Hello There, Guest! Login Register


Kettle cu reglaj de temperatura

#1
Salutare! Am o întrebare, ce ați alege între brewista artisan kettle și hario v60 buono temperature controller?
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#2
Bonavita
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#3
Poți sa îmi spui de ce ar trebui sa aleg bonavita? Smile
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#4
Il vei folosi acasa, unde ai si un aragaz sau plita unde poti incalzi?
Daca da, de ce nu ai folosi asa ceva la o treime din pret?
http://barshaker.ro/Brew-Bar/Gooseneck-K...ettle-1-2l
Sau poate si mai ieftine de pe aliexpress sau de pe amazon, tot cu termometrul.
Sau asa ceva daca vrei cu conectare la priza
https://www.coffeehit.co.uk/brewista-sma...gauge.html
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
#5
Because... ca unii nu e asa nebuni ca sa se gandeasca macar o clipa sa dea 600 lei pe un fierbator...
 
Reply
#6
(06-12-2018, 23:54)bogdan_c87 Wrote: Sau asa ceva daca vrei cu conectare la priza
https://www.coffeehit.co.uk/brewista-sma...gauge.html

Wow, 14 lire, chiar f bun pretul
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#7
Eu unul am Bonavita variable temperature, este un kettle bun pe care l-am cumparat pentru ca am obtinut un pret bun de la mult blamatul (si, intr-o oarecare masura, pe buna dreptate) contegocafe..plus ca la momentul respectiv nu stiam despre oferta coffeehit.
Am mai folosit si "chinezarii" de pe aliexpress.. In mare parte, toate fac acelasi lucru si daca te obisnuiesti cu modul in care functioneaza (iti dai seama dupa maxim doua utilizari de oricare dintre ele), scoti fix acelasi gust din cafea.
Altele conteaza mai mult.. rasnita, reteta, apa, mana de lucru Tongue
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
#8
Am nevoie de un kettle care sa îmi mențină temperatura și sa am apa la temperatura dorită (92-96), după părerea mea, nu merita sa dau bani pe un kettle care sa îl pun pe aragaz ( am o oală care face asta și torn cu latiera + un termometru de 22 de lei de pe kfea. ro), caut un "dispozitiv" care îmi aduce apa la temperatura exacta și o tine constant. Vreau sa obtin cafea bună și sa fie constant asta, mai o dau în bara ca termometrul ce îl am nu arăta prea exact și sunt momente când nu obțin " bautură dorită " La camin și acasă voi folosi kettle-ul ( la camin nu am aragaz sau plita)
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#9
Tu stii mai bine ce iti trebuie. E adevarat ca ai nevoie de un fierbator "gooseneck", latiera nu prea te ajuta foarte mult.
Din punctul meu de vedere, nu te ajuta foarte mult sa iti mentii temperatura constanta pentru o perioada mai mare decat timpul pentru curgere (adica 2:30 - 3:30 minute) si asta pentru ca pentru a turna asa cum trebuie nu trebuie sa ai prea multa apa in kettle. In consecinta, oricum va trebui sa incalzesti din nou pentru o noua turnare.
Eu personal, fiind trecut prin sindromul "upgraditei", am ajuns la concluzia ca mai bine investesc timp si bani in experimente, rasnita si cafea buna.
Ce rasnita folosesti?
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
#10
Un hario skerton, dar rezultatul îl trec prin două site și obțin o râșnire foarte uniformă
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#11
Arata bine asa ca "bling" hario si brewista artisan, dar cam la acelasi pret propunerea mea ar fi un kettle de pe coffeehit si un kinu m47 sau un feldgrind.
Ambele sunt rasnite bune, iar la gust as zice chiar un mic avantaj pentru feldgrind (dupa gustul meu).
Plus ca oricare dintre cele doua rasnite te pot ajuta cand nu vei mai sta la camin, daca vrei sa treci spre espresso, ca sa nu mai zic ca sunt practice si te pot tine ani de zile.
Oricum, felicitari ca te-ai axat pe brew la momentul asta, o sa iti ofere o gama variata de arome (cu rasnita potrivita) de care te poti bucura mai mult timp
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
#12
Mai mulți mi-au recomandat comandante pentru brew( mai am ani buni pana trec pe espresso) + un Red clix dacă o sa vreau sa râșnesc pentru espresso
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#13
Da, si eu am auzit de comandante si am baut cafea buna facuta cu rasnita asta de alte persoane.
Doar ca nu am folosit-o si nu pot recomanda ceva ce nu am incercat.
Ideea e ca daca vrei sa iti cheltuiesti banii, da-i pe ceva care chiar merita. Una este sa cumperi o rasnita buna, care influenteaza foarte mult gustul unei cafele, alta este sa cumperi un fierbator care doar incalzeste apa si doar pentru ca arata mai bine.
Vad ca esti din Arad. Poate ar trebui sa te intalnesti cu espressomani de pe acolo sa iti impartaseasca din experienta lor. Sunt oameni interesanti pe forum.
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
#14
(07-12-2018, 00:22)Tiranator Wrote: Am nevoie de un kettle care sa îmi mențină temperatura și sa am apa la temperatura dorită (92-96), după părerea mea, nu merita sa dau bani pe un kettle care sa îl pun pe aragaz ( am o oală care face asta și torn cu latiera + un termometru de 22 de lei de pe kfea. ro), caut un "dispozitiv" care îmi aduce apa la temperatura exacta și o tine constant. Vreau sa obtin cafea bună și sa fie constant asta, mai o dau în bara ca termometrul ce îl am nu arăta prea exact și sunt momente când nu obțin " bautură dorită " La camin și acasă voi folosi kettle-ul ( la camin nu am aragaz sau plita)

Gama de temperaturi indicata nu este optima pentru brew, parerea mea.
Azi am preparat la 88, de exemplu.

Mentinerea temperaturii constanta intr-un grad, timp de 2 minute nu o poti face decat daca pui pe foc sau in baza electrica cate 5-10 secunde la fiecare interval de 30 secunde intre turnari.
Nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa prepar cu un kettle cu fir care sa ma jeneze in miscari.

Eu m-am stabilizat la un ibric-ul mic de 650 ml cu gat de lebada, cel vandut si de barshaker, care are in capac un termometru din cele care se folosesc la adaptoarele de grup E61, mai precis nu prea vad cum la 50 lei... Prepar pe o masa langa aragaz, asa ca la orice semn de scadere pun la loc pe flacara, asta se intampla de regula dupa primul minut, in care constanta este remarcabila, sta intr-un grad fara probleme. Banuiesc ca mult conteaza faptul ca are capac etans, pentru ca peretii nu sunt izolati.
 
Reply
#15
(07-12-2018, 11:18)renatoa Wrote: Nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa prepar cu un kettle cu fir care sa ma jeneze in miscari.

Majoritatea kettle-urilor gooseneck electrice au baza detasabila (cel putin cele despre care se discuta in thread au sigur), deci cablul nu are cum sa te incurce Big Grin
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#16
Sigur, de astea detasabile ziceam si eu, dar trebuie pusa la loc ca sa mentina temperatura, nu imi inchipui ca o fac stand in aer... asa ca este la fel ca si cum ai pune pe foc, aceeasi miscare.

Voiam doar sa atrag atentia ca daca ar exista un kettle cu fir captiv, e de evitat.
 
Reply
#17
(06-12-2018, 23:14)Tiranator Wrote: Salutare! Am o întrebare, ce ați alege între brewista artisan kettle și hario v60 buono temperature controller?



Salut. Eu mi-am luat Brewista Artisan de curand. Voiam control la temperatura si mi-a placut si cum arata.Cateva observatii:
 - volumul este de 600ml, deci cu preincalzit filtru, cana etc faci cam un singur brew cu un "plin".
 - functia care iti pastreaza temperatura nu iti tine fix, variaza plus minus un grad dar iti afiseaza acolo, e destul de usor de urmarit.
 - nu arata la fel de bine ca in poze dar tot e nice
 - am vazut la nisto colegi Hario si e mai solid construit dar si mai scump
 Vezi ca exista Brewista Smart Pour  care e ceva mai ieftin si mai mare.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
#18
Când fac v60 folosesc metoda 4:6 și am timp între fiecare turnare sa pun kettle-ul pe suportul electric.
Am citit cică ca hario v60 nu are un coltrol atât de bun al firului de apa cum ar avea brewista artisan, cât ai primit garanție la brewista? E rezistent suportul electric, eu știu ca nu are butoane fizice și nu mi-ar conveni dacă scap ceva pe el sa nu mai pot apasă pe acele butoane
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#19
@bogdan_c87 - multumesc frumos pentru pontul cu brewista de pe coffee hit, a venit la numai bine, am un amic care trece prin UK si voi abuza putin de spatiul lui la bagajul de cala Smile
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#20
Super, înseamnă ca s-a nimerit la fix! Smile
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
#21
1. Cu reglarea temperaturii:
https://www.coffeehit.co.uk/brewista-sma...-1-2l.html
2. Cu termometru si intrerupator:
https://www.coffeehit.co.uk/brewista-sma...gauge.html
3. Cu termometru, fara intrerupator
https://www.coffeehit.co.uk/brewista-sma...gauge.html

Primul e cel mai scump, desigur; al doilea pot sa-l recomand, il folosesc zilnic de la comanda de grup pe coffeehit; al treilea e la acelasi pret cu al doilea, daca nu se doreste oprirea inainte de oprirea automata este bun si acesta (fara intrerupator ar trebui sa fie mai fiabil, mai putine piese).
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#22
Foarte OK £13.99 (NR2). Din pacate tot atat este si transportul - £13.20. Poate ne gasim mai multi sa facem un grup pentru el. La 10 buc, transportul este £30, deci £3/persoana.
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
#23
Ultimul e pentru aragaz/resou, nu are rezistenta proprie.
Asa ca fiabilitatea nu are nici o importanta daca il lasi pe foc pana se evapora toata apa din el ... Big Grin
 
Reply
#24
(07-12-2018, 13:07)Tiranator Wrote: cât ai primit garanție la brewista?

1 an
 
(07-12-2018, 13:07)Tiranator Wrote: E rezistent suportul electric, eu știu ca nu are butoane fizice și nu mi-ar conveni dacă scap ceva pe el sa nu mai pot apasă pe acele butoane

La Artisan ai o sticla securizata si butoanele sunt de tip 'touch' pe acea sticla. Daca nu scapi ciocanul pe el nu prea are ce sa se intample.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
#25
(07-12-2018, 22:45)renatoa Wrote: Ultimul e pentru aragaz/resou, nu are rezistenta proprie.
Asa ca fiabilitatea nu are nici o importanta daca il lasi pe foc pana se evapora toata apa din el ... Big Grin

Blush Am gresit, nu am citit descrierea, din numele lor (2 si 3) rezulta ca doar intrerupatorul este prezent/sau nu.
Pentru cel electric (2) exista si un termometru digital (https://www.coffeehit.co.uk/brewista-sma...meter.html) care poate fi montat in locul celui analogic (si la un pret mai mare decat intregul kettle!).
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#26
Salutare!
Eu l-am luat pe cel din link-ul de mai jos și sunt foarte mulțumit de el. Încălzește foarte repede, iar temperatura este destul de precisă.
Până acum nu am ce reproșa. Raportul calitate / preț mi s-a părut mai mult decât ok

https://www.klarstein.ro/Aparate-de-buc-...ype=search&searchparam=Ceainic
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#27
Acelasi brand are pe amazon.de un produs similar la jumatate de pret...  Confused
 
Reply
#28
Are un motiv pentru care este la jumătate de preț Smile
Lucrez într-un domeniu asemănător și te asigur că nimic nu este la jumătate de preț fără motiv Smile
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#29
Pai atunci explica motivul...
Eu zic ca pretul de productie in china nu mai are nici o relevanta, adaosurile de marketing si mai ales profit sunt cele care fac pretul.
Ca la benzina, cand mi-am luat masina petrolul era 140$ si benzina 3.6 lei, acum petrolul e la jumatate si benzina 5 lei, hai sa incercam sa explicam ceva.

Compara preturi la acelasi produs in Germania la Lidl si KL, ca le gasesti pe net, si explica de ce acolo e mai ieftin, daca poti... pentru ei inca suntem o tara de jumulit... si lumea nu stie cate facilitati ascunse au, la fiecare incercare de limitare a lor amenintand ca pleaca din tara si lasa balta o armata de angajati...
 
Reply
#30
Acelasi brand de pe Amazon NU livreaza in Ro...
Eu am luat de aproape doua luni varianta mai ieftina, cu comanda pe cana (240 parca). Pentru casa e OK. Cel mai tare mi se pare gatul, este mai subtire si torni cum vrei (fir de 1-2 mm daca ai chef, nici nu provoaca turbulente). Pot turna mai incet decat trece prin filtru.
Ma saturasem de incalzit in cana electrica si apoi turnat in alt kettle, masurat temperatura, etc. A scurtat si timpul de preparare - cred ca undeva la 7-8 minute in total pentru reteta de 400 ml la V60, incepand cu cantarire, macinare M38, incalzire apa, V60.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)