Hello There, Guest! Login Register

Kit profilare presiune Coffee Sensor pentru E61

Fabricat de către propria mea echipa.
Înlocuiește mushroom urile de pe grupul E61, nemodificat.
Nu se potrivește pe grupurile modificate Vibiemme sau Lelit, după cum probabil știți deja multi.

Se ofera:
1.Doua manere, unul fix și unul flip 180, pentru aparatele cu grup montat mai jos, pentru nu se lovi de corpul aparatului sau pentru maxim output de apa.
2.Garnituri de rezerva, pe lângă cele deja montate pe produs.
3.Manometru grup presiune cu filet M6 pe spate, este necesară doar putina banda Teflon pentru etanșare și gata și etanșarea.
4.Chei imbus + fixa, pentru instalare manometru.
5.Garnitura noua Teflon aflată sub flow device
6.Transport gratuit prin curier rapid.

Stoc suficient disponibil.
Testat personal pe Bezzera, Isomac, ECM. Fiind un design asemănător kitului Ecm, lista de aparate compatibile este aceiași cu cea a kit lui oem.
Detalii și poze aici: https://coffee-sensor.com/product/coffee...roupheads/

Preț special pentru grupul espressoman: 700 lei transport inclus.
Detalii prin PM.
May God be with us.

Reply
Ma abonez la 1 kit, detalii pe PM dupa 2 ianuarie.
La multi ani tuturor!
EXPOBAR Brewtus IV DB-R, Bezzera BB005MN,
fost Lelit042EM

Reply
Acest kit include si arcul care anuleaza camera de preinfuzie?
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Elektra MCAL, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Kinu M68, Brewista 

Reply
Nu.
May God be with us.

Reply
Un mic update: acum in pachet este gasit si spring-ul (arcul) pentru anulare camera preinfuzie.
Va multumesc.
May God be with us.

Reply
Buna se poate trimite si la cei care deja au achizitionat kitul?
Multumesc
Lelit Marax (CS flow control) /Eureka Atom 75e ; past: Lelit 41 TEM/Macap M2M Stepless

Reply
Cosmin Wrote:Acest kit include si arcul care anuleaza camera de preinfuzie?
TudorP Wrote:... in pachet este gasit si spring-ul (arcul) pentru anulare camera preinfuzie.

sigur, oricine isi doreste un kit la nivelul celor mai complete oferte pe piata...

imi e permis cred, sa mentionez aici opinia mea:
pentru o majoritate, inlocuirea acelui arc, este o manopera suplimentara si greoaie;
avem nevoie de kit pentru ca vrem sa facem preinfuzie sau/si sa simulam un profil de extractie pe care-l credem bun...
atunci dece oare se renunta la acele 1-2 sec de preinfuzie la 2 bar oferite standard de grupul E61?!
pentru ca asa a facut Lelit la Bianca? 
imi convine intotdeauna sa pastrez o alternativa default, in care merg pe capabilitatile masinii stock;
(n-am facut asa la Strega si am regretat destul...)

preinfuzia implicita E61, are avantajul pentru mine, ca la shoturile cu cafea mediu prajita, nu mai umblu la tzumburush si totul merge ca la E61 clasic... de fapt, lucrez putin cu controlul de debit in grup, dar: (1) deseori merg pe debit general usor mai scazut, asa ca primii picuri apar mai tarziu, dupa 10 sec. si (2) intervin uneori asupra debitului in extractie, cand am curgere deci, dar numai pentru a scadea treptat presiunea/debitul, oarecum pe linia spring-levers (rezultate discutabile...)

cand vreau preinfuzie suplimentara, ma 'racordez' la acel palier de 2 bar implicit, si 'strang' surubul ca sa raman acolo inca vreo 2-3 sec, pana apare picurarea, dupa care sar rapid pe 8 bar...

mai merita poate mentionat ca in toate aceste manevre de control debit, e absolut necesar manometrul in grup;
indicatiile manometrului de pompa nu sunt... relevante: la debit normal (0,5-4 ml/sec, de la ristretto la lungo), arata doar presiunea de limitare OPV!
________________________________________________________________________________________
strega_mod/ minima_flow_ctrl(ecm)/ MaraX_flow_ctrl(cs)/ sette_270/ macap_m7/ casadio_enea/ prajitor_diy

Reply
@radudani Ai raspuns la una din intrebarile pe care intentionam sa le pun. 
Deci chiar daca espressorul este dotat din constructie cu manometru este necesara montarea unuia suplimentar in grup.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi

Reply
Gabi_M Wrote:... chiar daca espressorul este dotat din constructie cu manometru este necesara montarea unuia suplimentar in grup.

spuneam, in topic, " in toate aceste manevre de control debit": deci, in circuitul hidraulic intre pompa si puc, exista restrictorul variabil manual, de debit;

cand manevram padela/tzumburushul (imi place cum suna Smile ), aplicam o restrictie de debit in circuit - adica debitul de iesire dupa restrictor, e mai mic decat debitul de intrare! asta se 'lasa' si cu o cadere de presiune de care ne dam seama numai citind manometrul din grup, care va indica o presiune mai mica decat cea indicata de manometrul de pompa; caderile astea de presiune sunt proportionale cu rezistentele hidraulice ale restrictorului si ale pucului;
pe masura ce extractia se apropie de sfarsit, pucul devine mai permeabil si rezistenta lui hidraulica scade;
'sursele competente' indica drept necesara pentru o extractie reusita, mentinerea unui debit aprox. constant;
asta inseamna ca trebuie sa marim treptat rezistenta hidraulica a restrictorului pe care va cadea tot mai multa presiune;
in tot acest timp, presiunea pe care debiteaza pompa e mentinuta relativ constanta de catre OPV, care va elimina din circuitul de extractie surplusul de apa, limitand presiunea la o valoare setata (de obicei, 8-9 bar);
s.a.m.d.

deci exista in cazul nostru, un dispozitiv de restrictie si control debit in grup; kitul cumparat va contine de regula si un manometru de... insurubat in grup!
care ar fi totusi problema: multi din doritorii de kit de control debit, au deja montat in grup un termometru (pe care il utilizeaza in rutina de extractie)! si ar fi bine daca n-ar mai fi nevoie sa-l inlocuiesti cu un manometru cu functie diferita!
cred ca se poate uzina un adaptor de grup, cu functie duala - pentru termometru/proba de temperatura si pentru manometru; dar asa ceva va avea totusi putini doritori de complicatii, iar fabricarea lui implica riscuri si costuri...
________________________________________________________________________________________
strega_mod/ minima_flow_ctrl(ecm)/ MaraX_flow_ctrl(cs)/ sette_270/ macap_m7/ casadio_enea/ prajitor_diy

Reply
(13-09-2020, 21:42)radudani Wrote: care ar fi totusi problema: multi din doritorii de kit de control debit, au deja montat in grup un termometru (pe care il utilizeaza in rutina de extractie)! si ar fi bine daca n-ar mai fi nevoie sa-l inlocuiesti cu un manometru cu functie diferita!
cred ca se poate uzina un adaptor de grup, cu functie duala - pentru termometru/proba de temperatura si pentru manometru; dar asa ceva va avea totusi putini doritori de complicatii, iar fabricarea lui implica riscuri si costuri...

+1

Daca s-ar putea produce un astfel de adaptor ar fi chiar interesant.
Acasa: Expobar Brewtus IV,  K30 Vario sh, Duomo Eight, Bravo Distributor & Tamper, Tampercube, Acaia Lunar, site VST, IMS
In deplasare: Kinu M47, Flair Espresso PRO, V60

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)