Hello There, Guest! Login Register


Lelit Elizabeth sau MaraX

#31
In sită pot rămâne particule sau pot ajunge chiar și după spălarea lui. Stai liniștit, o sa o pățești sigur.
Referitor la pf logica e simplă. Îți dorești un sistem cât mai stabil termic iar pf are contribuția lui, deși mica, e acolo. Acum na, eu personal îl prefer pe cel întreg.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#32
Netrecand prin picurator crema este mai dezvoltata si ramane mai intreaga deci rezulta un gust mai bun. 
Cel putin in cazul meu, aceeasi doza, acelasi output, aceeasi cafea gust diferit seara cu noul PF fata de dimineata fara.
Quote:Stai sa vezi când prinde o particula de cafea și-ți aruncă din cafea peste tot

@vlaicu defapt ala e channeling nu un defect al PF-ului bottomless. Cu PF cu picurator ascunzi greselile de prepare, parerea mea. O distribuire mai buna a cafelei rasnite in PF si o prepare a pucului mai buna n-ar trebui sa improste deloc cafea.
 
Reply
#33
Mai dezvoltata? E fix aceeași. Oricum amesteci shot-ul la final.
Am zis ca folosesc ocazional naked când am dubii în ceea ce privește pregătirea puc-ului. Odată definitivat procesul schimb pf. Pe de altă parte dacă nu menții pf curat acest lucru poate afecta gustul.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#34
Nu ma intelege gresit, nu ti-am reprosat nimic Smile 
Eu doar mi-am expus parerea vizavi de PF bottomless bazata pe propria experienta (limitata) si din ce am studiat de-a lungul timpului. 

Referitor la curatenie sunt perfect de acord cu tine.

Spor la extrageri!
 
Reply
#35
None taken, really. Acelasi lucru am făcut și eu.
La Oscar puteam scoate oarecum ușor coșul și spălăm pf și sita după fiecare sesiune. Aici doar îl clătesc sub jet de apă după ce termin, fie din flush fie de la chiuvetă.

În fine, important e sa te bucuri de ce îți iese.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#36
Sunt in acelasi dubiu si eu.Vizual imi place mai mult Mara, insa Elizabeth pare sa castige prin sistemul LCC .Am tot cautat review uri fix pe comparatia celor doua si am dat peste acesta,
https://youtu.be/MDMwKSUbN9E

Pe hartie datele arata mult mai bine pe Elizabeth, sper intr un final poate ma hotarasc si eu.Sunt bautor de capuccino cafea proaspat si mediu prajita .Sper ca linkul sa ajute si alti pasionati ai cafelei cu aceeasi dilema.
 
Reply
#37
Avut dilema, rezolvat dilema.

Cum? Dimensiune mai mică, zgomot mai puțin și grupul E61 + inovațiile aferente de pe MaraX. Nu-mi pare rău o secunda Smile
online: ACS Vesuvius EVO Leva / Niche Zero
offline: Flair Signature Pro / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#38
Zgomotul este cam același la ambele . V3 de la Elizabeth vine echipat cu aceeași pompă silențioasă Olab care este și pe MaraX.
 
Reply
#39
Succes pentru alegerea facuta cu Mara X ca si eu am avut aceiasi dilema acum 6 luni,eu am avut norocul inainte de cumparare sa le testez ambele la un prieten care are acasa Mara X si la birou Eizabeth,dupa niste teste clar ca am inclinat balanta catre Mara X
Prajitor GENE CBR 101, Lelit Mara X, Eureka XL, Lelit 41TEM, Lelit 0433MMI
 
Reply
#40
(13-05-2021, 04:07)lig76ct Wrote: Succes pentru alegerea facuta cu Mara X ca si eu am avut aceiasi dilema acum 6 luni,eu am avut norocul inainte de cumparare sa le testez ambele la un prieten care are acasa Mara X si la birou Eizabeth,dupa niste teste clar ca am inclinat balanta catre Mara X

Imi poti te rog dezvolta ce te-a atras la MaraX in defavoarea espressorului Elizabeth?
A fost o diferenta in shoot sau flotatea laptelui ?
 
Reply
#41
Si eu am fost in aceeasi situatie, tot MaraX am ales. Pentru mine au cantarit design-ul, grupul e61 si simplitatea utilizarii, singurul lucru care nu imi place este risipa de apa pe care am rezolvat-o cu re-rutarea opv-ului catre pompa.
Lelit Bianca, Eureka Atom 75 + SSP
 
Reply
#42
(13-05-2021, 12:11)dijon Wrote: Si eu am fost in aceeasi situatie, tot MaraX am ales. Pentru mine au cantarit design-ul, grupul e61 si simplitatea utilizarii, singurul lucru care nu imi place este risipa de apa pe care am rezolvat-o cu re-rutarea opv-ului catre pompa.

Imi poti da te rog un link sa ma lamiresc ce presupune operatiunea asta?afecteaza eventuala garantie?Asa multa apa ar consuma ?ca am citit discutiile si n am idee reala cata apa se risipeste,
 
Reply
#43
Din punctul meu de vedere nu consumul de apa e problema, ci faptul ca trebuie golita prea des tavita de apa.

gasesti aici mai multe informatii depsre ce modificari s-au facut: 

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid141425
Lelit MaraX, Eureka Mignon Specialita, Kinu M47 Phoenix
Past: Lelit PL41TEM, Sette 270 WI
 
Reply
#44
Arunci mai multa apa decat bei, in timp ce iti faci cafeaua opv-ul arunca mai multa apa in tavita decat iti iese din grup in ceasca. daca te uiti cu espresorul deschis la clipul asta https://www.youtube.com/watch?v=cxDArmvlLs0  o sa iti dai seama ce este diferit si ce trebuie sa faci. aici https://coffeeforums.co.uk/topic/58312-m...strations/ ai si desenat, full mode cu conectori existenti este cel din clip. Partea proasta este ca devine pompa mai zgomotoasa.
Lelit Bianca, Eureka Atom 75 + SSP
 
Reply
#45
(13-05-2021, 11:21)Victorradu Wrote:
(13-05-2021, 04:07)lig76ct Wrote: Succes pentru alegerea facuta cu Mara X ca si eu am avut aceiasi dilema acum 6 luni,eu am avut norocul inainte de cumparare sa le testez ambele la un prieten care are acasa Mara X si la birou Eizabeth,dupa niste teste clar ca am inclinat balanta catre Mara X

Imi poti te rog dezvolta ce te-a atras la MaraX in defavoarea espressorului Elizabeth?
A fost o diferenta in shoot sau flotatea laptelui ?

1) design mult mai profi față de Elz.
2) fiabilitatea mult mai mare,vezi la interior cât plastic există pe Elz. și pe cât pe Mara X aproape deloc în afară de ce este necesar și aici găsești imagini cu ambele pe Google și filme pe YouTube
3) pompa mult mai silențioasă față de Elz
4) posibilitatea de profilare cu kit de Bianca padle
5) shotul de cafea este la fel nu văd niciun fel de diferența unul față de altul că am avut ocazia să le testez pe ambele inainte să fac alegerea la Mara X cu toate că nu are PID Mara X dar are un buton dacă scoți sertarul cu apă cu setari de temperatură pe 0 este între 90-92 grade,pe 1 92-94,pe 2 94-96
6) pe partea dreaptă a mașini are un buton care poți să setezi pe 0 dacă bei cafele simple și pe 1 dacă bei mai mult cafele lapte te ajută un pic și de frotat laptele chiar dacă nu este un DB să ști că froteaza foarte bine,dar acum mai depinde și de experiența fiecăruia
7) grup E61
8) boiler de capacitate mare de inox,faci câte shot-uri vrei unul după altul
9) preinfuzie ai si la Mara X numai că nu este programată ca la Elz. să dai cât vrei tu.
10) mai puțină electronică și asta o face mai fiabilă în timp.

Un minus este că consumă un pic mai multă apă dar se poate rezolva au explicat colegii pe aici cum.
Acum ce să zic discuți sânt multe în privința celor două dar mulți aleg Elizabeth că este DB are PID,dar ca fiabilitate după vreo 4 ani cum crezi că o să arate Elizabeth cu atâta plastic la interior și cum este Mara X
Fiecare alege ce vrea dar părea mea dacă vrei DB de ce să cumpăr unul ieftin ca să că am eu DB și după ceva timp îl schimb că nu știu ce probleme are aici mă refer la fiabilitatea dintre unul și altul iau unul scump și este cu adevărat ce trebuie mă refer aici la Bianca.
dacă dai 5.000 - 6000 pe o mașină de cafe și 3000-4000 pe o râșniță te mai gândești un pic să fie ce trebuie mai bine ei ceva mai scump și să fie bun că nu stai toată ziua să cumperi râșnițe și espressoare în fiecare an,din cauza asta eu zic dacă vrei DB alegi Bianca nu Elizabeth din cauza asta mulți sânt în dilemă când aleg între Mara X și Elz se uită că are DB
Asta este părerea mea și eu am ales Mara X fiecere cu ce crede el că este mai bine
Prajitor GENE CBR 101, Lelit Mara X, Eureka XL, Lelit 41TEM, Lelit 0433MMI
 
Reply
#46
(13-05-2021, 13:11)rusalexro Wrote: Din punctul meu de vedere nu consumul de apa e problema, ci faptul ca trebuie golita prea des tavita de apa.

gasesti aici mai multe informatii depsre ce modificari s-au facut: 

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid141425

de fapt da, asa este + nevoia de a umple foarte des rezervorul
Lelit Bianca, Eureka Atom 75 + SSP
 
Reply
#47
Eu știu câțiva care au vândut pe forum aici Elizabeth și au trecut la Mara X oare de ce au vândut Elizabeth când este un DB și au luat Mara X fiind un HX, probleme de fiabilitate pompa zgomotoasă din cauza asta zic eu,ori cei care au vrut totuși DB și au vândut Elizabeth au trecut pe Bianca direct.
Nu prea am văzut aici pe forum la vânzare Mara X mai mult decât Elizabeth sau cei care și-au vândut Mara X și au vrut DB nu au trecut la Elizabeth s-au dus tot la Bianca dar invers au fost colegi care au trecut de la Elizabeth la MaraX
Prajitor GENE CBR 101, Lelit Mara X, Eureka XL, Lelit 41TEM, Lelit 0433MMI
 
Reply
#48
Multumesc tare mult ptr toate raspunsurile, cu siguranta toate aceste informatii le vor face decizia mai usoara celor ca mine.
partea cu apa s ar putea sa intre pe sarirea garantiei, posibil si cu termometru.Ps exista un furnizor in tara care sa vanda un astfel de produs? Dc intra in incidenta garantiei atunci il voi monta dupa cei 2 ani.
2 Ce accesorii ar trebui sa iau ptr Mara x de la lelit avand in vedere ca am discount la accesorii cumparand si aparatul si espressorul prin formularul de pe forum?
(Am in minte doar portafiltru naked lelit ) de site (ims sau vst) nu stiu de unde si ce sa iau  sau dc exista originale lelit.
 
Reply
#49
@Victorradu, e a 3-a oara cand intrebi de accesorii pe 3 thread-uri diferite. Sunt aceleasi pe care ti l-am spus si eu si colegii, ramane sa te decizi tu ce iti trebuie cu adevarat.
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
#50
(13-05-2021, 15:03)marst Wrote: @Victorradu, e a 3-a oara cand intrebi de accesorii pe 3 thread-uri diferite. Sunt aceleasi pe care ti l-am spus si eu si colegii, ramane sa te decizi tu ce iti trebuie cu adevarat.

Te salut, acum intrebam strict de lelit ca pot intra in incidenta discountului de accesorii.
Zi frumoasa!

Update-multumesc tuturor ptr raspunsuri si timpul acordat.Am decis sa merg pe Mara X
 
Reply
#51
Bine ai venit în club. Extracții cât mai reușite.

Trimis de pe al meu MAR-LX1A folosind Tapatalk
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
Reply
#52
Multumesc mult Kosti!
Lelit Mara X | Niche Zero | Normcore Tools | TimeMore Black Mirror 
 
Reply
#53
Pe suportul de incalzire, se pot lasa sa se si usuce cestile?
Ar fi o problema dc dupa spalare as pune cestile direct pe el? (intreb ca de multe ori le pun in picuratorul mobilei de bucatarie si cand dau drumul la aparat sa se incalzeasca uit sa pun si cestile pe el.
Lelit Mara X | Niche Zero | Normcore Tools | TimeMore Black Mirror 
 
Reply
#54
Eu personal numai acolo le pun, neșterse. Se usucă repede și cel puțin Bianca se curata foarte ușor. Soluțiile anticalcar sunt bune dar sa ai grija sa fie rece. Riști sa pătezi aparatul.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#55
Eu zic ca e prea mult sa le iei direct ude de la spalat si sa le pui pe espressor. Pana la urma, simplist, vorbim de circuite electrice care au deasupra o tabla gaurita. De ce sa riscam vreun scurt circuit doar pt comoditate?! Posibil si la garantie sa fie o problema daca se descopera cumva ca din vina utilizatorului s-a intamplat problema, indiferent de marca.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#56
Good point. Eu am obiceiul sa adaug ceașca mea de espresso care e relativ mica. Restul le bag la spălat și ies uscate oricum.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#57
Good to know ?Thanks guys!
Lelit Mara X | Niche Zero | Normcore Tools | TimeMore Black Mirror 
 
Reply
#58
Am achizitionat recent MaraX si nu pot decat sa zic ca este o bijuterie de masina.
Experienta de a face o cafea la aceasta masina este imbatabila pentru clasa ei de pret. Am fost posesorul unui Lelit81T inainte si e diferenta de la cer la pamant.
Chiar daca Elisabeth bifeaza multe features pe hartie, MaraX este pur si simplu din alta clasa: materiale, constructie, grup e61.
Lelit MaraX + Eureka 17NX
 
Reply
#59
(10-06-2021, 19:28)Orocica Wrote: Am achizitionat recent MaraX si nu pot decat sa zic ca este o bijuterie de masina.
Experienta de a face o cafea la aceasta masina este imbatabila pentru clasa ei de pret. Am fost posesorul unui Lelit81T inainte si e diferenta de la cer la pamant.
Chiar daca Elisabeth bifeaza multe features pe hartie, MaraX este pur si simplu din alta clasa: materiale, constructie, grup e61.

Welcome to the club.
Am avut si eu problema asta, multumita colegilor de mai sus, alegerea a fost mult mai usoara.
Recomand termometru & portafiltru naked & un cantar cu timer & cafea proaspat prajita
Lelit Mara X | Niche Zero | Normcore Tools | TimeMore Black Mirror 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)