Hello There, Guest! Login Register


Lelit PL41TEM vs PL81T

#31
Aici este solutia adoptata de mine pentru reducerea vibratiilor

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid108563
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47, Eureka Mignon Specialita 17NX - Red
 
Reply
#32
(18-11-2021, 15:22)Dan_R Wrote: @Teryro, daca semnatura ta este valabila, cred ca indiferent ce vei alege dintre cele doua espressoare, nu vei avea un rezultat bun in ceasca cu rasnita IKEA. Fara rasnita, alegerea espressorului este  nula. Poate gresesc si ai deja o rasnita buna, te rog sa precizezi!! Referitor la alegerea dintre cele doua modele 41TEM si 81T, eu as recomanda fara ezitare 81T, singura mea retinere, este data de faptul ca datorita unei proiectari defectuoase a modului de asamblare a carcasei, la unii colegi au aparut vibratii exagerate in timpul extractiei.

Mulțumesc Dan, indiferent de espressor, in pachetul de BF va fi și o râșnița DF64. Și am reținut un distribuitor, eventual portafiltru fără fund + sita 3rd parte, sa văd mai bine extracția/fine tuning.
Lelit PL81T Grace, rasnita G-IOTA BLK, Bilaletti Moka Express 3 tz, Hario V60 - 02.
 
Reply
#33
Mulțumesc pentru sfaturi, am luat pachetul de BF și astăzi dimineața am băut … cel mai nasol espresso din viața mea. La final, supărat ca după 4 încercări nu am nimerit “rețeta”, am zis sa spumez niște lapte, și la jumătatea procesului am rămas fără apa… deci mi-a ieșit și cel mai chior capuccino ever !
Lelit PL81T Grace, rasnita G-IOTA BLK, Bilaletti Moka Express 3 tz, Hario V60 - 02.
 
Reply
#34
Ia-o ușor. Nimeni nu s-a născut învățat. Smile
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#35
@Teryro, sa stapanesti sanatos "pachetul" achizitionat. Cum s-ar spune, a-i primit botezul espressorului semiautomat. Acum urmeaza dansul cautarii cafelei preferate. Important este sa nu te descurajezi, iar rezultatele bune nu vor intarzia sa apara.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)