Hello There, Guest! Login Register


M2M stepped sau stepless ori Hario v60 electrica

#1
Salut!
Am un kinu și ne-am tot kinu-it unul pe celălalt de vreo 2 ani.
Vreau sa iau o râșniță multifuncțională. Diverșii mei prieteni, rude au o varietate de gusturi, așa că sunt nevoit să râșnesc pentru ibric, hario v60, moka pot, frech-press și expresso, uneori în aceeași zi. Daca nu as tine așa de mult la fiabilitate, aș merge pe vario v3, care trece ușor de la cea mai fina, la cea mai grosieră râșnire. Dar, dacă aș cere să vina reglată pentru expresso, nu ar mai macina prea mare, mă gândesc.
Dădusem deja comanda de un M2M stepless, dar până la sfârșitul lunii nu au în stoc. Numai bine, pentru că îmi dau seama că mi-ar fi fost greu sa găsesc pentru fiecare tip de preparare pasul de râșnire corespunzător, pentru că apoi sa o schimb din nou, iar și iar, apoi inca o data. Numai bine, pentru că am timp sa fac o alegere înțeleaptă și cu ajutorul vostru. Îmi dau seama că ar fi mai indicat un M2M stepped, pentru variațiile mari intre tipurile de râșnire, dar as pierde din finețe pentru expresso. Nu am avut niciunul din cele două tipuri de M2M, așa că nu știu cât de grosier sau fin macină fiecare din ele. Nu le știu gama posibilităților. Mă gândesc și la Hario v60 electrica, fiabila, dar fără prea multe opțiuni de măcinare fină.
Aș vrea să mai folosesc kinu doar in concediu, altfel probabil că aș inclina spre v60 sau M2M stepless.
Voi ce părere aveți? M2M stepped, stepless, Hario sau altceva?
Ori noua M42M care-mi pare prea mare in bucătărie, dar care parcă mi s-ar potrivi cel mai bine cerințelor. Luminați-mă, vă rog!
 
Reply
#2
Niche Zero dacă intra în buget (535 lire).
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35
 
Reply
#3
Faci un buy grup cu prietenii și iei ce vrei.  Angel
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#4
Nu există râșniță multifuncțională fara compromisuri.

Ai putea partea Kinu pentru espresso si ibric de exemplu, și să adaugi ceva de genul Wilfa Svart pentru alte metode:

http://barshaker.ro/Wilfa/Wilfa-Svart-WSCG-2

Macap și alte râșnițe de tipul ăsta sunt gândite pentru espresso și e destul de neplăcută trecerea de la foarte fin la grosier. Pe lângă inconvenientul legat de cuțitele făcute pentru râșnița espresso și mai puțin pentru altceva.

"Regele" metodelor alternative e Baratza Forte BG, dar la 600 de euro e destul de inaccesibilă.
 
Reply
#5
Mulțumesc! M-as despărți cu greu și de 2100 lei pentru un m42m, darmite de 535 de lire sau 600 de euro. Totuși am sa caut informații despre ele, imediat ce ajung acasă. 
M2M stepped sau Hario electrică v60 pot face celălalte tipuri de măcinări, mai puțin pentru expresso și ibric? Sau M2M stepped macină doar foarte fin, fără să poată macina, de exemplu, pentru french-press? 
M2M stepped cat de grosier poate macina? Cred că asta ar fi întrebarea esențială și răspunsul care m-ar ajuta cel mai mult
 
Reply
#6
Eu nu înțeleg de ce Hario e de doua ori mai scumpă decât Wilfa.

Râșnițele cu cuțite plane pentru espresso nu sunt recomandate pentru metode alternative. Se pot folosi dar e posibil ca o râșniță cu cuțite conice pentru brew, gen Wilfa, Baratza Encore etc sa dea rezultate mai bune.
 
Reply
#7
https://www.productreview.com.au/listings/macap-m2m
https://www.beans2machines.com/products/...m2m-chrome
https://coffeesnobs.com.au/grinders/3753...inder.html
Și am mai găsit câteva site-uri
https://www.home-barista.com/advice/best...22998.html
https://www.home-barista.com/brewing/har...44870.html
Pare-se că se poate, mai puțin finețea expresso-ului.
Mulțumesc, băieți!
 
Reply
#8
Fines înseamnă particule foarte fine care se extrag mai ușor și care dau de obicei o notă neplăcută in cazul metodelor alternative.

Nu-mi dau seama cu ce te-am ajutat daca ai rămas la ideea că Macap e ok pentru brew.
 
Reply
#9
https://www.youtube.com/watch?v=YGoWR-c6w4g
Cred că am să merg pe Hario v60 electrică pentru toate, mai puțin expresso.
Merci, băieți! Sau fete! Spuma multă în găoace!

(11-02-2019, 22:53)dev Wrote: Fines înseamnă particule foarte fine care se extrag mai ușor și care dau de obicei o notă neplăcută in cazul metodelor alternative.

Nu-mi dau seama cu ce te-am ajutat daca ai rămas la ideea că Macap e ok pentru brew.
Acum am înțeles. Mulțumesc! Am văzut mai târziu postarea ta. Hario v60 pentru toate și kinu pentru expresso. Zic bine?
 
Reply
#10
Nu. Hario V60, ca toate produsele Hario, probabil are finisaje excelente, robustete si durabilitate. Dar la calitatea macinaturii nu stie nimeni cum e V60 electrica pt ca tuturor ni se pare excesiv de scumpa pt cum credem noi ca e. (Ok, dam bani pe Comandante care nu e mult mai ieftina, dar asta e alta discutie). Deci, pt metode alternative, cel mai bun raport calitate/pret ar fi Wilfa (dupa specificatii, din nou, nu am vazut un coleg de forum sa faca un review). 

Cata cafea rasnesti maxim?

Eu as face altfel decat spune dev - as lua un Mignon sau un M42M pt espresso sau, dupa buget, rasnita pt espresso sa fie. Ok, vor fi mai multe fines pt metode alternative dar cel care conteaza aici esti in primul rand tu. Iar diferenta de gust (la metode alternative) nu va fi enorma intre un Mignon pe setare maxima accesibila usor si o rasnita dedicata pt brew. Adica va fi diferenta, dar nu va observa nimeni decat daca are experienta mare in sensory de cafegeala.

Scopul e sa ai TU o rasnita cu cutite plane cu care sa compari Kinu, cu care sa iti fie mai usor sa rasnesti pt espresso (pt ca asta stii sa faci) si sa oferi espresso sau americano tuturor, renuntand la a oferi invitatilor Moka, French Press sau alte chestii. Cand ai vizite, pui in hopper un blend cu solubilitate ridicata, eventual cu putina Robusta, cum e Tiger Skin Blue sau 100% Arabica - Sarkis Sweet si sunt sigur ca multumesti orice invitat.

Scuze pt lungimea postului. Pe scurt - nu V60 electric, da unei rasnite de espresso folosita pt espresso si pt americano.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#11
(11-02-2019, 19:11)dev Wrote: "Regele" metodelor alternative e Baratza Forte BG, dar la 600 de euro e destul de inaccesibilă.

dev, unde ai vazut Baratza Forte BG la 600 euro?! Eu mai ieftin de 800 nu am gasit.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#12
https://www.maxicoffee.com/moulin-cafe-f....html#avis
 
Reply
#13
Pentru brew, Kinu merge foarte OK. Inclusiv efortul si timpul de macinare sunt nesemnificative.
Eu as merge pe o rasnita electrica la espresso (unde volumul de cafea macinata este mai mare), poate chiar si la ibric.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#14
(12-02-2019, 09:18)Mihai L Wrote: Pentru brew, Kinu merge foarte OK. Inclusiv efortul si timpul de macinare sunt nesemnificative.
Eu as merge pe o rasnita electrica la espresso (unde volumul de cafea macinata este mai mare), poate chiar si la ibric.
Cred că e cel mai bine. Mersi! Buna la toate, nu există.

Cred că e cea mai buna varianta. Mulțumesc! 
Bună la toate, nu există.
 
Reply
#15
Decât dacă mai cauți. Am aflat că eureka mignon specialita ar putea să mă satisfacă. Doar că e stepless și trebuie să învârt serios de rotiță de la espresso sau ibric până la french-press. Super doar sa nu o fac prea des. Recenzii bune, fiabilitate casnică.
Eram destul de hotărât pe Hario.
Mulțumesc Mihai L, dev, HoratiuC, cradun!
Aș fi vrut Niche Zero, dar nu am știut de unde sa comand. Mi-a plăcut cum arată. Numai bine!
 
Reply
#16
Niche Zero se comadă doar pe Indiegogo cu ceva timp de așteptare: o comandă făcută acum s-ar livra în martie.
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35
 
Reply
#17
Exista Eureka Mignon Perfetto. Cutite de 50 dar reglaj mult mai rapid si repetabil.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#18
Câteva clipuri Youtube m-au ajutat sa aflu ca perfetto si  silenzio, atunci când macina pentru french-press, nu ar face-o chiar consistent. La fel si sette 270, o alta rasnita la care ma mai gandeam, capabilă să scoată de ibric la french-press, dar cu finessuri. Păcat, arata bine și se putea ajunge ușor de la ibric la french-press, ținând minute și unde poți obține fiecare tip de măcinare. Despre sette, unii se plângeau că nu ar fi chiar fiabilă. Ar fi trebuit să iau și o sită pentru oricare din cele de mai sus. 
Faină Niche, pe net se vorbeste numai de bine despre ea, dar am dat deja comanda de specialita. Mulțumesc încă o dată!
 
Reply
#19
(17-02-2019, 09:30)shrek09 Wrote: Faină Niche, pe net se vorbeste numai de bine despre ea, dar am dat deja comanda de specialita. Mulțumesc încă o dată!
Nu vei regreta alegerea făcută. Eureka Mignon Specialita chiar este o rasnita foarte buna pentru un pasionat de cafea.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)