hidratare... NU se adauga faina ulterior in aluat !
La paine de 700g care o fac eu 5g de apa inseamna 1%. O linguritza de faina 7g tot cam atat.
Astea sunt limitele in care jonglezi, si in care se schimba comportamentul aluatului radical.

La fel ca si la cafea noi facem fine tuning aici... testam limitele. Mai dur decat profesionistii in baruri.
Pe un sac de faina "profesionala" de 20 kg, pentru brutarie, am citit ca admite maxim 66% hidratare... aia nu au timp de prostii, sa experimenteze, vor sa le iasa aluatul din prima, nu sa il dea mixerul pe toti peretii Smile
Aceeasi faina varianta la kg pentru supermarket, eu am reusit sa o duc pana la 75% fara sa am probleme, de abia pe la 77% se rupe firul... de gluten Smile
 
Reply
Thanks,
Niște trucuri astfel încât sa nu se sfarame pls , deja a doua zi începe sa facă doar firimituri
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(03-02-2021, 16:46)d2florin Wrote: Thanks,
Niște trucuri astfel încât sa nu se sfarame pls , deja a doua zi începe sa facă doar firimituri


Doar daca treci pe maia. Painea cu maia nu face firimituri.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Smile) jale cu maiaua asta, ma enervez și ma ocup și de ea

Acum o sa fac pâinea lenesului rețea full la oala de fonta emailata.. Cred ca rezista la 230 grade. O sa folosesc și hârtie de copt
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Inspiratie: http://blog.codrudepaine.ro/

Cunosc autoarea si chiar recomand ca sursa de inspiratie.
online: ACS Vesuvius EVO Leva / Niche Zero
offline: Flair Signature Pro / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
(03-02-2021, 09:39)dev Wrote: Cred că asta e:

https://savoriurbane.com/paine-de-casa-n...ta-rapida/

20g de are?! Mamaaa, si unii se mai vaita ca ii ia inima de la o cafea Smile 
Cat este minimul acceptabil de sare, la un kg de faina?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Standard e cam 2% raportat la faina. Eu fac cu 650g de faina si ies doua paini de cca 550g, deci cam 12g sare la 1kg paine...?

Dar ia in calcul ca nu mananci o paine de 1.6kg la o masa... Nici macar intr-o zi.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
1% este minimul, dar standardul este 1.8-2%

Inca o chestie care merita atentie cand va calculati cantitate de sare consumata... nu sare in sine este dusmanul inimii, ci sodiul ! Care este 40% din sare.
Asa ca majoritatea articolelor de popularizare sunt gresite, iau cifra de sodiu din surse medicale si o baga drept sare !
Chiar si la FDA avem un raspuns ambiguu... 
Quote:...the Dietary Guidelines for Americans recommends limiting sodium intake to less than 2,300 mg per day—that's equal to about 1 teaspoon of salt!

Daca mergi mai departe cu cercetarea, afli ca de fapt o linguritza de sare in standarde de bucatarie inseamna 5.9 grame, asa ca este corect ce scriu acolo, doar ca nu o duc pana la cap, ca sa nu incurajeze consumul probabil... 

Ca sa ingurgitezi cantitatea asta de sare numai din paine, ar trebui sa mananci cam 450 grame pe zi, singur, ceeace e cam mult totusi, dupa toate cutumele. Romanul mediu statistic mananca cam 250g pe zi.
 
Reply
Stai sa vezi ca pun unii si 3% la un blat de pizza... E ca si cum ai cere audienta la doamna cu coasa.  Rolleyes
 
Reply
Și la cast iron, rules,
[Image: 47167bd0e4dccbac8da1099ac966ba19.jpg][Image: 6e013fa2778bd2f0728d9229a633415c.jpg]
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)