Hello There, Guest! Login Register


Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro

#1
Asa cum anuntam aici , Andrei si Florin (aka Raducanu) de la Claro s-au gandit sa faca o reuniune a espressomanilor in care sa punem accent pe ceea ce tine de senzorial, in primul rand. Nu va fi un training deschis despre sensory, caci nu acesta e scopul, dar am discutat (incipient deocamdata) cu baietii de la Claro si cu siguranta vom pune in ordine anumite concepte legate de degustarea unei cafele, evaluarea corecta, probabil si prepararea etc. Urmeaza sa punem totul in ordine si sa scriem aici mai multe.

Apoi trecem la treaba cu "trianglarea"  Smile Fiecare va avea X  seturi de cate 3 pahare / cesti in fata si daca vrea sa isi testeze simturile, va avea ocazia sa se autoevalueze, scotand in fata ceasca ce contine o cafea diferita. Practic, procedura concursurilor SCA de cup tasting.  Va fi un exercitiu tare interesant pentru noi insine.

Data: 3 sau 4 10 NOIEMBRIE 2018 ora 10.00 - 15.00
Locatia: Str. Fainari nr. 45A, et.2, mansarda CUIB  Smile
Inscrieri: cu un "hello, vin si eu", aici pe topic

Daca aveti si alte idei care credeti ca se "pupa" cu acest concept si pe care le putem pune in aplicare, aveti cuvantul... Testarea de espressoare as exclude-o pt ca ne focusam pe altceva de data aceasta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
LE: Noiembrie?

Cel mai proabil o sa vin Smile
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#3
multumesc pt alegerea unei alte date decat 20 oct  Smile

solicit respectuos extinderea experientei senzoriale la bere  Big Grin
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#4
Avand in vedere ca se pregateste o bere stout cu ceva cafea, in care si-a bagat coada Espressoman, nu este excelus sa facem si o degustare de bere. Chiar iau in serios treaba Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
99,99% vin si eu.
las o marja mica de eroare, ca poate va ninge si se va inchide dn1 Smile Smile
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#6
6-7, adica in timpul saptamani? Va fi greu, dar facem ce putem...
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#7
Si eu ma inscriu. Multumesc!
Rocket R60-V; Macap M7D; Kinu M47
 
Reply
#8
3-4 scuze Smile corectez
Later edit: 10 noiembrie
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Interesant concept. M-as vedea participand...  Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#10
Vin si eu.
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#11
(03-10-2018, 19:04)Lyvyoo Wrote: 3-4 scuze Smile corectez

Perfect!
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#12
+1
Blocam calendarul chiar acum.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#13
+1 Ma bag si eu ???

Rolleyes Biggrin
Bezzera Magica S MN |Mazzer Super Jolly| DK-30
 
Reply
#14
Care e data limita pentru inscrieri? Big Grin
Lelit PL41 TEM  + Eureka Mingnon Specialita 15BL 
--------
 
 
Reply
#15
Inscriere?
Asta inseamna ca este un eveniment restrans la membrii acestui forum si fara inscriere nu se poate?
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
#16
Hello, vin si eu Smile

Sent from my Nokia 5.1 using Tapatalk
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#17
(04-10-2018, 01:02)Cafencu Wrote: Inscriere?
Asta inseamna ca este un eveniment restrans la membrii acestui forum si fara inscriere nu se poate?

Ideea este sa stim si noi intre noi cine mai vine, inclusiv organizatorul, caci te poti trezi cu dublul inscrisilor fata de ce estimai si atunci trebuie sa schimbi rapid locatia la care te-ai gandit Smile 

Nu vom avea o hostesa sexy la intrare care sa contorizeze inscrierile Smile  Desi daca aveti vreo cunostinta in sensul asta, trimiteti-i CV-ul...  Smile)

Si da, evenimentul se doreste mai restrans pentru membrii forumului, nu va fi unul anuntat public pe retelele de socializare. Nu ar avea rost sa ne trezim cu 100 de persoane pe acest format. Asta nu inseamna ca in viitor nu exista posibilitatea sa facem ceva huge... Cine stie...

Si ca sa mai raspund unei intrebari de pe PM referitor la insotitori, ramane ca la intalnirea din vara... Nu interzicem Smile Dar in general e mai bine pentru voi sa fiti mai "liberi", gen team building, putand sa discutam intre noi chestiuni tehnice sau de orice fel, care in mod normal  poate ar plictisi o persoana insotitoare pret de 4-5-6 ore.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Hello, vin si eu.

Sunt destul de nou pe aici si mi-ar placea sa mai cunosc oamenii din spatele nickname-urilor.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
#19
"Strig" si eu prezent!
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#20
Vreau sa propun o tema aditionala senzorialului si anume LOGO-UL ESPRESSOMAN
Facem de un mini workshop de 1h, adunam modele, propunem modele realiste printate de acasa si poate poate . . . Wink
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#21
Hello, vin si eu
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#22
Salutare. Ma inscriu si eu!
Lelit PL41 TEM  + Eureka Mingnon Specialita 15BL 
--------
 
 
Reply
#23
Aș vrea să vin și eu
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35
 
Reply
#24
Te primim cu o conditie, sa restrangi semnatura de la 4 randuri (doua 3 pline si unul gol) la doua randuri Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
Asa e bine?  Angel
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35
 
Reply
#26
Daca exista interes, oare s-ar putea face o prezentare a unor defecte comune de prajire? 
Ma gandesc ca ar putea fi de folos celor interesati de home-roasting sau pur si simplu curiozitate.

Ceva in liniile astea:

https://www.scottrao.com/blog/2018/6/3/r...fect-kit-2
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#27
Sa raspunda @AndreiClaro sau @Raducanu
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#28
Salutare.
@AndreiClaro @Raducanu

Avem o data si o locatie?
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#29
Scrie in prima postare, 3 sau 4 noiembrie Smile Urmeaza sa vedem exact ziua.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
Hello. Mai avem ceva noutati despre eveniment? S-a stabilit concret o data/ora?
Lelit PL41 TEM  + Eureka Mingnon Specialita 15BL 
--------
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)