Hello There, Guest! Login Register


Lamurire standarde lubrifianti

#1
Salut,

Documentandu-ma despre vaselina siliconica alimentara am intalnit cele 3 "tier"-uri ale lubrifiantilor: H1, H2, H3.
Problema e insa ca diferite site-uri exprima pareri contradictorii... Ma poate lamuri cineva?
De exemplu:
- pe http://www.sclubricants.com/food-grade-lubrication/ scrie despre H3:  "H3 lubricants are often “edible oils,” and are safe for human consumption such as corn oil, sunflower oil, soybean oil, or cottonseed oil."
- pe https://wiki.anton-paar.com/en/food-grade-lubricants/ scrie despre H3: "Soluble oils which are not intended for contact with food.(...). Prior to using the equipment, this kind of lubricant must be removed from surfaces getting in contact with edible products. These substances are less strictly regulated than H1 lubricants, too."

Multumesc,
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
#2
Pentru La Pavoni, eu folosesc vaselina siliconica alimentara Molykote 111.

Este cam greu de găsit în România, dar este foarte ok.

PS. Chiar astăzi am făcut lubrificarea periodica!
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#3
Ce inseamna periodic ?
Este lubrefierea o operatie de mentenanta curenta, specificata in manual, ca fiind accesibila utilizatorului de rand ?
 
Reply
#4
Sa fiu sincer, nu știu dacă este specificata în manual (deși, nu prea cred).

Uleiurile din cafea cred ca sunt de ajuns pentru a menține garniturile pistonului lubrifiate. Dar, din când în când (cam la 3-6 luni), eu demontez pistonul, și curăț sita de dus, sita de cafea și portafiltrul și, cu ocazie, mai pun o cantitatea mica de vaselina pe pistonul.

Acest tip de mantenanta nu este foarte greu de făcut acasă și, dacă faci și o decalcifiere, ai practic un aparat ca nou.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#5
De asta s-a inchis la mine pe strada poate singurul service de echipamente de cafea din oras... Smile
Ca romanu isi face singur... "schimbul de ulei" Wink
 
Reply
#6
(10-01-2020, 17:26)renatoa Wrote: De asta s-a inchis la mine pe strada poate singurul service de echipamente de cafea din oras... Smile
Ca romanu isi face singur... "schimbul de ulei" Wink


Ma gandesc ca oricum nu le erai client fidel...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#7
Vorba multa... dar nimic on-topic  Cry
... poate are totusi cineva o parere?
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
#8
Eu as merge pe wiki, pare mult mai tehnic.
Poti contacta si un consultant la ceilalti, pana la urma...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)