Hello There, Guest! Login Register


Macap M2M / M2D / Mini Istantaneo

#1
Cunoscuta si sub numele de Macap M2D, e o rasnita micuta si draguta, solida, avand cutite plate de 50 mm, din otel. carcasa si grupul de rasnire sunt metalice si cantareste aproximativ 5 kg...desi pare mai grea cand o ridici.

ca sa fie toate caracteristicile intr-un loc:

- cutite plate de 50 mm
- motor de 150W
- doserless
- stepped
- timer incorporat

O folosesc de o zi si o mai tin in probe 6, pana ma hotarasc daca o pastrez sau nu...dar dupa o zi cred ca m-am cam hotarat...Big Grin

Pro:
- amprenta mica
- silentioasa
- timer programabil
- posibilitatea de a te opri inainte de terminarea timpului
- retentia pare mica (dar nu pot sa ma pronunt pana la un test)

Contra:
- e stepped...insa este o rasnita aproape exclusiva pt espresso iar pasii par foarte marunti (dupa cum se poate vedea in poza cu cutitul superior)
- rotita de reglare timer e pusa...cel putin aiurea...dpmdv


Pana acum imi place muuult...si sunt convins ca dupa ce o sa ma obisnuiesc cu ea va fi si mai bine. cu ea am reusit prima extractie fara pic de channeling...Tongue

pozele nu sunt ale mele, cu exceptia celei cu un borcan pe fundal, dar sunt pentra a va putea face o idee despre aspectele importante...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#2
(17-09-2013, 21:04)nickso Wrote: Contra:
- e stepped...insa este o rasnita aproape exclusiva pt espresso iar pasii par foarte marunti (dupa cum se poate vedea in poza cu cutitul superior)

Nu cred ca este , neaparat , un minus .
Inainte de a primi rasnita K30 Vario Mahlkoning , am avut acasa pentru probe modelul K30 cu trepte fixe . Fiind conceputa special pentru espresso treptele sunt foarte apropiate .
Nu am avut nicio problema in a obtine macinatura perfecta cu orice tip de boabe .
Cutitele mari ajuta dar au un neajuns si anume retentia .
La flux mai mare nu este o problema insa la o singura rasnire/cafea cam da .
Au insa si un mare plus , sunt foarte solde !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#3
Am trecut asta la contra in asentimentul majoritatii...dar poza cu ansamblul cutitului superior m-a convins ca nu e o problema...

zilele astea sunt mai liber si o sa fac un test pentru retentie...sper Big Grin

nu sunt multe review-uri despre ea dar care sunt sunt ok...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#4
un filmulet simplu cu rasnita in functiune...sunt la a treia dubla pe ziua de azi (nu-mi prinde bine sa fiu liber Tongue)...

Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#5
(17-09-2013, 22:10)nickso Wrote: zilele astea sunt mai liber si o sa fac un test pentru retentie...sper Big Grin

Singurul si unicul user care a facut test de retentie la rasnita din dotare a fost #sorin2505. Restul doar au promis....
 
Reply
#6
Asta ca imbold, nu? Smile astazi imi cumpar cantar...deci primul pas este ... aproape facut. Testul o sa il fac cand schimb cafeaua...luni am cumparat 750g si acum mai am vreo 400 - 450. Pe langa asta cu retentia am mai promis un test din care sa reiasa diferenta, in secunde, dintre doi pasi consecutivi ... test pe care o sa il fac azi - maine, deoarece am, prin bunavointa lui doru pascalau, si un tamper dinamometric in "probe"...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#7
Am facut un test pentru diferenta dintre pasi...insa nu a fost unul foarte riguros...
Nu am date concludente...am avut diferente intre 3 si 10 secunde...la unele am avut channeling iar la altele nu. Plus ca m-am bazat pe dozarea facuta de rasnita, pe baza de timp, nu am dozat exact. In principiu, parca cea mai constanta diferenta a fost de 5 secunde. O sa mai fac niste incercari cand o sa am niste invitati :p
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#8
Am facut si testul de retentie si se pare ca retine undeva la 2.3 - 2.4 g la prima rasnire. Destul de mult se pare dar totusi ciudat...cand am curatat-o am scos foarte putina cafea din ea.

Se desface destul de usor insa se curata greu...ar trebui un furtun cu aer comprimat...ceva...

O sa pun poze diseara, mai putin cu cantarirea propriu-zisa. Am uitat sa fac poza dupa macinare...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#9
(27-09-2013, 09:49)nickso Wrote: Se desface destul de usor insa se curata greu...ar trebui un furtun cu aer comprimat...ceva...
Ai grija cu furtunul cu aer comprimat. Impinge cafeaua la motor. S-a scris de Vario care asa a trecut in nefiinta.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#10
Huh

E o idee...parca o ascaso am vazut pe youtube ca era curatata cu aer comprimat...

Oricum am incercat sa suflu putin si a imprastiat cafea peste tot...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#11
Aspiratorul e sfant pentru curatare! Si o scobitoare desigur Smile

Ai reusit sa o faci stepless? De exemplu, pe Cunill Tranquilo aveam o constructie asemanatoare a ansamblului cutitului superior:
[attachment=1029]

....iar solutiile de modificare stepless erau spre 0, dupa cum spuneau si cei de pe grupul yahoo Gaggia, mari fani Cunill si in ziua de astazi. Ma rog, intr-o discutie pe PM, csabitec mi-a explicat o posibila metoda in viziunea lui, dar parea destul de complexa si netestata: " acoperirea gaurilor (dedesubt) de pe disc cu un cerc taiat dintr-o foaie de aluminiu subtire, peste care se lipeste o fasie subtire de dublu adeziv siliconica (sunt de 1 sau 0.5mm). Iar pe butonasul care intra in gauri se pune un capacel micut tot ceva din silicon (pt. frana)."
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Este sfant...problema apare pe tunel...ca nu trage si de acolo.

Nu am mai facut nimic pt a o face stepless...nu am avut timp. Pare buna ideea lui csabitec...insa nu am experienta necesara pt a-mi da seama daca o sa functioneze...daca as merge pe modificarea ansamblului superior as lasa-o tot in trepte dar cu opritor tip lama si cu santuri foarte apropiate. Oricum, fata de ce apare in poza ansamblului de la cunill, treptele sunt mai dese...nu pot spune ca simt nevoia groaznica de a o modifica. Mai exista la macap un kit stepless...dar ei zic ca nu se potriveste la cele in trepte...probabil doar pt inlocuire.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#13
Cum tot apare problema retentiei pe tunel, aproape la orice rasnita, am inceput sa caut pe net dupa solutii.

Am gasit un spray siliconic SP90 care nu numai ca ar ajuta la alunecarea macinaturii (peste tot, cu o pelicula uscata) dar ar fi si antistatic. Teoretic ar rezolva si problema lipirii (de orice) a particulelor mici de cafea, incarcate electrostatic.

Exista 2 tipuri de SP90: Cu certificare NSF H1 (Food Grade, se folosesc si la cutite si mixere industriale, ex. ca zaharul sa nu se lipeasca de ele) si fara certificare.
Din pacate la noi in tara, se poate gasi doar fara certificare (nu are emblema NSF pe recipient) si din pacate nici importatorul nu are, iar din strainatate nu se poate comanda, fiind Aerosol.
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#14
se gaseste de cumparat cu garantie in Romania? ce pret are?
 
Reply
#15
Daca te referi la rasnita, din cate stiu, in acest moment, o vinde La Spaziale.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#16
da, la rasnita ma refer, multumesc. As fi interesat de preturi si eventual niste link-uri sau date de contact, nu gasesc pe google
 
Reply
#17
Eu am luat-o sh la 900 de lei...nu stiu care este pretul de catalog sau la ce pret o dau distribuitorii. Sunt cativa useri care s-au interesat de ea mai de curand si sunt mai in tema cu preturile...

Pe Mircea Niculae il gasesti aici.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#18
Continuand discutia despre rasnite de la intalnirea nostra recenta, pot sa spun ca mi-a placut La Spaziale Mini, fiind foarte solida si grea si comportandu-se bine in rasnire, fara cocoloase. Ca minusuri observate, la un moment dat am pus mana pe macinatura sa vad daca e infierbantata si am precizat ca nu este, insa se simtea calduta. Pe Vario era rece. Poate de la cutitele ceramice, nu stiu, sau poate de la combinatia 200W motor pe VArio cu 1000 rpm vs 150W pe La Spaziale / Macap cu 1400 rpm. E de testat si acest aspect pe viitor, insa in mediul casnic, nu stiu cat de des va fi aplicat scenariul cu multe cafele. Rotita de timer situata sub rasnita este si ea inexplicabila ca si pozitionare, dar e o chestiune mai mult de comoditate. La capitolul uniformitate nu am analizat niciun model si sper sa o facem in viitor.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
Dap...sunt multe aspecte care trebuie testate mai amanuntit. Modul de ajustare a timpului de rasnire este...cel putin neinspirat. Dar am o idee de modificare...o sa v-o prezint dupa ce o implementez.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#20
(11-11-2013, 01:07)nickso Wrote: Dap...sunt multe aspecte care trebuie testate mai amanuntit. Modul de ajustare a timpului de rasnire este...cel putin neinspirat. Dar am o idee de modificare...o sa v-o prezint dupa ce o implementez.

Doar o idee:
Poti sa conectezi in serie cu semireglabilul de pe cablajul timerului, inca un potentiometru care sa fie in exterior.
Valoarea (rezistenta) acestui potentiometru poate sa fie de ex. 10% din valoarea semireglabilului original, astfel obtii un reglaj fin din exterior.
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#21
Merci..e o idee buna. Cand o sa am timp o s-o desfac sa vad cum arata circuitul...si o sa vad atunci cum fac.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#22
(12-11-2013, 11:54)nickso Wrote: Merci..e o idee buna. Cand o sa am timp o s-o desfac sa vad cum arata circuitul...si o sa vad atunci cum fac.

Cam asa trebuie sa arata circuitul.

E un semireglabil negru (Piher din poza, vezi ce valoare scrie pe el), la care se dezlipeste un pin din lateral (1 sau 3) de pe cablaj si se conecteaza la el pinul 1 si 2 de la un potentiometru, iar pinul 3 de la pot. se leaga pe cablaj (de unde ai scos pinul de la semireglabil).

Cel mai bine ar fi sa faci o poza cu cablajul (partea top si bottom), sa vedem cum e conectat semireglabilul in circuit.
Sunt mai multe variante de conectare.
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#23
Smile merci mult...daca pot sa te consult cu siguranta o sa o fac. Imi pare rau ca nu pot sa ma apuc acum de ea...decat daca lucrez noapteaSmile dar cu siguranta o sa o fac. Am vreo doua-trei potentiometre dar sunt de 50 si 100k...cred totusi ca ar trebui ceva mai mic Angel si eventual negru.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#24
(12-11-2013, 21:54)nickso Wrote: Smile merci mult...daca pot sa te consult cu siguranta o sa o fac. Imi pare rau ca nu pot sa ma apuc acum de ea...decat daca lucrez noapteaSmile dar cu siguranta o sa o fac. Am vreo doua-trei potentiometre dar sunt de 50 si 100k...cred totusi ca ar trebui ceva mai mic Angel si eventual negru.

Cred ca semireglabilul (cel negru, Piher calitate foarte buna) e de 500K (parca am vazut circuitul undeva pe net), astfel cel de 50K teoretic ar fi ok.
Potentiometrul e mai mare ca si dimensiune, decat semireglabilul, astfel poti pune pe el un buton de plastic (gen reglare volum).
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#25
Super...sapt viitoare sunt plecat din tara dar, cand ma intorc, o..rezolv (sper ca nu de tot Smile)
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#26
(13-11-2013, 09:08)nickso Wrote: Super...sapt viitoare sunt plecat din tara dar, cand ma intorc, o..rezolv (sper ca nu de tot Smile)

Inainte sa te apuci de modificari, neaparat sa faci 2 poze cu cablajul (top si bottom).
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#27
Promit...Smile nici nu ma gandesc sa umblu la cablaj fara unda verde de la tine...cunostintele mele sunt mult prea slabe in domeniu. Oricum...nici cu letconul nu sunt foarte indemanatic...daca spatiul dintre suduri este prea mic...sunt reticent in a umbla. Ustensile am...daca nu trebuie altceva decat letcon, cositor cu si fara flux, pompa de cositor (nu sunt sigur ca asa ii zice) si "a treia mana" cu lupa...mai pregatesc ceva?Big Grin
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#28
Te-ai apucat si de rasnita sau doar de espressor?
 
Reply
#29
Nu m-am apucat si de rasnita...desi asta ar fi fost un moment ideal...dar nu am timp mai deloc...Sad

Dar o sa incerc sa imi fac...ca sa nu mai stau si altadata pe bara...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#30
(25-11-2013, 22:50)nickso Wrote: Nu m-am apucat si de rasnita...desi asta ar fi fost un moment ideal...dar nu am timp mai deloc...Sad

Dar o sa incerc sa imi fac...ca sa nu mai stau si altadata pe bara...

Ruşinică! Ai promis....
Bezzera BZ10 ,ranita Hario si multa pasiune;)...ajutata de Macap M2M
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)