Hello There, Guest! Login Register


Lelit PL81T vs PL91T

#1
Buna ziua,
Intenționez sa achiziționez un espressor Lelit PL91T dar căutând informații despre, am ajuns sa am o mare dilema între acesta și versiunea PL81T.
Espressorul îl voi folosi acasă, cu maxim 5 cafele/zi dar urmăresc sa obțin un gust cât mai bun și o calitate cât mai ridicată a cafelei.
In ceea ce privește râșnița, nu ma pot decide între PL043MMI și PL44MMT, fiind conștientă de importanta acesteia.
As dori sa ma lămuresc dacă diferențele dintre acestea intr-adevăr merita investiția.
Va mulțumesc!
 
Reply
#2
Bun venit pe forum,

Poate te ajuta si acest topic, unde s-au mai discutat anumite aspecte apropo de cele doua espressoare.

PL44MMT nu-i vad sensul, fiind o rasnita PL43MMI care are si timer, deci dai 100E in plus degeaba practic. Strict legat de Lelit, daca vrei sa ramai in zona aceasta de buget, decat un PL91T si un PL44MMT (care impreuna ar veni aprox. 4200-4300) mai bine cu aceeasi bani iei PL81T cu rasnita PL72 care are cutite de 64mm si e construita mult mai bine ca PL43MMI.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Mulțumesc mult pentru sfaturi!
 
Reply
#4
Eu am avut pl81t si, cu sita Ascaso, nu pot spune ca mi-a lipsit grupul de 58. Cei 50 de ml in plus la boiler nu cred sa contribuie la stabilitatea termica (in testele mele, la pl81 nu a variat decat cu un grad). Adica, nici nu e e61, e si mai scump pl91.

La rasnita, de cand cu Kinu, nu inteleg de ce oamenii se mai uita la electrice, cel putin la nivel de incepator (poate pt cutitele plate).

Stiu ca pt femei poate fi mai greu, dar de cand o barista de la noi foloseste Kinu M47, tind sa cred ca e mai mult o chestie de vointa si de tehnica, decat de forta bruta.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#5
Daca boaba de cafea, este prajita corect (cum spun cei de la Yume: sa se sparga usor bobul intre aratator si index) atunci da, insa gasesti cafele, mai pe val, care nu se conformeaza si necesita forta.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)