Hello There, Guest! Login Register


LELIT PL41EM + filtru anticalcar

#1
Salutare,

Sunt proaspăt posesor de Lelit (după ... ani de Saeco Pemia ) deși citesc articolele și forumul espressoman de mai mulți ani - dar acum a venit momentul
Mica mea problemă este filtrul anticalcar sosit cu espressorul: indicațiile de montare mi se par destul de clare doar că în bazinul de apa intra 2 furtune (mi se pare ca sunt din silicon alimentar) și nu știu la care din ele se atașează filtrul !
O altă întrebare legată tot de apă: dacă folosesc apă Bucovina mai are rost să folosesc filtrul ?

Vă mulțumesc, V[Image: 9eff260fb1d26bb1a56eae757af814c6.jpg]

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
#PL41EM #MacapM2M stepless #PL100 #sita Ascaso #nivelator Motta 57mm
#MokaBialetti
 
Reply
#2
Pune portafiltrul cu sita de blind, da drumul la pompa, pe un furtun trage apa, pe celalalt o da inapoi in bazin. Filtrul se monteaza pe ala care trage.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#3
Ma gândeam eu ca unul din furtune ar fi pentru "retur" sau surplus Smile
Foarte probabil cel cu sita trage apa (aduce a sorb)
Merci mult .

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
#PL41EM #MacapM2M stepless #PL100 #sita Ascaso #nivelator Motta 57mm
#MokaBialetti
 
Reply
#4
(26-10-2017, 15:45)valentino007 Wrote: Ma gândeam eu ca unul din furtune ar fi pentru "retur" sau surplus Smile
Foarte probabil cel cu sita trage apa (aduce a sorb)
Merci mult .

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
Exact. Scoti tumburusul cu sita si bagi filtrul daca vrei, dar la Bucovina nu ai nevoie
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#5
Ce prafuri contine filtrul ala anticalcar?
Decat sa bei prin astfel de filtre cred ca mai bine decalcifiezi espresorul .
 
Reply
#6
La vechiul aparat foloseam produse pentru decalcifiere și curățare de la wpro, saeco și DM - ar fi o problemă să le folosesc și aici ?

Pachetul de la wpro conține și detergent și soluție pentru decalcifiere.

Merci, V[Image: 4c46081be9e96a2c0f27efd936298db3.jpg]

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
#PL41EM #MacapM2M stepless #PL100 #sita Ascaso #nivelator Motta 57mm
#MokaBialetti
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)