Hello There, Guest! Login Register


Kinu M47 - ajutor reparatie

#1
Am scăpat pe jos rasnita și pare ca s-a stricat rulmentul din interior. Când invart se simte ca și cum macin cauciuc. Știți unde as putea sa o servisez la noi? Orice sfat este apreciat
Vibiemme Domobar Super DIGITALE / Niche Zero
 
Reply
#2
O poți trimite înapoi la fabrică și ți-o repară contracost. 
Din cauza șocului, e posibil ca nu doar rulmentul să fi fost bușit, ci și corpul rîșniței să se fi deformat. Dacă e așa, trebuie recalibrat sub presiune.
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R
 
Reply
#3
Un rulment stricat se lasa cu scrasnete, nu cauciuc... poti descrie mai exact aceasta senzatie de "macinat cauciuc"?

As desface surubul de reglaj la maxim ca sa vad daca axul se invarte liber.
Daca nu se invarte liber as scoate axul, si l-as introduce doar partial in fiecare cap/rulment, ca sa vad care din ei e afectat.
Daca fiecare rulment separat se invarte liber, atunci ai o dezaliniere a rulmentilor, posibila deformare a spitelor de plastic. De abia asta ar fi caz de service, desi ar putea fi rezolvata si local, cu ceva aer cald si putina indemanare.
Daca unul din rulmenti se dovedeste a fi intradevar gripat, il scoti cu o agrafa si il inlocuiesti, este ceva standard.

Deformarea corpului  trebuie sa fie vizibila cu ochiul liber ca sa se ajunga sa afecteze miscarea axului.
 
Reply
#4
Nu știu cum e Kinu M47 cel original cu catcher din metal,dar Phoenix e oribil din pctul asta de vedere, e f înalt, f greu sus și ușor jos și o mică atingere rezulta in răsturnarea lui. L-am scăpat de 4 ori cred și deja corpul e un pic îndoit și are zgarieturi pe surubul de ajustare a macinaturii,dar culmea, pare că macinatura e la fel de buna,nu am schimbat deloc setarea și la gust e la fel. Oricum,puteau să o facă ori mai scunda, ori manivela mai scurta sau mai usoara,ori recipientul e prea ușor (la Phoenix care e din plastic), dar mi se pare o bubă mare de proiectare pt o rasnita care altfel e ideala că raport pret/calitate si ai zice ca te tine o viață.
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#5
Inaltimea e cam aceeasi la toate. Zici de greutate sus…? Pai celelalte sunt din otel mai gros, comparativ cu Phoenix care e un soi de tabla.
Se dezechilibreaza mai usor, si lasa urme mai adanci.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#6
Si acest aspect este accentuat de faptul ca nu ii poti indeparta manivela, ca la cele 4 modele alpha care au circulat la espressomani pentru evaluare.
Fara manivela ar fi mult mai greu de agatzat si mai stabil, asa parca e o macara caruia i-ai luat contragreutatea de la baza...
Plus ca indepartarea manivelei lasa la vedere axul pentru antrenare electrica... ce poate fi mai ideal...
Este principalul motiv pentru care am renuntat la Kinu. De atunci manivela detasabila la mine este criteriu de cumparare.
 
Reply
#7
Da,cred ca se putea rezolva usor instabilitatea cu un pahar cu baza mai mare sau un maner pliabil cu o articulatie care să se blocheze, fără să modifica corpul, dar na, nu s-au interesat să o îmbunătățeasca

Atasez si 2 poze - mi-a căzut și o bucatic de plastic, dar tot pare că nu afecteaza rasnirea

[Image: nGOIQjV.jpg][Image: TCr1s1m.jpg]
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#8
Era prea mare baza ca sa fie stabila. Si chiar fara manivela, tot este prea inalta.
Eu i-am gasit un loc in picioare unde e cam blocata. Alternativa este sa o tii culcata.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#9
(26-09-2021, 20:21)Mihai L Wrote: Era prea mare baza ca sa fie stabila. Si chiar fara manivela, tot este prea inalta.
Eu i-am gasit un loc in picioare unde e cam blocata. Alternativa este sa o tii culcata.

Da..eu am un dulapior mic și tot îmi cade pe lângă, nu am luxul coltului apărat de perete Smile
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#10
O solutie care mi-a placut [Image: 5rhdXhs.jpg]
Bianca, Bentwood, KINU, Pietro
 
Reply
#11
Ce simplu si practic a fost cu prototipul... Sad

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...4#pid34864
 
Reply
#12
Eu o stochez la orizontală, pe espresor, pe principiul "mai jos de jos nu cade".

Când am treabă cu ea, am grijă să o așez undeva departe față de locul în care lucrez astfel încât să nu existe posibilitatea de a o agăța/dărâma din neatenție.

Cum era? Paza bună... Smile
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#13
Capu plecat... Smile
 
Reply
#14
...pazeste pepenii Big Grin
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)