Hello There, Guest! Login Register


Instrument distribuție cafea în portafiltru / Nivelator pretampare

#1
Știe cineva dacă exista ceva de genul asta: http://barn.bigcartel.com/product/ona-co...asa-sestic, dar la un preț mai puțin ridicol? Ca mi se pare ca ar face treaba buna. Eu oricât de mult as încerca să aranjez cafeaua uniform, parca tot nu-mi iese perfect și pucul iese mai gros într-o parte decât în cealaltă.
Rocket R58/LMLu/Olympus/Mahlgut MOLA-e
 
Reply
#2
si eu caut, stiu ca exista in china varianta oem care costa ~5 usd, dar nu mi dau seama cum s ar putea aduce, pt ca trebuie o comanda mai mare, si mie, ca si tie de altfel, imi trebuie doar 1 buc Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#3
La aia cu comanda minima 500 buc? Imi decorez un perete cu ele, de la distanta zici ca-s macarons.  [Image: biggrin.gif]
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#4
Pe aliexpress se poate lua la bucata. Pune un link din china sa vedem.
Moccamaster Cup One^^Ascaso i*Steel 1
 
Reply
#5
Eu am sa iau originalul, poate va ajuta: http://www.aliexpress.com/item/Stainless-steel-coffee-tamper-58MM-57-5MM-Coffee-Tamper/32676134633.html?spm=2114.10010108.1000014.3.Ig5PlO&scm=1007.13338.33346.0&pvid=5f138317-a14e-479b-a533-19d47596404f&tpp=1
 
Reply
#6
(19-06-2016, 13:06)zuluafonu Wrote: ... de la distanta zici ca-s macarons.  [Image: biggrin.gif]

Păi cum crezi că îi zice?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#7
Si pe mine ma interesesaza o chestie din aia ...macaron tamper [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif] . Originalul mi se pare exagerat ca pret. Iar link-ul lui RaduB ...nu merge [Image: sad.gif] .
 
Reply
#8
http://www.aliexpress.com/item/Stainless...34633.html

Asta e link-ul al doilea corect.

Eu tot nu pricep ce ar putea face asta mai bine decat o miscare de nutatie... Confused Huh
 
Reply
#9
Multumesc ,renatoa ! Stiu ca esti "suparat " pe mine [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif] . Adevarul ca lovitul portafiltrului de masa sau cu podul palmei ...nu prea imi place/ma convinge. Iar nivelarea cu degetul ...imi mai lasa "gaurele" pe margine inainte de tampare .
 
Reply
#10
(19-06-2016, 13:18)RaduB Wrote: Eu am sa iau originalul, poate va ajuta: http://www.aliexpress.com/item/Stainless-steel-coffee-tamper-58MM-57-5MM-Coffee-Tamper/32676134633.html?spm=2114.10010108.1000014.3.Ig5PlO&scm=1007.13338.33346.0&pvid=5f138317-a14e-479b-a533-19d47596404f&tpp=1
Mulțumesc.
Tocmai am comandat asta:https://m.aliexpress.com/item/32676134633.html#autostay
Rocket R58/LMLu/Olympus/Mahlgut MOLA-e
 
Reply
#11
Pretul originalului cu siguranta este exagerat, prefer sa iau originalul, copia poate fi in cel mai bun caz aproape ca originalul, cu originalul mergi la sigur din prima.
 
Reply
#12
(19-06-2016, 13:51)renatoa Wrote: http://www.aliexpress.com/item/Stainless...34633.html

Asta e link-ul al doilea corect.

Eu tot nu pricep ce ar putea face asta mai bine decat o miscare de nutatie... [Image: confused.gif] [Image: huh.gif]
Scuze de offtopic! Superofertă!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#13
(19-06-2016, 13:42)baloozzy Wrote:
(19-06-2016, 13:06)zuluafonu Wrote: ... de la distanta zici ca-s macarons.  [Image: biggrin.gif]

Păi cum crezi că îi zice?


la asta ma refeream si eu, un pic mai mare pretul decat mi am adus aminte, insa greu sa ne gasim 500 sa facem comanda de grup.

dar daca facem, vreau si eu 1 buc Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#14
De ce ,baloozzy ? [Image: smile.gif] . Doar stii ca e un .."nerv descoperit " [Image: smile.gif] .

teabe poti te rog sa-mi dai un link functional? Vreu sa compar pretul cu cel pus de renato.
 
Reply
#15
(19-06-2016, 14:25)Tito Wrote: De ce ,baloozzy ? [Image: smile.gif] . Doar stii ca e un .."nerv descoperit " [Image: smile.gif] .

teabe poti te rog sa-mi dai un link functional? Vreu sa compar pretul cu cel pus de renato.
http://m.aliexpress.com/item/32676134633.html
E un link de mobil. Sper sa meargă. Eu nu sunt in tara acum și intru pe telefon. Prețul e 36.99$. Transportul e gratis, dar ajunge în max. 60 de zile
Rocket R58/LMLu/Olympus/Mahlgut MOLA-e
 
Reply
#16
(19-06-2016, 14:22)bogdan_geor Wrote:
(19-06-2016, 13:42)baloozzy Wrote:
(19-06-2016, 13:06)zuluafonu Wrote: la asta ma refeream si eu, un pic mai mare pretul decat mi am adus aminte, insa greu sa ne gasim 500 sa facem comanda de grup.

dar daca facem, vreau si eu 1 buc [Image: smile.gif]
In link-ul lui Mr. Google e cu free shiping prin Poșta Chineză, până la 60 zile termen de livrare.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#17
Multumesc ,teabe ! Link-ul ma duce in aliexpress dar nu-mi arata nimic. Dar am inteles ca vorbim de acelasi produs/pret. Ar fi de luat in calcul si eventuale taxe vamale. "Random"...dar mi s-a intamplat sa-mi apara si alea cateodata [Image: biggrin.gif]
 
Reply
#18
Link
 
Reply
#19
37 $ pe bucată. Free shipping in România (dacă mai sunt la care nu merge).
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#20
(19-06-2016, 14:49)Tito Wrote: Multumesc ,teabe ! Link-ul ma duce in aliexpress dar nu-mi arata nimic. Dar am inteles ca vorbim de acelasi produs/pret. Ar fi de luat in calcul si eventuale taxe vamale. "Random"...dar mi s-a intamplat sa-mi apara si alea cateodata [Image: biggrin.gif]
Cu placere. Într-adevăr ar mai fi aprox. 30-35 de lei taxe, dacă se prind la vama. Oricum, sper sa fie ala cu 'elice' nu tamperul clasic, căci sunt doua poze și în descriere nu am văzut nimic care sa ma dumireasca Smile

Sau mi-or da ambele baze? Smile
Rocket R58/LMLu/Olympus/Mahlgut MOLA-e
 
Reply
#21
Trimite un mesaj pe site si te lamureste vanzatorul.
 
Reply
#22
Din poze eu as intelege ca este o piesa cu doua fete, una plana pentru presat si una pentru cu "elice" pentru distribuit; are un inel pe mijloc, si un "capac" din acelasi material care se poate pune peste partea "elice" cind se foloseste ca si tamper. Oricum o confirmare din partea vinzatorului n-ar strica (si ar fi frumos sa spuna si cit de "pentru uz alimentar" este materialul folosit; dar aici n-as fi chiar sigur ca pot sa-l cred, doar daca prezinta certificate de analiza de la niste institutii UE oficiale - si chiar si atunci...). Altfel ideea arata chiar interesant/tentant - oare nu gasim 500 curiosi pe forum? :-)
Lelit PL043MM/Kinu M47 + Gaggia Classic
 
Reply
#23
(19-06-2016, 20:47)io_bri Wrote: Din poze eu as intelege ca este o piesa cu doua fete, una plana pentru presat si una pentru cu "elice" pentru distribuit;

Gentlemen, sint doua piese diferite. La comanda alegi ce vrei, facind klick pe piesa dorita in cimpul numit "Colour".
Have fun!
Angel
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#24
La un campionat am vazut 2 concurenti folosind acest obiect iar imediat trecand la tamper. nu am inteles atunci utilitatea, nu o inteleg nici acum, poate ma dumiriti in ce masura e avantajoasa in corectarea tamparii fata de suportul pf.
Imi raspund singur dupa ce am vizionat tutorialul si am citit descrierea. Tot nu ii vad utilitatea daca tampez gresit.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#25
(19-06-2016, 21:11)bubucalu Wrote: La un campionat am vazut 2 concurenti folosind acest obiect iar imediat trecand la tamper. nu am inteles atunci utilitatea, nu o inteleg nici acum, poate ma dumiriti in ce masura e avantajoasa in corectarea tamparii fata de suportul pf.

Video edificator: aici
Parereri utilizatori: aici
 
Reply
#26
Multumesc, mi-am corectat postul initial. Am sa caut si recenziile utilizatorilor, sunt circumspect. Miroase a capcana Smile .
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#27
Niveleaza si compacteaza, nu inlocuieste tamparea.
Cu putina nutatie ajungi tot acolo.

https://youtu.be/ZapfNSyb0RM?t=60
 
Reply
#28
Eu am originalul, luat de pe coffeehit de cand a aparut prima oara. Nu as mai renunta la el; de cand il folosesc nu am mai avut nicio extractie ratata. Rasnesti in portafiltru, pui piesa peste cafea si invarti de 2-3 ori si totul ramane perfect nivelat si distribuit. Dupa care tampez, dar forta necesara tamparii s-a redus considerabil.
IZZO ALEX DUETTO III | EXPOBAR BREWTUS IV | LELIT PL41TEM
MYTHOS ONE CLIMA PRO | VARIO HOME | LIDO 3 | HOTTOP KN-8828B-2K+
 
Reply
#29
Ca sa ma fac inteles: daca tampez neuniform dintr-o gresala de pozitionare a mea, a tamperului sau a p.f. acest obiect nu ma ajuta si nu imi inlocuieste necesitatea unui suport p.f., umila mea parere.
@galileo exact recenzia de care aveam nevoie, imi sustin, totusi, parerea de mai sus.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#30
(19-06-2016, 21:50)bubucalu Wrote: Ca sa ma fac inteles: daca tampez neuniform dintr-o gresala de pozitionare a mea, a tamperului sau a p.f. acest obiect nu ma ajuta si nu imi inlocuieste necesitatea unui suport p.f., umila mea parere.


Nu prea mai ai cum sa tampezi gresit dupa ce distribui cu device-ul asta - decat daca vrei neaparat Smile

Da, nu elimina necesitatea tamparii si a unui suport de tampare. Dar tamparea se face mult mai usor, cafea este deja compacta si simti ca nu ai unde sa apesi la fel de mult ca inainte.
IZZO ALEX DUETTO III | EXPOBAR BREWTUS IV | LELIT PL41TEM
MYTHOS ONE CLIMA PRO | VARIO HOME | LIDO 3 | HOTTOP KN-8828B-2K+
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)