Hello There, Guest! Login Register


KRUVE Sifter Six

#31
“Viata bate filmul” Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#32
(03-10-2020, 15:05)renatoa Wrote: Daca e cineva interesat de site cu ochiul de 500 um, inox, la un pret ridicol, costa mai mult trimisul in tara, chiar prin posta, pot procura orice cantitate. 
Marimea aprox cam cat un CD.

Sita asta mai trebuie pusa in ceva, recipient ca la Kruve, ca sa poti sa o cerni?
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#33
Evident ca sub ea ar fi indicat sa ai un vas colector... dar o poti face si pe o foaie de hartie.
Mie imi intra perfect intr-o strachina de ceramica smaltzuita.
Vezi ce ai prin casa cu diametrul interior de 15 cm.
 
Reply
#34
@renatoa pune te rog mai multe detalii. Sita e plasa sau laser cut? Poate ai o poza de pus.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#35
E plasa, am pus poza mai sus.

E o sita obisnuita, pentru faina, doar ca s-a nimerit sa fie potrivite ochiurile la marime cu ce ne intereseaza pe noi, si e lucrata bine, full inox, intinsa ca membrana de toba, nu genul de sita la care flutura firele...
 
Reply
#36
Salut, mai exista setul disponibil pentru teste? Imi da batai un Kinu Phoenix (cu cutit de brew), lasa prea mult finess pe V60, si as vrea sa testez daca merita sa iau totusi un set de Kruve. Mersi!
Espressoman devenit brew dog: Origami, V60, Nel Drip & Kinu M47 Phoenix, Comandante MK4
 
Reply
#37
Sunt interesat si eu
 
Reply
#38
Daca are cineva un filtru Kruve de 200microni de vanzare ma poate contacta PM. Multumiri!
 
Reply
#39
O solutie de cernere fines pentru brew, ieftina si practica, de maine la Lidl:

https://www.lidl.ro/p/alegeri-sanatoase-...nox/p65852

Va tin la curent cu dimeniunea ochiurilor, daca ajung sa iau una.
Daca apuca sa ia altcineva, o poza cu o rigla pusa de-a lungul unei linii de perforatii, ca in imaginea atasata, este suficienta sa masuram aproximativ cat este gaura, la ochi as avansa 0.5mm = 500 microni, ca cea de la rasnita xeoleo


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#40
Am ajuns, si am luat una, merita banii.
Gaura este de aprox 0.4mm, deci se califica pentru cernut fines de brew, sau infuzat, am si facut un ceiutz in ea.

A nu se confunda cu varianta facuta din sita mesh, sunt 3 modele.


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)