Hello There, Guest! Login Register

Lelit PL91T - puc lipit de sita dus dupa 3 sapt folosinta

Salutare grup.
Ca orice incepator *(am inceput cu Lelit cel mic, PL41 in 2017), dar am facut pasul catre PL91T de curand.
Dupa 3 sapt de functionare (in prima parte, toate bune). Facut cateva backflush fara puly ori altceva, a continuat sa functioneze brici. Ca tot omul decent, am zis ca a venit vremea de pulycaf. Ei bine, de aici inainte au aparut problemele.
Luasem deja site IMS (12-18 gr competition) si de dus si ptr portafiltrul bottomless. Am banuit ca nu ii plac sitele.
Am pus sitele originale inapoi. Cel putin deocamdata, problema persista. Am zis ca or fi sitele prea noi, ca le-am degresat prea tare si ca poate revine. Presiune ok (desi greu de sarit intentionat peste 9,5), timp de extractie ok, folosesc si preinfuzia: ON. Cafea Claro / Kenya Nyeri. Maine vin cu foto sau cu un film, daca o sa incapa.
Din ce am auzit de la dealerul autorizat, asa ceva, nu s-a auzit. Pana sa trimitem foto/film la fabrica, intreb aici, la sfatul lui Mihai. Multu.
Lelit PL91T \ Mazzer Super Jolly Electronic \ Claro fresh roasted coffee 

Reply
Nu ai descris cum se manifesta de fapt problema. Un film ar fi util, dar sa faci upload pe youtube / vimeo si pui link aici.
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Încearcă și o doză mai mare, râșnită mai grosier.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.

Reply
parca e mai bine la mai putin de 17 gr, dar uite, pana acum, nu am incercat sa cresc. Grosier am incercat, curge prea repede.

Reply
Aceeași problema am avut-o și eu pe 41tem. În cazul meu s-a rezolvat rasnind mai grosier și mărind cantitatea la 18 gr.
Lelit 41 TEM/ MACAP M2M Stepless

Reply
Sorry, am facut vraiste raspunsurile, mi-am prin un  pic urechile. Daca puteti apasa delete pe posturile goale... Smile)

(11-06-2019, 13:00)gioni Wrote: Aceeași problema am avut-o și eu pe 41tem. În cazul meu s-a rezolvat rasnind mai grosier și mărind cantitatea la 18 gr.

Multu. Asta e prima pista pe care o sa merg. Dupa, as reincerca cu sitele IMS, dar hai sa nu grabesc.

Sa mai pun o intrebare oarecum in context: folosesc leveler (OCD) tot de la Lelit, astazi am incercat fara, ca e chiar noutate la mine, iar dupa level mi se parea ca aproape nu mai am ce tampa. Tamper Lelit, de inox, mi se pare o idee larg. Daca sita e de 58 mm el pe cat ar trebui sa fie? 58? sau 58,4-58,5? Pe grupul de la PL41 tamperul venea mult mai fest.

Reply
(11-06-2019, 13:03)CafeaCaPieleaTa Wrote: dupa level mi se parea ca aproape nu mai am ce tampa

Inseamna ca nivelatorul e desfiletat prea mult. Compacteaza-l la maxim si desfileteaza doar pana reusesti sa nivelezi respectiva cafea. Rolul sau e doar de nivelare si nu de tampare
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄

Reply
Multu. Cu riscul ca ma fac de ras, dar invat: al meu pare fix. E Lelit. dar nu pare sa fie reglabil. Am vazut pe net din acelea, al meu nu pare "genul". Am incercat asa timid, sa il desfac de "maner". Imi zici daca nu l-am descoperit eu inca Smile)

Reply
(11-06-2019, 14:24)CafeaCaPieleaTa Wrote: E Lelit. dar nu pare sa fie reglabil.

Si eu am tot Lelit... pe 57mm, si e reglabil... are o garnitura de cauciuc intre cele doua elemente, ceea ce face infiletarea mai greoaie poate. Daca nu ar fi reglabil, nu si-ar mai indeplini roul...
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄

Reply
(11-06-2019, 14:32)Dyptorden Wrote:

Si eu am tot Lelit... pe 57mm, si e reglabil... are o garnitura de cauciuc intre cele doua elemente, ceea ce face infiletarea mai greoaie poate. Daca nu ar fi reglabil, nu si-ar mai indeplini roul...

Abia astept sa ajung acasa. Mi-ati dat de treaba si va multumesc ptr asa job.

Ai dreptate, ar merge prea jos. Poate imi raspunde cineva si la chestiunea legata de dimetrul tamperului (58 sau 58+...)

(11-06-2019, 14:33)CafeaCaPieleaTa Wrote:

Abia astept sa ajung acasa. Mi-ati dat de treaba si va multumesc ptr asa job.

Ai dreptate, ar merge prea jos. Poate imi raspunde cineva si la chestiunea legata de dimetrul tamperului (58 sau 58+...).
Din ce vad pe net, Lelit sunt 2 modele PL 121 si PL 121 PLUS. Eu il am pe primul. La doilea model se vede evident ca manerul este constituit din 2 piese. Al meu, daca era reglabil, ar fi trebuit sa gasesc in cutia lui discuri-distantier. Ori se regleaza prin blocaj cumva.

Reply
Dacă pui sita cu vârf și apoi o bărbierești cu un card sau altceva, cam aia e catitatea optimă la acea sită. Când pui mai puțin, pucul, când dă apa peste el, face ca farfuria în chiuveta plină cu apă, sau pe aproape.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.

Reply
(11-06-2019, 15:04)baloozzy Wrote: Dacă pui sita cu vârf și apoi o bărbierești cu un card sau altceva, cam aia e catitatea optimă la acea sită. Când pui mai puțin, pucul, când dă apa peste el, face ca farfuria în chiuveta plină cu apă, sau pe aproape.

Ok. Sunt de acord. doar pana sa ii dau cu pulycaf nu a facut, de aici a plecat framantarea mea si cererea de ajutor catre voi. Am impresia, dar aici sa spuna cineva care are de ceva vreme un PL91T, ca preinfuzia ajuta mult la imblanzirea farfuriei cu apa, cum spui tu. Pot experimenta si asta, desi o sa cam plang la cata Kenya o sa se duca Smile) Hai ca sunt convins ca o dibuiesc pana la urma. A a a a a si da, si cutitele de la Mazzer sunt noi-noute. Sper sa nu dau din casa cel mai important lucru abia la sfarsit (le-am schimbat aproape simultan cu achizitia Lelit si mergea totul fain...)

Reply
Am patit si eu de cateva ori sa ramana pucul lipit. Cred dar nu sunt inca sigur, ca mi se intampla la primul shot si mai ales cand nu las destul la incalzit Lelitul si nu fac nici flush. O sa fiu mai atent la fenomen.
Lelit PL81T, Eureka Specialita 15BL

Reply
La mine se lipeste puc_ul de sita de dus cand rasnesc prea fin (extractie peste 30 - 40 secunde) - uneori - si aproape intotdeauna cand montez sita de dus IMS LT-CI 200 NT.
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47

Reply
Salut forumisti.
Multumesc mult pentru timpul vostru si nervii acordati.
Vin cu vesti bune, iar pentru asta va multumesc mult. Aseara m-am pus pe treaba, am strans din dinti si mi-am propus sa comit la cafele pana iese ceva bun... : ca sa constat ca eu ramasesem cu sita IMS COMPETITION 12-18 gr cod 1460102 care, da, este f f lucioasa. Am tampat la un moment dat (fara sa umblu la rashnire) cat de tare am putut. Am intors pucul, a cazut cafeaua!! Intre timp am mai facut rost si de un VST (sic, nicio alta sita nu e atat de lucioasa si poate fi intoarsa cu susul in jos dupa tampare fara sa pierd cafeaua). Cel mai probabil, forta cu care venea apa dupa preinfuzie reusea sa se dizloce pucul si sa il preseze, ulterior - lipeasca de sita de dush.

Pucul se dezlipea usor cu mana - chiar daca fierbinte, rezist - si da, dadea senzatia ca dusul de fapt l-a ... vidat, l-a supt.[Image: mYoRDXy.jpg]

despre discutia legata de tamper LELIT se cuvine a face o corectura:
Da, PL121PLUS este reglabil!!! Este nou si te pacaleste.[Image: w3BPvHi.jpg][Image: MUV88DC.jpg]
Lelit PL121 este de fapt de 57 mm, iar Lelit PL121PLUS este de 58 mm. scrie in catalogul producatorului *(eu vazusem si alte modele, poate ca mai vechi). Oricum ar fi, va atasez o foto cu cel de 58 demontat, si cu o bricheta martor, ptr ca l-am strans la maxim si tot mi se pare ca e prea mult iesit ptr ce imi trebuie mie.

Nu ma pot abtine sa nu pun, chiar si asa, stropita un pic, o foto cu Kenya Niery la 18 gr / 33 secunde *(inclusiv timpul de preinfuzie) cu 35,5 ml. in ceasca si cu portafiltrul dupa si cu pucul unde trebuie (hai sa spunem ca acum mai ciupeste o idee pe lateralele pucului). Pana la urma, chiar daca o fotografie spune 1k de cuvinte, gustul, zic eu, era ce trebuie.[Image: DDUiJQe.jpg][Image: tAmN2uV.jpg]

(11-06-2019, 21:39)kimosabe Wrote: La mine se lipeste puc_ul de sita de dus cand rasnesc prea fin (extractie peste 30 - 40 secunde) - uneori - si aproape intotdeauna cand montez sita de dus IMS LT-CI 200 NT.

Bravo, exact din asta am si eu.
Am banuit-o si eu. Stropeste cam galagios asa, la liber, e fain prelucrata si pare sa isi faca treaba.
Dar ce sa vezi? E sita IMS Smile)) 
SITA IMS LELIT - E61 12/18G 58MM - SPECIAL - poate ca nu este chiar pentru el, ca model de espressor.
O mai discutam.

Reply
Poti sa lasi sa curga putina apa din grup si cade usor,fara sa mai pui mana pe el.

Nu e nici o problema ca se lipeste  de screen: se intampla frecvent cu pucuri bine preparate din doze mici asezate in site luciose.
La finalul shotului cand se depresurizeaza rapid camera de extractie pucul este tras din sita si lipit de ecran.

Reply
(12-06-2019, 11:41)CatalinH Wrote: Poti sa lasi sa curga putina apa din grup si cade usor,fara sa mai pui mana pe el.

Nu e nici o problema ca se lipeste  de screen: se intampla frecvent cu pucuri bine preparate din doze mici asezate in site luciose.
La finalul shotului cand se depresurizeaza rapid camera de extractie pucul este tras din sita si lipit de ecran.?

da, ma incurca un pic preinfuzia pe ON, dar da, si cu apa merge. Aseara vroiam sa vad cat de compact ramane, era intreg, fara fisuri. Multam fain.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)