Hello There, Guest! Login Register

Kinu M47 Phoenix

(01-07-2024, 14:26)Mihai L Wrote: Posibil vreun defect de material…
As lua totusi legatura cu fabrica, posibil sa o schimbe ei.

da, tocmai am vorbi, o schimab ei... daca le dau 35 de euro Smile

Reply
Ai examinat marginile rupturii...? Mi-e greu sa inteleg cum poti rupe o bara la grosimea aia (chiar si cu gaura de trecere pentru ax) doar macinand cafea.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono

Reply
Nu mai bine ii faci un adaptor ceva la un strungar și ai mâner mai mișto?Smile).
Home kit: Lelit Bianca V2, Eureka SD.
​​​​​​Remote kit: Staresso Mirage Pro, kinu m47 classic.

Reply
Nu strung trebuie pentru prelucrarea aia, aveti imagine aici, in topicul de motorizare, cum arata una, nerupta

Reply
Mă refeream la un mâner ca la modelele de râșnițe ce au mâner pliabil.
Home kit: Lelit Bianca V2, Eureka SD.
​​​​​​Remote kit: Staresso Mirage Pro, kinu m47 classic.

Reply
Salut, am o problema legata de râșnița mea Kinu M47, pe care o folosesc de aproape 5 ani. In ultimul timp am observat ca "cere" râșnire tot mai fină. Dacă până acum râșneam la 1.4-1.6,in funcție de cafea, acum am ajuns la 1.1-1.3. La început am pus-o pe seama cafelei folosite, dar imi dau seama ca cu toate cafelele se întâmplă asta. Evident, râșnirea merge mai greu, mai face si popcorn foarte mult., deși am pus un carton deasupra. E posibil sa se uzeze cuțitele? Știam ca sunt garantate "pe viață".
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.

Reply
Putin probabil… Era vorba de cateva sute de kg. Poate nu 500, dar macar 300kg. Iar asta inseamna cam 5kg de cafea pe luna, cca 27 espresso pe zi timp de 5 ani.

La 2 espresso/zi te duce 23 ani. Poti spune pe viata.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono

Reply
Pe principiul "o imagine = n cuvinte", asa arata cutitele. Sincer, nu mi se par tare ascutite, iar baza mi se pare ca are uzura.

Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.

Reply
S-au mai schimbat lucrurile de atunci, adica tu ai versiunea 1 de rasnita. De atunci sunt multe chestii care is altfel. De la cutite, la ax si portcutit- zona unde sta cutitul. Arcul care tine in tensiune totul este mai puternic acum, iar filetul e altul.

Poti lua legatura prin formuralul de contact cu kinu si trimite rasnita la service. Se va face o revizie completa si costa putin.

La treaba de garantie, nu intra rasnita completa cum nici la masini nu intra garantie completa (de ex la amortizoare ai garantie rulaj de 10.000km nu 3-5-7 ani ori 100.000km). La cutite nu poti sa dovedesti ce ai rasnit, ori cat ai rasnit cu ele, deci nu au cum sa-ti ofere garantie valabila. Sa iti schimbe cutitele din generozitate se poate, dar garantie nu.

De lipsa strat eloxare ala are 2-3 microni maxim si e normal sa se ia. Iti pot arata cutite SSP cu acoperire dusa dupa 1-2 ani in zona de frictiune maxima spre iesire.

Cine a pus acel shim sub cutit?
Kinu Phoenix, Classic, Simplicity, Titan (Turin dm47+k2+POB), Roest L100+, v60+Orea v4

Reply
Salut, sunt convins ca sunt imbunatatiri la noile versiuni. Eu pana acum am fost multumit de ea, si mi se pare ciudat ca ceva atat de simplu si pur mecanic isi modifica comportamentul, in conditiile in care nu am macinat pietre cu ea, ci cafea de calitate premium, probabil la o medie de sub 2 espresso pe zi.
Legat de garantie, nu intentionam sa o chiar trimit, decat dupa ce sunt 100% convins ca e o probema. Insa ma intreb doar, daca cutitele nu fac obiectul garantiei, ce altceva face? manerul, axul?
Daca zici ca vizual arata ok cutitele, atunci asta e, ii dau asa mai departe, cat ma mai tin muschii si umerii, ca se simte notabil o dificultate sporita la rasnire.

Interesanta ultima observatie, eu nu am pus absolut nimic sub cutit, ce anume e diferit? (nu mi-e cunoscut cuvantul "schim").

Multumesc de raspuns!

Reply
Garantia este pentru defecte de fabricatie, nu pentru uzura datorata utilizarii.

Reply
Ok, pai un defect de fabricatie il vezi din start, ce rost are acea garantie "pe viata"?

Reply
Sunt defecte ascunse. Care au trecut de control.
Poate fi un defect de material, se rupe manerul dupa 3-4 luni si vezi ca de fapt erau semne, insa pe interior. Se mai poate rupe o piesa de plastic…

Reply
Trimite rasnita la revizie. O sa-mi multumesti dupa, te costa sub 100 lei, pe langa ca o fac ca tehnic bine o fac si estetic ca noua.

Ce intra la garantie? mi-a aparut o fisura la piesa de plastic sub inelul de sus la un kinu simplicity, unde tii cu mana de rasnita. Asta e doar un exemplu.
Kinu Phoenix, Classic, Simplicity, Titan (Turin dm47+k2+POB), Roest L100+, v60+Orea v4

Reply
Multumesc, o voi trimite.

Reply
(08-07-2024, 10:36)LucianS Wrote: Pe principiul "o imagine = n cuvinte", asa arata cutitele. Sincer, nu mi se par tare ascutite, iar baza mi se pare ca are uzura.

La cutitul mobil nu o sa vezi muchii taietoare la niciuna, el nu taie ci doar impinge.
"Frezurile" alea sunt triunghiuri perfect simetrice, neinclinate in nici o parte, cum ar fi cazul daca o fata ar fi taietoare.
Poti examina pe cel fix, acolo se face taierea, si vezi diferenta.
Daca dai cu mana pe el, intr-unul din sensuri va agatza pielea. Daca asta nu se intampla poti vorbi de tocire.

Shim(washer) = saiba/distantier
Nu pare nici o saiba acolo, pare o dunga de negreala (blakening = black oxide) ramasa in zona unde probabil nu mai exista frecare intre cutite

Reply
Multumesc de raspuns. Da, intr-adevar, nu e nicio shaiba acolo... Am facut testul pe cutitul fix si intr-adevar pare sharp.
Apropo, nu am primit niciun raspuns de la ei in urma folosirii formularului de la ei de pe site: https://kinugrinders.com/contact/
Stiti sa fie alt mod de contact?

Reply
Trimite-l pe cel din zona de reduceri
https://www.espressoman.ro/reduceri-la-e...i-rasnite/
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)