Hello There, Guest! Login Register


Inregistrare obligatorie?

#1
Sad 
Am obervat ca de curand s-a introdus obligativitatea inregistrarii pentru a putea vizualiza link-urile. Care este motivul acestei restrictii? Sunt prea multi/putini membri sau se doreste altceva?

Forumurile consacrate Home-Barista si CoffeeGeek nu impun asa ceva decat daca doresti sa postezi pe topicurile lor.Presupun ca au impus asta pentru limitarea spamului nu pentru Inregistreaza-te pentru a putea vedea link-ul.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#2
E o restrictie experimentala pe care am bagat-o de cateva zile. Oricum, Google nu stiu daca o va privi prea bine, pentru ca tot musafir este atunci cand citeste forumul si nu prea ii place sa nu-i arati link-urile.

Dar m-am gandit ca forumul incepe sa adaposteasca din ce in ce mai multe informatii utile si daca tot si-a pierdut fiecare multe ore pe aici, macar sa stim cu cine stam de vorba si cine ne citeste, chiar si in spatele unui ID. Exista de asemenea si persoane care se folosesc de aceste informatii si ma numesc "coleg", fara voia sau acceptul meu. Asadar, am considerat ca este mai bine sa pastram o parte din continut (atasamente, link-uri) doar pentru cei care sunt inregistrati.

Seopedia.ro, cel mai tare forum de SEO din Romania nici macar nu te lasa sa te inregistrezi, decat prin recomandari. Dar cafeaua este o pasiune nu o meserie, cum e SEO, de aceea nu se va ajunge probabil niciodata aici pe espressoman (decat in cazuri mult prea frecvente de useri cu chef de scandal, insa nu prea am avut parte de asa ceva).

Astept si argumente contra acestei initiative. Am spus ca sunt in stadiul de experiment.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Nu stiu daca e bine sau nu e bine, dar chestia asta am vazut-o pe multe forumuri. Daca nu esti inregistrat, nu ai acces la poze / linkuri / attachments / etc.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#4
Nu ar strica o parere si din partea utilizatorilor noi, inregistrati in decursul acestor cateva zile, de cand am implementat ascunderea link-urilor pentru musafiri (atasamentele full size erau de la inceput ascunse).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
(10-02-2013, 21:39)Lyvyoo Wrote: Seopedia.ro, cel mai tare forum ... nici macar nu te lasa sa te inregistrezi, decat prin recomandari...

Forumul Seopedia, de care nu auzisem, poate fi citit fara inregistrare si chiar urmate link-urile. Sa inteleg ca next step ar fi recomandarile? Eventual tranzactionate la o bursa secundara? Big Grin

Eu am dat exemplul cu cele 2 forumuri de espresso pentru ca mi se par reprezentative. Acestea au un numar respectabil de membri, chiar daca pot fi parcurse si de cei neinregistrati.

Cateva reguli de bun simt in regulament, ca la HB, cred ca ar potoli si "sămânţa de scandal".

Pe mine nu ma deranjeaza restrictia la link-uri dar nici nu cred ca m-ar fi determinat sa ma inregistrez, ba dimpotriva.

Poti lasa asa o vreme si apoi sa faci o evaluare a raportului inregistrati/vizitatori respectiv trafic.

...Sau poti sa-i intrebi pe cei neinregistrati ce parere au.Tongue
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#6
Clar, e de analizat...

Am spus de acel forum bazat pe recomandari, ca un exemplu iesit din comun. Nu e cazul aici, mai ales ca abia ne-am strans 300 si ceva intr-un an. Dar poate la un moment dat voi dori sa dezactivez conturile neaccesate de 12 luni sa zicem, pentru a nu mentine artificial un numar de useri. E o idee si asta.

Forum este si homebarista, forum numeste si Tex grupul de Yahoo. Acolo regulile sunt si mai stricte si doar recentele schimbari Google cu privire la confidentialitate au facut ca oricine sa poata vedea continutul scris. Dar pe grupul amintit nu poti avea acces la resursele comunitatii din sectiunea Files/How to daca nu esti inregistrat, iar toate mesajele sunt moderate. Eu am gasit ca potrivita o pozitionare de mijloc. Pana la urma de ce sa nu fie un privilegiu accesul complet (atasamente si link-uri) la atatea informatii utile, intr-o comunitate frumoasa si pasionata?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Iti spun dupa o experienta de ani de zile de administrat continut online ca sa ascunzi informatii dupa un registration-wall nu e o idee buna. Tot ce vei primi este o rata mai mare de abandon a vizitei pentru ca nu a putut accesa informatiile respective si o ploaie de inregistrari inactive pentru ca tot ce urmareau era sa vada continutul respectiv, pe urma nu vor mai posta si poate nici nu vor mai vizita. Ascunderea atasamentelor in dimensiune completa se face din economie de latime de banda, daca nu ai latimea de banda limitata nu ai motive nici macar pentru asta, decat eventual daca userii se pun de acord asupra protejarii lor.

Singurele motive pentru care se justifica ascunderea de continut in spatele loginului sunt:
- continutul se adreseaza exclusiv unor clienti (de ex. un forum de suport pentru un soft comercial)
- postezi continut adult si vrei sa verifici varsta

Google nu te penalizeaza daca arati acelasi continut utilizatorilor neinregistrati pe care il arati si lor, eventual daca nu exista deloc linkuri externe ar putea ridica un semnal de alarma.
 
Reply
#8
Intrebarea este daca vrei sa fii o sursa de informatii sau vrei sa construiesti o comunitate (poti face analogia si cu o casa, unde intra cu drepturi depline doar cei de-ai casei). Postarea pe un forum implica anumite responsabilitati, printre care poti socoti si inregistrarea.
Pierderea unui utilizator neinteresat nu as socoti-o pierdere, el oricum nu aducea nicio valoare comunitatii.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#9
Ca sa nu se supere Google pe mine, caci in calitate de musafir nu va putea vedea niciun link intern/extern, am scos inregistrarea obligatorie pentru a vedea link-urile din forum. Ramane insa valabila pentru atasamentele full size.

Multumesc pentru pareri tuturor, chiar am incercat sa le privesc cat se poate de realist!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Mare noroc au vizitatorii cu Google asta!
Ai facut vreo statistica pe perioada prohibitiei? Smile
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#11
Da...de cand am scos inregistrarea obligatorie pentru link-uri s-a inregistrat un singur utilizator (doua zile) Smile

Mihai L a spus bine "Intrebarea este daca vrei sa fii o sursa de informatii sau vrei sa construiesti o comunitate" Optiunea mea ar fi fost nr. 2 (comunitatea) si blogul sa ramana ca sursa publica de informatii, neingradita. Dar daca Evolution, pseudoxiah si Google ma sfatuiesc sa nu fac asta...o las ca pana acum Smile

Serios vorbind, va multumesc pentru opinii si cred ca in final e mai bine asa, multi vizitatori fiind alergici la unele ingradiri de acest gen, iar in final da, cafegii care au placerea sa isi faca un user pe forum si sa discute pe diverse topicuri, o vor face de buna voie. Stiam asta de la bun inceput insa am incercat sa aplic teoria de mai sus, enuntata de Mihai L.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)