Hello There, Guest! Login Register


Inceput de drum - Saeco Poemia hd8423/19

#1
Salutare,

Cu ocazia covid m-am apucat de baut cafea la moka pot, eu care am baut cafea la ibric si la automat la munca. Bineinteles cu zahar si mai adugam lapte rece cateodata Smile Imi place cafeaua si beau destula. M-am uitat pe youtube si am vazut ca se poate face si ceva latte art si am luat si o presa franceza sa incerc o crema de lapte (prima data am luat un mixer de 9 lei Smile ) si asa am baut 2 luni cafea la moka pot si am facut latte art cu ibricul Smile) surprinzator mi-au iesit forme cele mai multe tulip. Am cumparat si de la o prajitorie locala din Brasov cafea gata macinata pentru moka. Am baut shoturi fara zahar sau latte. Intors dupa doua luni la munca am incercat sa beau vechea mea cafea la automat gaggia. Deci era foarte nasoala si cu doua plicuri de zahar nu am putut sa o beau. Ma obisnuisem cu cafeaua la moka, fara zahar. Lovit financiar de covid m-am gandit sa iau un sh poemia, pana imi revin financiar. Am zis sa fac un expreso mai repede si sa frotez laptele dimineata pentru un flat sau latte. Aici vine si problema mea. Combinatia de expreso cu lapte este mai buna fata de moka cu lapte, cel putin pentru mine, dar am incercat sa fac crema de lapte la teava de aburi dar nu imi iese. In doua saptamani am reusit doar de doua ori ceva acceptabil, la presa iesea mai mereu. Am cumparat si o latiera de 350 ml kitchenkraft sau ceva de genul, am incercat diferite unghiuri. Va rog daca aveti ceva sugestii? Poate o latiera mai mare de 500 ml? Pe viitor o sa ma orientez catre lelit sau gaggia clasic, dar momentan vroiam sa ma joc cu acest aparat. Va multumesc!
Gaggia classic, Moka pot, French press
 
Reply
#2
Salutare.

Nu poți face spumă de lapte că nu te ajută aparatul. Cred că e cu thermobloc și mai are și țeavă tip pannarello, deci fail total. Până la vremuri mai bune faci spuma de lapte în continuare cu presa franceză.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#3
Poti face spuma de lapte si cu acel Poemia. Nu la fel de usor sau bine ca si cu altele dar poti scoate ceva.
@George13 , e bine ca ai luat latiera de 350, nu te ajuta sa iei mai mare, ba mai degraba daca gasesti mai mica. Recomandarea mea este sa scoti "ajutatorul" acela de spumare (pannarello) si sa folosesti direct teva aceea mica. De asemenea nu uita sa scoti apa de pe teava inainte sa spumezi.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
#4
Subscriu, scoate plasticul acela de pe teava de abur, sa ramana doar partea metalica. Incape mai greu latiera acolo dar cu putin exercitiu poti frota relativ decent
Echipament actual:Lelit PL92T, Niche Zero
Echipamentul vechi: Lelit PL81T, Gaggia Baby, Saeco Poemia cu PF naked facut la strung, Kinu M47, Lelit PL043MMI, Hario Skerton 
 
Reply
#5
Multumesc pentru raspunsuri! Nu am folosit chestia din plastic. Am facut direct cu teava. Nu reusesc sa fac un unghi pentru a crea vartej. Tevile profesionale am vazut ca au un unghi de 30 grade aprox, probabil ajuta. Oare se poate scoate usor teava sa incerc sa o indoi si sa ii fac un unghi?
Gaggia classic, Moka pot, French press
 
Reply
#6
Pentru a face spuma de lapte incearca cu un mixer din acesta, iti face o spuma de nu-ti imaginezi:

https://altex.ro/mixer-pentru-lapte-xava...MIX111106/
Rancilio Silvia v3 + PID , Eureka Mignon Specialita 15BL, Tamper Motta 58,4, Milk Jug Pro
 
Reply
#7
Vroiam crema pentru a exersa latte art. Ceva de genul am avut. Pentru spuna e bun.
Gaggia classic, Moka pot, French press
 
Reply
#8
(26-06-2020, 13:14)George13 Wrote: sa incerc sa o indoi si sa ii fac un unghi?

Nu e nevoie sa o indoi, dar asta nu inseamna ca nu poti incerca si sa ne spui daca a ajutat in vreun fel. Eu am reusit sa ma joc putin din unghiul la care tineam latiera. De asemenea, ai in vedere ca incerci sa inveti 2 lucruri simultan.. sa frotezi si sa torni latte art. E nevoie de rabdare si ajuta daca iti arata cineva care stie cat de cat. Nu stiu cati espressomani sunt prin Brasov dar daca ai drum prin Bucuresti da un semn.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
#9
Tudorbog ms, daca trec anunt(slabe sanse). Revin cu update:
Am scos teava si am indoito putin, cam 20grade. Acum reusesc sa fac vartejul si dupa 5-6 incercari mi-a iesit o crema acceptabila, dar nu am reusit latte art. Inca nu sunt obisnuit cu teava, era mult mai simplu cu french presa si desenul cu ibricul. ? ma gandesc sa incerc si cu o latier motta poate ajuta gatul.
Gaggia classic, Moka pot, French press
 
Reply
#10
Astazi dupa amiaza am reusit sa fac o crema cat de cat pentru latte art. Din doua cesti inimioara a iesit, tulip nu a iesit.

https://imageshack.com/i/pmVLww73j
Gaggia classic, Moka pot, French press
 
Reply
#11
Good start!
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)