Hello There, Guest! Login Register


Mahlkonig k30 RFID

#1
Salut, am cumparat de curand o rasnita mahlkonig k30 RFID, bineinteles fara sa ma interesez ce inseamna acel "RFID" si nu o pot folosii decat cu ceva cip, card ...exista vreo sansa sa pot face ceva cu ea? Mi-a parut putin dubioasa treaba, rasnita nu avea hopper , dar am luat.o destul de ieftin si am zis ca gasesc de cumparat ...si surpriza
 
Reply
#2
Salut,
nu stiu daca acest model este compatibil cu ce ai de gand:

Our RFID solution offers a MAHLKÖNIG K30 single espresso grinder that communicates via radio frequency either with a tag on a hopper, a tag on a coffee bag or with a preloaded 
chip card enclosed to the coffee delivery. With a preloaded 
chip card the grinder gets activated for a predefined time – 
e.g. 10.000 grams/3,6 gr. per second = 2777 seconds.

If the predefined grinding time has elapsed the grinder has 
to be activated again by a new card. The used card is then 
unusable/empty and can be disposed. The grinding time has 
to be defined in relation to the blend and weight of coffee to 
be ground.

How to start?
All RFID-grinders will be personalized by MAHLKÖNIG. In order to get your MAHLKÖNIG K30 RFID version with integrated antenna you have to define your espresso blend, your weight per single/double shot and the design of your personalized chip card. Please approach the MAHLKÖNIG sales manager or distributor closest to you in order to get this process started.

The customization process will take several weeks. A defined timetable will be part of the quotation you will receive from MAHLKÖNIG. Once defined your K30 RFID grinders including the preloaded chip cards will be delivered to you for installation at the outlets of your customers.
As the K30 RFID is a personalized grinder to your individual needs only the ongoing installation of several units p.a. will be cost-efficient to you and MAHLKÖNIG. Therefore, please assume minimum order quantities of 10 K30 RFID.


Hoppere de rezerva se gasesc la orice shop care vinde Mahlkönig.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#3
ai cumparat care era postat pe olx?
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#4
Nu am luat.o de pe olx, am gasit.o la un targ.
Deci practic nu prea pot face nimic cu ea, am inteles ca cei de la julius meinl au ceva butoaie cu cip,dar sunt de 3kg, si nu prea se merita pt acasa
 
Reply
#5
Intreaba-i pe cei de la Mahlkönig daca nu iti trimit un cip programat cu timpul maxim (sau daca nu au un cod secret de dezactivare a functiei RFID)...
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#6
Ok multumesc pt sfaturi
 
Reply
#7
Daca ai demonta o putin si ai inseria direct motorul cu comutator on-off deconectand modulul electronic nu ar merge??!!!....tu ai nevoie se motor , cutite si partea de stepless care nu cred ca are de a face cu altceva...oricum nu ai nimic de pierdut...modulul acela conditioneaza alimentarea motorului, daca l ai dezactiva eu zic ca ar merge
Bezzera Magica S MN/Eureka Specialita 16 CR/Kinu Phoenix/Motta Tools
 
Reply
#8
(08-05-2019, 18:47)ariany_78 Wrote: Daca ai demonta o putin si ai inseria direct motorul cu comutator on-off deconectand modulul electronic nu ar merge??!!!....tu ai nevoie se motor , cutite si partea de stepless care nu cred ca are de a face cu altceva...oricum nu ai nimic de pierdut...modulul acela conditioneaza alimentarea motorului, daca l ai dezactiva eu zic ca ar merge

asta merge clar, dar este cumva ciudat.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#9
Pai nu vroia espressoman ul sa o foloseasca???..asa se va bucura de ea Smile
Bezzera Magica S MN/Eureka Specialita 16 CR/Kinu Phoenix/Motta Tools
 
Reply
#10
M.am gandit si eu la asta...dar nu prea ma pricep si am zis mai bine sa intreb intai, am observat ca antena(cititorul) se poate demonta...o sa incerc sa vad asa
 
Reply
#11
Daca fiecare pachet de cafea are un ID asociat cu gramajul astfel incat sa poata fi determinata durata rasnirii, e posibil sa nu-i placa daca demontezi cititorul.
In interior trebuie sa fie un un circuit cu MCU, releu si mufa+cablu pentru acel cititor care trebuie eliminate, asa cum ti-a recomandat @ariany_78.
Colegul @nickso se pricepe la astfel de operatii Smile
 
Reply
#12
Ok... multumesc pt sfat, daca nu reusesc nimic o dau si iau alta rasnita
 
Reply
#13
In primul rand vezi care unde sunt cele 2 fire care alimenteaza motorul...pune l pe direct la 220...daca merge si poti rasni cafea ai rezolvat problema
Bezzera Magica S MN/Eureka Specialita 16 CR/Kinu Phoenix/Motta Tools
 
Reply
#14
Daca leg pe direct se mai pot folosii butoanele de reglare si ecranul daca as vrea sa schimb granulatia?
 
Reply
#15
Nu cred ca mai poti regla doza, dar granulatia se regleaza mecanic. Poti folosi in timer electronic de pe ebay daca nu vrei single dose.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#16
Sa ne spui cum ai scos o la capat
Bezzera Magica S MN/Eureka Specialita 16 CR/Kinu Phoenix/Motta Tools
 
Reply
#17
o cumpar eu pt piese. spune mi cat vrei pe ea Smile
 
Reply
#18
Spune.mi cat esti disponibil sa oferi pe ea
 
Reply
#19
salut,ti am dat email
 
Reply
#20
Pentru cine este interesat, am o solutie pentru evitarea mecanismului RFID al rasnitei, asa incat sa poti rasni orice fel de cafea.
Solutia e bazata pe o placuta Arduino, ce ruleaza un soft pe care l-am scris in urma unui analize de reverse-engineering a placutei originale. Practic, solutia presupune inlocuirea componentei originale RFID cu o placuta care simuleaza comportamentul acesteia.
 
Reply
#21
... asa se intampla , cand rasnitza ruleaza ... soft-uri , in loc de cafea ... Dodgy ... ( no offense ! )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#22
Nicio ofensa, pentru ca de fapt suntem pe aceeasi lungime de unde ... softul meu, in sine, e unul traditionalist, care transforma o rasnita asa zisa "smart" intr-una basic.
 
Reply
#23
... Excelent , poate reuseste colegul @Dxd sa stabilitzi impreuna o legatura ... sa intre in normal Smile ...

... si aici , tot coada stufoasa a lui Verizon ... Dodgy ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#24
As utiliza un gadget mai putin sofisticat pentru eliminarea sistemului RFID Big Grin
[Image: CTZ7CvS.jpg]
 
Reply
#25
A mea k30 e in service de peste o luna , tot din cauza softului s-ar parea , mare porcarie la atatia bani dati sa "frec" manivela la kinu de-am facut bataturi  Angry
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)