Hello There, Guest! Login Register

Lelit PL91T + Mahlkönig VARIO Home

Bună seara!
În primul rând, vă mulțumesc pentru toată contribuția de pe forum, mi se pare o sursă extrem de serioasă de informație în acest domeniu!
Ca orice începător, trebuie să încep și eu de undeva: am cumpărat un espressor și o râșniță de entry-level pentru început: espressor Lelit PL91T + râșniță Mahlkönig VARIO Home. M-am înscris la un curs de Home Barista organizat de cel mai priceput barista din Timișoara pe care îl cunosc personal (Ianosi Andrei Alexandru ), însă cursul începe abia în ianuarie. Între timp vin sărbătorile, și o grămadă de musafiri.. Nu aș vrea să le prepar cafele cu vechiul automat, dar nici nu mă simt pregătit să extrag ce trebuie cu noile scule. Dacă aveți vreun sfat pentru mine, folosind jucăriile menționate mai sus, aș aprecia mult. Fac experimente cu cafea proaspăt prăjită de la Yume. Mulțumesc mult!
Lelit PL91T Victoria, Mahlkönig VARIO Home

Reply
92’C ratia 1:2 in 30 secunde pentru început. Smile
<La Pavoni Europiccola Lusso > < Elektra MCAL > < 1957 Eureka Rapallo vintage lever> < Kinu M47> <Macap MC7> < Aeropress > <V60> < Brewista smart scale >

Reply
(22-12-2018, 23:03)adiszep Wrote: 92’C ratia 1:2 in 30 secunde pentru început. Smile

Mulțumesc frumos! Încă am dificultăți la tampare, dar încerc să obțin ceva acceptabil în 30 sec. Ce cantitate de cafea ar trebui sa utilizez la un espresso, respectiv la un cappuccino?
Lelit PL91T Victoria, Mahlkönig VARIO Home

Reply
Salut!
Eu nu recomand sub 18g, am încercat și nu am obținut rezultate nici măcar mulțumitoare.
Sa stăpânești sănătos echipamentul și extractii reușite!
Lelit PL41EM/ROCKET FAUSTO/Hario V60/AeroPress/Klarstein Kettle/Hario Skerton

Reply
(22-12-2018, 23:03)adiszep Wrote: 92’C ratia 1:2 in 30 secunde pentru început. Smile

Temperatura este in functie de nivelul de prajire al cafelei, imagineaza-ti daca isi cumpara o cafea light si o extrage la 92 de grade C ce ar iesii ?
Lelit Bianca, Macap M24M, , Lelit Pl481A, PL121 plus, Acaia Lunar.
Past: Lelit PL81T, Hario Skerton

Reply
Intrebare pentru posesorii de Lelit PL91T/PL81T: voua va vibreaza cestile pe suportul acela de inox (gratarul)? Pare o intrebare stupida, dar daca nu tin de ele pleaca la plimbare si reusesc sa ajunga chiar departe. Iar daca nu ai decat 2 cesti, nu vrei sa risti sa pierzi vreuna.

Chiar asa de tare sa vibreze pompa?
Lelit PL91T + Lelit PL72

Reply
(09-01-2019, 14:38)marst Wrote: Intrebare pentru posesorii de Lelit PL91T/PL81T: voua va vibreaza cestile pe suportul acela de inox? Pare o intrebare stupida, dar daca nu tin de ele pleaca la plimbare si reusesc sa ajunga chiar departe. Iar daca nu ai decat 2 cesti, nu vrei sa risti sa pierzi vreuna.

Chiar asa de tare sa vibreze pompa?

Ca fost proprietar: da.
Dar eu an pus (un pic târziu) un cauciuc pe toată suprafața și l-am tăiat după forma tăvitei.
Cauciucul de care zic e un sul de plastic luat de la lidl. Probabili găsești și la altele de menaj. Se pune in sertare sa nu alunece suporturile se tacâmuri sau altele.
E un plastic aproape transparent.

A nu se confunda cu suluri de cauciuc, ce au același scop, dar e sunt ca o broderie, adică se vede prin ele. Și acelea merg, desigur! Dar nu mi-au plăcut.

Nu mai vibrează cănile
Nu se zgârie suprafața
Când le așezi nu suna
2018.09  Profitec Pro 300, IMS, Kinu M47 + Niche 2018.12
2017.11     Lelit Victoria, IMS, Kinu M47

Reply
(09-01-2019, 14:50)N3cks Wrote: Dar eu an pus (un pic târziu) un cauciuc pe toată suprafața și l-am tăiat după forma tăvitei.

Am pus si eu in 4 puncte niste tip-uri adezive de silicon (rotunde) dar tot vibreaza. Inteleg ca tu ai construit o rama in interiorul tavitei, pe care se aseaza gratarul, corect? 

In sfarsit, mi se par absurde aceste probleme in gama asta de pret (probabil ca ai observat si sudura minunata efectuata in partea posterioara a sertarului). Poate as fi acceptat asta la ceva de 500 ron, dar aici e mai greu de acceptat Smile

Merci pentru raspuns.
Lelit PL91T + Lelit PL72

Reply
Salutare
Vibratiile au fost si pentru mine o problema. Pentru nivelul de pret cerut cred ca se putea rezolva cumva. Din ce mi-am dat seama zgomotul este amplificat in tavita de atingerea partilor laterale ale acesteia de carcasa, undeva in interiorul aparatului. Am incercat mai multe variante de diminuare a vibratiile transmise in gratar (de unde si instabilitatea pozitiei canilor) iar varianta cea mai buna gasita pana in acest moment este in imaginile de mai jos.

Cauciucul siliconic perforat (trece apa/abur prin el in tavita si nici nu mai "danseaza" canile) este luat de aici si ajustat la dimensiunea dorita.
https://www.emag.ro/suport-antialunecare...DDJ5T9BBM/

Cele doua bucati albe de plastic provin de la un canal pentru cablu (cea mai mica dimensiune) taiat pe jumatate, care se potriveste perfect si impiedica contactul metal/metal (tavita/gratar).

Sus unde stau canile, am decupat dintr-o bucata de material plastic perforat (protectie masa bucatarie) o zona de dimensiunea potrivita.

Zgomotul s-a diminuat mult dar nu a disparut (se ma poate atenua miscand tavita stanga /dreapta) dar canile nu mai aluneca si nici nu mai vibreaza in timpul extractiei.

[Image: Tavita%201_zps6lpkyvuj.jpg]

[Image: Tavita%202_zpso6k1cdit.jpg]

[Image: Tavita%203_zpscchrq4ph.jpg]

[Image: Tavita%204_zpszlbmckgk.jpg]

[Image: Tavita%205_zpsoaqvsofh.jpg]

[Image: Tavita%206_zpspcc6nzxl.jpg]
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47

Reply
Exact așa cum a făcut @kimosabe am făcut și eu.
Dar exact acel Silicon nu l-am vrut. Am pus un strat mai subțire de plastic... de la lidl - asta sus la căni.
La tăviță nu am făcut nimic.[Image: 936bac2474fa1cf742edb07b35af92c5.jpg]

[Image: f0ba9a9da81480078a8a1ed82c39dbb5.jpg]

[Image: 58329a09a7e1643ab8bec80f84ff3508.jpg]

Călduț trece fără probleme și nu mai suna, decât dacă se ating între ele.
Cum am zis, la tăviță nu am pus nimic...

Caldura trece.... am vrut sa scriu.
2018.09  Profitec Pro 300, IMS, Kinu M47 + Niche 2018.12
2017.11     Lelit Victoria, IMS, Kinu M47

Reply
... Pentru cei cu sistem de incalzire a cestilor pe abur ( ... si nu numai )  cat si impotriva zgarieturilor si a jegului ... o plasa elastica , ce se strange sul ( ... se spala si se aseaza la loc )  am gasit aici ... extrem de usor de intretinut .
    Anti-vibratie  nu am incercat ... pentru ca n-am pompa ... Big Grin ...

Idea  - Atentie totusi - are lungimea de 5 metri , eu am mai pus si pe chiuveta si pe uscatorul separat de pahare etc ...

[Image: t6uplew.jpg]
Bosco Posillipo | Bezzera Strega | Pavoni Expo | Honne | Olympus KR-E | ECM S64 | MK III | Kinu M47, M68 | Gene CBR 101...

Reply
(09-01-2019, 17:11)kimosabe Wrote: Salutare
Vibratiile au fost si pentru mine o problema. Pentru nivelul de pret cerut cred ca se putea rezolva cumva. Din ce mi-am dat seama zgomotul este amplificat in tavita de atingerea partilor laterale ale acesteia de carcasa, undeva in interiorul aparatului. Am incercat mai multe variante de diminuare a vibratiile transmise in gratar (de unde si instabilitatea pozitiei canilor) iar varianta cea mai buna gasita pana in acest moment este in imaginile de mai jos.

Eu am un Lelit Kate (PL82T) si am observat o imbunatatire - gratarul de pe tavita de scurgere (pe care stau canile in timpul extractiei) este asezat pe 4 tampoane de cauciuc montate din fabrica pe tavita. Fac o poza diseara daca va ajuta.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)