Hello There, Guest! Login Register


Inel dozare magnetic

#1
Salutare, am luat un inel de dozare, acesta: 
https://www.emag.ro/inel-dozare-cafea-in...DXP6G0MBM/, iar magnetii cu care vine, nu se lipesc de sita IMS. Pe sita originala de la lelit stau super bine.
Am ce sa fac, sa schimb magnetii sau exista vreo alta modalitate de a nu mai tine cu mana de el cand dozez? 

Multumesc!
Lelit PL81T Grace | Eureka Mignon Specialita | Aeropress | Hario Mini Slim
 
Reply
#2
Nu cred ca ai ce sa faci, înseamnă că sita este dintr-un aliaj otel inoxidabil nemagetic.
Nu înseamnă că una este dintr-un material inferior față de cealaltă.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#3
La mine e exact invers. Sita care a venit cu espresorul nu este magnetica pe cand sita VST este magnetica. Cred ca depinde de tipul aliajului
 
Reply
#4
Eu am una asa:
- blind pentru backflush: este puternic atrasa de magnet
- una de la Nuova Simonelli: mai puțin decât la blind
- IMS B70 competition este mai slab atrasa decât cea de la NS dar cred ca ar tine un inel de dozare.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#5
https://www.thyssenkrupp-materials.co.uk...l-magnetic
 
Reply
#6
Dupa o experienta dezastruoasa cu acest inel inteligent, care se monteaza foarte greu si mi-a si zgariat portafiltrul, mi-am indreptat atentia spre acesta. Are cineva inelul de dozaj de la barista space? Poate sa-mi spuna cineva ceva de el?
Are cineva inelul de dozaj de la Bravo? Nu inteleg de ce este atat de scump.
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD
 
Reply
#7
Am eu unul Bravo ( chiar la vanzare). Scump nu stiu daca este, cele de la Tidaka sunt si mai sus ca pret.
Dar ambele pot spune ca la materiale/finisaje/calitate sunt un pas mare inainte fata de orice am intalnit pana acum.
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#8
(02-12-2021, 17:49)Damian The Man Wrote: Am eu unul Bravo ( chiar la vanzare). Scump nu stiu daca este, cele de la Tidaka sunt si mai sus ca pret.
Dar ambele pot spune ca la materiale/finisaje/calitate sunt un pas mare inainte fata de orice am intalnit pana acum.

Am vazut anuntul tau de vanzare. Ceea ce nu am inteles la acesta este ca din poza pare sa aiba un guler foarte lung care pare sa intre in sita. Pot sa te intreb de ce il vinzi?
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD
 
Reply
#9
Inel dozare cafea in portafiltru Edream ,Magnetic , Inaltime 1.8 cm, Negru 
https://www.emag.ro/inel-dozare-cafea-in-portafiltru-edream-magnetic-inaltime-1-8-cm-negru-edream29/pd/DXP6G0MBM/?utm_campaign=share%20product&utm_medium=ios&utm_source=mobile%20app
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47, Eureka Mignon Specialita 17NX - Red
 
Reply
#10
Doar pt faptul ca la Honne nu se potriveste chiar 100%  pe paharul rasnitei. Sau nu etanseaza  fix.
In timp ce Tidaka se potriveste 101%.

In schimb, la orice alta rasnita cu care am lucrat pana in prezent (vreo 5-6), cu cel Bravo simteam o mai mare usurinta in utilizare rapida, deschiderea sa mai larga facilitand rasnirea direct in PF chiar si fara a fixa PF in fork-ul rasnitelor ( tinut in mana, sub evacuare).

Legat de acel guler - are exact 5 mm, cat sa tina f fix inelul in site.
[Image: ECEDfLz.jpg]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#11
(05-11-2021, 11:33)razvancz Wrote: Salutare, am luat un inel de dozare, acesta: 
https://www.emag.ro/inel-dozare-cafea-in...DXP6G0MBM/, iar magnetii cu care vine, nu se lipesc de sita IMS. Pe sita originala de la lelit stau super bine.
Am ce sa fac, sa schimb magnetii sau exista vreo alta modalitate de a nu mai tine cu mana de el cand dozez? 

Multumesc!
Buna. Am si eu exact aceeasi problema. Ati reusit sa rezolvati cumva problema? Ca sita IMS sa stea la fel de fixa pe inelul de dozare ca cea originala? Si eu tin cu mana momentan inelul, e foarte putin magnetic, spre deloc.
 
Reply
#12
"Problema" este sigur la sita, nu la magneti
Lelit Bianca, Eureka Atom 75 + SSP
 
Reply
#13
Am si eu acel inel de dozare, alt diametru. De curiozitate am scos din dulap sita IMS pe care nu o utilizez in mod curent si chiar daca magnetii sunt functionali, sita IMS fara cafea in ea sta "lipita", forta de atractie este semnificativ mai mica decat pentru sita non IMS, cu care utilizez in mod curent acel inel. Probabil aliajul din care sunt facute sitele IMS este "vinovatul".
 
Reply
#14
Subscriu și eu + am mai auzit și în alte părți. Magnetul nu prea prinde la sita IMS
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD
 
Reply
#15
Eu am ramas cu cel Tidaka de pe vremuri, de la comanda de grup. Nu trebuia sa il fi bagat in solutie de backflush caci a oxidat fiind din aluminiu, altfel marimea M a fost mereu exact ce imi trebuie. Cred ca mai suntem multi cu acelasi inel de acum cativa ani Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Tidaka e foarte bun. Pe masura pretului as spune. Mi-ar fi placut sa fie un pic mai inalt.
Magnetii i-am pus eu.
Ce imi place la el este faptul ca in interior face corp comun cu sita, adica nu lasa urme in cafeaua rasnita (un sant de 1-2 mm de jur imprejur), cum am vazut la alte inele care au o buza interioara ce intra in sita.
[Image: cIIPFaG.jpg][Image: NvWHHh1.jpg][Image: CliZVkN.jpg]
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
Reply
#17
Este perfect acel inel. Are cineva de vânzare?Smile).

Trimis de pe al meu SM-S908B folosind Tapatalk
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)