Hello There, Guest! Login Register


Mare intalnire Espressoman + concurs de home roasting

#31
Ma inscriu si eu, multam!
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
#32
Ma straduies max sa ajung azi sa iau cafeaua.
Maine dimineata intentionez sa prajesc si o voi da cuiva sa o aduca la intalnire.
Daca nu pot participa eu, macar cafeaua de la mine sa fie prezenta!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#33
o expediere in provincie se poate?

Radu, sunt de acord ce spui tu, dar pt inceput eu spun sa nu punem multe reguli.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#34
Am obtinut pentru juriu o rasnita Mazzer ZM de la Alex Ecuator Cafe Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#35
(06-07-2018, 10:27)Fane Wrote: .....
Radu, sunt de acord ce spui tu, dar pt inceput eu spun sa nu punem multe reguli.

Absolut de acord!
Am inteles care este sensul demersului, caracterul sau amical, cu mai multe obiective de parcurs:
-putina cafea
-cateva masinarii de prezenta
-muulta bere de degustat
-distractie maxima!??
Deci cafeaua este pretextul; berea va fi vedeta (caldura mare)???
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#36
dap. cam asa ceva. daca punem multe reguli de la inceput speriem lumea. principalul obiectiv al acestei ture eu spun ca ar trebui sa fie legarea comunitatii.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#37
Hai ca era sa ratez topicul Smile
Sunt la serviciu pe 22, dar o sa incerc sa schimb ceva pentru a putea ajunge.
Desi in ultima vreme am cam renuntat la prajitul acasa (din cauza lui bubucalu am renuntat...nu prea reseam sa o scot mai buna decat el Smile), daca resesc sa ajung la eveniment ma bag si la prajire.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#38
Am primit cafeaua, multumiri pentru efort celor implicati.

(06-07-2018, 10:33)Lyvyoo Wrote: Am obtinut pentru juriu o rasnita Mazzer ZM de la Alex Ecuator Cafe Smile

Sa nu fie cu cutite pentru filtru, asa cum vine stoc...
 
Reply
#39
Pai jurizarea se va face prin metode de filtrare
@nickso - te asteptam cu drag, dar si daca nu reusesti, fa-ti un timing astfel incat pana vineri 20 iulie sa poti trimite cafeaua verde de la Cosmin
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#40
Cum putem cat mai usor sa transmitem live video / audio, macar jurizarea? De ce am avea nevoie, in afara de o conexiune ok la net?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#41
(06-07-2018, 11:38)Lyvyoo Wrote: Pai jurizarea se va face prin metode de filtrare
@nickso - te asteptam cu drag, dar si daca nu reusesti, fa-ti un timing astfel incat pana vineri 20 iulie sa poti trimite cafeaua verde de la Cosmin
In cazul asta nu aveți nevoie de degazare mai mult de 1 zi.

S-ar mai putea înțelege că scopul este un omniroast care să dea bine și pe filtru și pe espresso.
 
Reply
#42
Ma inscriu si eu la prajeala Smile
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#43
(06-07-2018, 13:24)dev Wrote: S-ar mai putea înțelege că scopul este un omniroast care să dea bine și pe filtru și pe espresso.


prajirea pt comp este de filtru, pt ca se face cupping.
eu n as recomanda sa mearga cineva cu dezvoltarea incat sa fie buna cafeaua si pt espresso, apare gustul de roast si asta se depuncteaza.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#44
Da, chiar ca nu mai e nevoie de degazare deloc in cazul asta, daca jurizarea este cupping standard... se poate face si la 3 ore de la prajire, iar la o saptamana deja s-au pierdut multe arome, e una din chestiile care nu le inteleg la espresso...
Cine vine din provincie as zice ca poate chiar sa aduca cafeaua direct la locul faptei, nu vad sensul sa mai faca un drum prin curier, ca sa stea cateva zile la organizatori...  Confused
 
Reply
#45
(05-07-2018, 14:27)bogdan_geor Wrote: bine fie... vin si eu.


ca sa nu existe dubii in exprimarea mea, eu doar vin, nu particip la competitia de roasting
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#46
Deci te bagi renatoa?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#47
(06-07-2018, 13:41)bogdan_geor Wrote:
(05-07-2018, 14:27)bogdan_geor Wrote: bine fie... vin si eu.


ca sa nu existe dubii in exprimarea mea, eu doar vin, nu particip la competitia de roasting
Eu zic ca si prajitorii experimentati ar putea participa, atata timp cat vor praji cafeaua la ceva wok sau maxim un aparat de popcorn fara pedale Smile)
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#48
Dragi colegi, ma bucura implicarea si sustinerea voastra.
Ii rog pe cei interesati de participarea la concurs sa transmita detaliile de livrare pe PM colegului @eugenm caruia ii multumesc pentru ajutor.
@bogdan_geor: am fost cam buimac ca te-am inscris in juriu :-)
@dev cafelele vor fi jurizate cu protocol si fise de cupping,
avem nevoie de minim 80 g pentru o evaluare. Daca ne trimiteti mai muta cafea, o vom gusta cu bucurie pe toata aparatura fantezista ce se anunta prezenta.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#49
(06-07-2018, 13:41)Lyvyoo Wrote: Deci te bagi renatoa?

Pai... trebuie sa iasa unul ultimul... Tongue
 
Reply
#50
Eu sunt in Bucuresti weekend-ul asta. De unde pot ridica pachetul cu cafea verde? M-am inscris la prajit, nu si la eveniment.
 
Reply
#51
da-i un PM lui Eugenm
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#52
(06-07-2018, 13:39)bogdan_geor Wrote:
(06-07-2018, 13:24)dev Wrote: prajirea pt comp este de filtru, pt ca se face cupping.eu n as recomanda sa mearga cineva cu dezvoltarea incat sa fie buna cafeaua si pt espresso, apare gustul de roast si asta se depuncteaza.
 

Pai ce sa fac, eu prajesc az, maine cel tarziui!
Sa nu beti ca sa nu va imbolnaviti!???
Se strica boabele pana va apucati voi de ele!?
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#53
Poate te primesc cu ai multe șarje...
 
Reply
#54
Si atunci,  um prajim?
Eu nu stiu sa prajesc nici pentru espresso, pentru cupping ca sa mai zic?

(06-07-2018, 15:23)dev Wrote: Poate te primesc cu ai multe șarje...

De saptamana viitoare plec in vacanta.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#55
Am intrat in posesia cafelei verzi. Saptamana viitoare prajesc si trimit la degustare. Multumim @bubucalu Smile
 
Reply
#56
Dupa ce am baut o cafea, dupa ceva povestioare, am plecat cu cafeaua.
Multumesc @bubucalu!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#57
Am preluat mesajele voastre, mi-am notat adresele, daca mai primesc intre timp centralizez si luni la prima ora trimit. Maine ma vad cu @bubucalu si preiau cafele verzi.

Sfatul meu este ca cei ce vor trimite cafeaua prin curier sa incerce sa prajeasca in jur de 16-17 iulie ca sa ajunga prin curier la timp. Cei ce pot inmana cafeaua catre @Lyvyoo @bubucalu @Raducanu sau chiar catre mine direct sa incerce sa prajeasca in jur de 18-19 iulie.

Un alt sfat ar fi sa testati mai multe abordari ale cafelei si sa va faceti propriul protocol de cupping. O sa detaliem cu exactitate fiecare pas ce il vom urma la cupping, inclusiv fisele, gramajele, dimensiunea macinaturii, temperaturile, etc.

O rugaminte catre toti participantii, in momentul cand trimiteti cafelele sau ni le inmanati adaugati si cateva detalii tehnice ale profilului de prajite (greutate sarja, timp de prajire, temperaturi cine poate masura sau chiar un profil documentat electronic, etc.)

Va exista un protocol de anonimizare. Probabil @Lyvyoo sau alti colegi ce se ofera voluntari vor prelua cafelele concurentilor si le vor coda astfel incat cei din juriu sa nu poata cunoaste care sunt persoanele din spatele boabelor prajite.

Un scurt centralizator. Daca exita update-uri sau precizari de facut modific. Daca nu este un secret mi-ar placea ca toti concurentii sa isi declare aparatul sau metoda prin care vor praji cafeaua pusa la bataie de @bubucalu:
 =12ptNr.=12ptNume participant=12ptTip prajitor casnic=12ptCafea verde=12pt1=12ptdev=12ptfluid bed roaster=12ptPrimit=12pt2=12ptbogy=12ptPopper Roaster DIY cu Artisan=12ptInscris=12pt3=12ptdinurm=12pt =12ptInscris=12pt4=12ptRaduCarutasu=12ptHottop kn-8828b-2k+/Artisan mod=12ptPrimit=12pt5=12ptDot=12pt =12ptInscris=12pt6=12ptrenatoa=12pt =12ptInscris=12pt7=12ptradus=12ptGene CBR 101=12ptInscris=12pt8=12ptbaloozzy=12ptAillio R1 Bullet=12ptInscris
 
Reply
#58
ca sa nu fie vreo discutie: daca prin nu stiu ce minune castig ceva, ce castig pleaca la urmatorul din lista. eu particip doar de placere. sa nu planeze banuieli de blat si sa ma ia DNA-ul Smile , cat o mai exista Sad ...
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#59
Update aici: Centralizator concurenti
 
Reply
#60
Sunt convins ca si dl. @radudani o sa ne anunte in curand ca se inscrie in concurs. Il asigur ca avem cafea verde pusa deoparte pentru dansul Smile !
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)