Hello There, Guest! Login Register


Laveta curatare espressor

#1
Vreau sa-mi iau niste lavete atat pentru a sterge espresorul de praf/stropi/amprente cat si pentru teava de abur. Avand in vedere ca voi deveni posesor de VBM o sa am ce curata si as vrea s-o fac cu o laveta de calitate pentru a nu-i strica suprafata. Singurele lavete dedicate pe care le-am gasit pe site-uri de la noi sunt astea: http://origocoffee.ro/produs/set-carpe-m...t-4bucati/ doar ca mi se par destul de scumpe. La o adica le-as lua doar ca as vrea sa stiu daca merita sau care ar fi variantele.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#2
inox-ul se zgarie usor si principalii facturi sunt impuritatile
sufla-l intai cu aer comprimat si foloseste lavete destinate cosmeticii auto pentru partile de metal lucios
chiar si microfibra pentru sampon fara clatire cred ca e ok (fibra moale si lunga cu densitate si putere mare de absorbtie)
si inmoaie bine mizeria de pe el inainte de stergere cu o solutie pentru sticla (tot auto) fara amoniac

edit: cand zic produse auto nu ma refer la ce se gaseste in magazine universale :Smile.....ci la magazine profesionale de cosmetica auto........in bucuresti sunt cateva.
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#3
Mai gasisem si astea: http://pentrubar.ro/produse-pentru-intre...rista.html

Am tot vazut filmulete pe youtube cu prezentari de espressoare si toti aveau niste lavete groase care pareau foarte moi. Ma gandesc ca industria asta e destul de mare incat sa existe produse dedicate fara a fi nevoie sa apelezi la produse din industria auto de exemplu. Undecided
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#4
diferenta ca nivelul de atentie la detaliu estetic e mai mare la auto detailing decat la preparatul cafelei.
in ceea ce priveste atentia la zgarieturi cred ca prefer ce-mi zice ala ce-si spala masina cu lupa decat unul care sterge protafiltrul cu sortul de la gat
ti-am dat un pont zic eu bun, tu poti sa faci cum crezi Smile

edit: intreaba densitatea / gram la microfibrele alea si te vei lamuri despre ce vorbim. Aproape ca sunt sigur ca alea in sine zgarie daca prind particule, pentru ca nu au unde sa le incastreze fara sa atinga suprafata dupa ce le culeg
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#5
Am si lavete Cafelat si Barista .
Primele sunt supraevaluate , celelalte au un pret Ok .

Cafelat le-am luat de afara si sunt mult mai ieftine . Ce e drept sunt mai groase ca cele Barista insa nu faci nimic in plus cu ele ce nu poti face cu cele de 41 de lei.
Primele sunt foarte rezistente , le am de vreo 3 ani , le-am tot spalat , am folosit doar doua dintre ele si sunt in perfecta stare . Ma mai tin multi ani ! 

Pe oricare le-ai lua , fac treaba buna si nu zgârie sau afecteaza in vreun fel suprafata oglinda a expresorului . 
Eu tin una pentru sters teava si tava , iar pe cealalta doar pentru suprafata expresorului .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#6
Am mai gasit asta: https://shop.miele.ro/consumabile/ingrij...ltra-clean. Am mai vazut ceva interesant cu insertie de silicon: http://www.joefrex.de/shop/new-products/...black?c=32
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#7
efectul de oglinda e greu sa dispara....poate doar in timp.....in foarte lung timp
eu vorbesc de liniute pe care le vezi din anumite unghiuri sub anumite lumini

Mishu3113, nu se deschide la produs link-ul de la joefrex...dar nu vad la ce ar ajuta siliconul sau cum e insertia

de regula pentru grasime (cum sunt si amprentele) mergi pe fir scurt, iar pentru mizerie mai grosiera (praf, partifule intarite de stropi apa) fir lung - ambele cu densitati mari.....undeva de la 350-500gr/m² in sus
+ solutie daca sunt vechi/intarite
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#8
Mishu,eu pe cea de la Miele o am de multi ani si e foarte ok.Nu-ti face probleme,isi face treaba excelent,fara sa zgarie.
 
Reply
#9
(31-01-2016, 22:50)TudorB Wrote: efectul de oglinda e greu sa dispara....poate doar in timp.....in foarte lung timp
eu vorbesc de liniute pe care le vezi din anumite unghiuri sub anumite lumini

Mishu3113, nu se deschide la produs link-ul de la joefrex...dar nu vad la ce ar ajuta siliconul sau cum e insertia

de regula pentru grasime (cum sunt si amprentele) mergi pe fir scurt, iar pentru mizerie mai grosiera (praf, partifule intarite de stropi apa) fir lung - ambele cu densitati mari.....undeva de la 350-500gr/m² in sus
+ solutie daca sunt vechi/intarite

Cea cu insertie dr silicon era pentru teava de abur sa nu te frigi. O sa mai caut si prin magazine fizice sa le vad exact.

Va multumesc pentru sugestii, daca cineva mai are un pont e binevenit Wink
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#10
Eu am luat de la Selgros de la auti niste lavete microfibra 30*35 (sunt si la set de 4 sau 6) si sunt foarte multumit de ele ! Lelit-ul meu e foarte lustruit si nu are nici cea mai mica zgarietura caratandu-l in fiecare zi !
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)