Hello There, Guest! Login Register


Kinu M47 + mașină (de găurit, dar mică și cît se poate de delicată)

#1
Pun aci o idee legată de Kinu M47 atașat printr-un adaptor unei bormașini electrice. Motivul pentru am început acest topic și nu am postat în cel consacrat Kinu M47 este acela că, poate, cineva va oferi, în timp, îmbunătățiri ideii (care nu-mi aparține), iar acestea se vor adăuga topicului separat, neamestecîndu-se cu discuția  dedicată proiectului Che, care are cu totul alt scop. Dacă postarea este o intruziune, rog admin să o adauge la topicul consacrat Kinu, cu scuze sincere.
 
Tot încerc de cîtăva vreme să unesc destinele lui Kinu cu, scuzați barbaria, energia și constanța unei bormașini portabile. Știu că există un adaptor din fabrică. L-am cerut. Nu se mai face de mult. Am încercat să cumpăr, dar nu am găsit.
Zilele trecute, avînd, nesperat, timp și inspirație, am reușit să fabric un ax (rudimentar, deocamdată), pe care l-am tăiat dintr-o tijă (poate fi pătrată sau rotundă), și l-am găurit la un capăt; în el, odată deșurubat țîmburușul din capul axului rîșniței (genitiv soseau călării), și scoasă manivela, am introdus tija, iar în gaura axului, apoi în tijă, am băgat/inserat/aplicat o altă tijă, mai subțire, cu rol de opritor. Pot acum rîșni folosind o mașină portabilă de găurit (are undeva peste 200 de turații pe minut la prima setare).

N-aș fi scris aci dacă de dimineață n-aș fi făcut, fără să vreau, un experiment.
De vreo lună folosesc această automatizare rudimentară. De dimineață, sculat de la cinci, n-am putut zdruncăi electric  (prea mult zgomot) și am folosit manivela. Cafeaua a ieșit mediocră, nesuferită, dezechilibrată, ca mine înainte s-o beau. Pe la șapte, iritat fără să-mi dau seama de ce, am încercat și cu varianta electrică. Cafeaua era, judecînd prin contrast cu ce ieșise cu vreo două ore mai devreme, o zeiță (ajută să amintesc că deița era de la Sloane, o el Salvador Ruffatti Anaerobic omniroast), un drac al onctuozității, o frumușață cu aftertaste și toate cele, în ciuda văditei nepriceperi a subsemnatului.
Pe foarte scurt, prefer, și vă îndemn să încercați, varianta astfel barbarizată iconoclast de la Kinu. Gustul, cel puțin la mine, e altul, mai nuanțat, mai... bun, și îl prefer.
 
PS. Știu c-au mai făcut așa ceva și alți onorabili colegi, cărora le mulțumesc pentru gînd și inițiativă și sfat (recent am vorbit despre asta cu renatoa și r1r200).







[Image: SOKPpDO.jpg][Image: 99WGfpP.jpg][Image: KZuzbGB.jpg]
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R
 
Reply
#2
Poate ar fi bine sa fie mutate aici celelalte postari din topicul M47 pe tema asta.
Le pot scana eu si sa furnizez adminilor o lista, ei doar sa efectueze operatia.

La M38, cazul meu, este semnificativ mai simplu, nu trebuie nici un adaptor, se poate apuca axul direct in mandrina.
Asta doar ca sa fie spusa, caci se pare ca masinile M38 sunt in numar infim.
 
Reply
#3
Mulțam, renatoa.
Ce n-am menționat mai sus și e important: nu cred că e recomandat ca cele două mașinării, rîșnița și mașina de găurit, să fie fixate într-o cutie. Din cauza faptului că axul care face legătura între bormașină și rîșniță are toate șansele să nu fie drept (al meu pare, dar la rotații mari se simte că nu-i), axul intern al rîșniței și ce mai are ea pe acolo, rulmenți etc se pot descentra, strica, bulibăși. Așadar, sugerez ca povestea să fie ținută în mînă, care absoarbe imperfecțiunile comuniunii descrisă mai sus. Sînt doar cîteva secunde pentru un shot, oricum.
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R
 
Reply
#4
(19-02-2020, 23:44)Radu Liviu Wrote: ...Din cauza faptului că axul care face legătura între bormașină și rîșniță are toate șansele să nu fie drept (al meu pare, dar la rotații mari se simte că nu-i), axul intern al rîșniței și ce mai are ea pe acolo, rulmenți etc se pot descentra, strica, bulibăși. ...
Sau ceva de genul acesta:
https://www.emag.ro/prelungitor-flexibil.../DQQNQSBBM
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#5
(19-02-2020, 23:44)Radu Liviu Wrote: Mulțam, renatoa.
Ce n-am menționat mai sus și e important: nu cred că e recomandat ca cele două mașinării, rîșnița și mașina de găurit, să fie fixate într-o cutie. Din cauza faptului că axul care face legătura între bormașină și rîșniță are toate șansele să nu fie drept (al meu pare, dar la rotații mari se simte că nu-i), axul intern al rîșniței și ce mai are ea pe acolo, rulmenți etc se pot descentra, strica, bulibăși. Așadar, sugerez ca povestea să fie ținută în mînă, care absoarbe imperfecțiunile comuniunii descrisă mai sus. Sînt doar cîteva secunde pentru un shot, oricum.

Nu absoarbe nimic, din contra, mareste descentrarea dintre axe (incercam sa compensam, e adevarat, dar este exclus  sa reusim la viteza aceea)...
Solutia cu ele fixate si prelungitor flexibil pare mai OK.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#6
Iracu, da, pare ce trebuie. Dar tot trebuie găurit un bit, dacă se poate, la un strung, ceva cu exactitate cît mai mare.
Mihai, nu te contrazic, nici nu confirm; nu am umblat atîta cu ea. Îmi dă însă impresia că, ca să poată fi fixată, gaura în bit sau în ax ar trebui să fie chiar în centru. Orice abatere, milimetrică, duce la ce ziceam mai sus, în funcție de viteza de rotație (care în cazul meu nu e mare). Nu fac însă o discuție din asta căci nu mă pricep. Cine vrea să încerce s-o facă. Poate iese ceva mai bun și mai stabil.
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R
 
Reply
#7
Mecanica simpla. Nu poti gestiona o abatere de ordinul zecimilor.
Ca sa fie si mai simplu, la o turatie de 60 rpm ar trebui sa misti mana ca sa contracarezi 60 batai. Sincronizat cu bormasina.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#8
(20-02-2020, 19:27)Mihai L Wrote: Ca sa fie si mai simplu, la o turatie de 60 rpm ar trebui sa misti mana ca sa contracarezi 60 batai. Sincronizat cu bormasina.
Nu incape discutie despre contracarare prin sincronizare cu bormasina, ci doar amortizarea socurilor. Daca nu ar fi preluate de mana ar avea efect direct asupra rulmentilor. Parerea mea Smile
 
Reply
#9
Pai... in momentul in care “amortizezi”, rulmentul a fost deja lovit.
Iar urmatoarea lovitura il va prinde si mai descentrat, pentru ca nu ai timp sa revii.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#10
As zice ca o montare paralela a axelor rasnitei si bormasinii, cum am postat imaginea in topicul celalalt, si antrenarea prin roti dintate si curea de cauciuc ar fi solutia care reduce la minim problemele de genul celor care se discuta.
 
Reply
#11
Ca idee simplă în cazuri din astea se foloseau la montare 2 furci cu câte 3 degete una-ntralta.
BPlus Apollo şi La Pavoni Europiccola, Cafelat Robot şi Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso şi Porlex Mini
 
 
Reply
#12
Un fel de articulatie cardanica, fara ax.
 
Reply
#13
Salut !
O realizare de adaptor pentru kinu m38, testata cu success cateva zile
[Image: 9pHixHd.jpg]

[Image: jqRIz1a.jpg]
ECM Technika IV, Honne S, Mazzer SJ, Kinu m68.
 
Reply
#14
Mânerul de la bormașina intra si pe Kinu? :-)

Ar fi soluția perfecta!
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#15
Un pic cam extremista abordarea... as fi curios sa vad manivela aia invartindu-se cu 200 RPM...

Bit-ul ala, cu un pic de pileala intra direct pe axul de pe care dadeai jos manivela, Adica pe ovalul filetat.
Am mai povestit ce si cum in topicul celalalt, dar daca nu avem un admin harnic sa mute postarile aici...  Tongue

Nu stiu cum sunt altii, dar mie mi se duce tot zen-ul cand trebuie sa fac o astfel de manevra... dupa excitarea initiala am revenit la manivela. 
Treaba asta ori o faci dedicata, motor/antrenare/Kinu fixe intr-un cadru, ori o lasi balta.
Sa vii cu bormasina din trusa de scule la fiecare rasnire pentru mine nu e o optiune.
 
Reply
#16
Pentru Kinu cred ca se poate realiza un ansamblu plug&play compus din doua placi paralele, transmisie 1:1 sau demultiplicator simplu pus in miscare de bormasina sau motor cu reductor.

Cureaua are rolul de a elimina vibratiile, prelua socurile, proteja rulmentii atunci cand rasnim boabe prajite neuniform si demultiplica atunci cand folosim un motor prea rapid sau cu un cuplu prea mic.

Am facut ceva similar pentru un stand de gaurit cu prindere de 43mm si pot spune ca dracia partial plasticoasa Smile are suficienta putere pentru a gauri cu burghie de 6mm fara vibratii.

Excelenta si ideea lui renato cu stand/cadru care sa permita atasarea si detasarea rasnitei fara prea mare efort, ceva similar cu varianta prezentata de vidax.

[Image: FxCpcSjm.jpg] [Image: oF5VkJSm.jpg]
 
Reply
#17
(03-03-2020, 13:27)micrenda Wrote: Mânerul de la bormașina intra si pe Kinu? :-)

Ar fi soluția perfecta!

micrenda, acel maner nu intra pe kinu avind diametrul aprox. 1cm. mai mic.
Smile

(03-03-2020, 13:32)renatoa Wrote: Un pic cam .. .. abordarea... as fi curios sa vad manivela aia invartindu-se cu 200 RPM...

Bit-ul ala, cu un pic de pileala intra direct pe axul de pe care dadeai jos manivela, Adica pe ovalul filetat.
Am mai povestit ce si cum in topicul celalalt, ...

Domn renatoa, abordarea a avut ca cerinte urmatoarele:
- un adaptor pentru masina de gaurit electrica cu posibilitatea de a rasni manual in orice moment, fara a scoate adaptorul. Adica azi i-mi vine zenul si dau la manivela, iar maine zen-ul sa oprit la Dumitale si n-a ajuns la mine, pun masina de gaurit la munca 20 secunde Smile
- solutia sa fie reversibila in orice moment fara a suferi nici o piesa a risnitei.

Idea cu bit-ul direct pe ax - ovalul filetat: eu nu am inteles cum ar fi posibil asta si un pic de Luminare din partea Dumitale ar fi binevenita Smile
Inteleg asa ca axul este oval, dar peste ax si manivela este piulita de fixare, fara de care reglajul cutitelor ar fi schimbat in primele secunde de la rotire.

In ceea ce priveste:

... as fi curios sa vad manivela aia invartindu-se cu 200 RPM...

trimiteti-mi va rog nr. telefon in pm si va dau un mic filmulet pe w-app, ca sa fie curiozitatea implinita Wink
ECM Technika IV, Honne S, Mazzer SJ, Kinu m68.
 
Reply
#18
(03-03-2020, 21:25)Vladone Wrote: trimiteti-mi va rog nr. telefon in pm si va dau un mic filmulet pe w-app, ca sa fie curiozitatea implinita Wink

Pai nu se poate posta si aici filmuletul? Cred ca intra la categoria filmulete satisfacatoare  Smile
Espressoman devenit brew dog: Origami, V60, Nel Drip & Kinu M47 Phoenix, Comandante MK4
 
Reply
#19
Nu vrea sa se vada momentul cand o ia peste degete si urla Big Grin
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)